ביום שישי שעבר, פחות מיממה אחרי הניצחון בהצבעה באו"ם, נדהמו לא מעט מהדיפלומטים שהגיעו לדיון באולם העצרת הכללית, לגלות כי בספסלי המשלחת הפלסטינית חל שינוי. השלט הישן ועליו הכיתוב "פלסטין" (Palestine) הוחלף ובמקומו הוצב שלט חדש עם הכיתוב "מדינת פלסטין" (State of Palestine).

מקור במשרד החוץ בירושלים סיפר כי פקידי האו"ם הביעו תמיהה על השלט החדש, כיוון שלא זכרו שניפקו שלט כזה. כל השלטים באולם העצרת הכללית מיוצרים במכונה מיוחדת ששייכת לאו"ם ומכונה זו בכלל יצאה מכלל שימוש עקב הנזק שנגרם לבניין האו"ם במהלך הסופה "סנדי".

המסקנה אליה הגיעו אנשי האו"ם היתה כי הפלסטינים הכינו מבעוד מועד שלט "פיראטי" כדי להפגין סממן ריבונות ראשון אחרי ההצבעה, שנערכה יום קודם לכן.

גורמים במזכירות האו"ם פנו לשגריר הפלסטיני ריאד מנסור וביקשו הבהרות לגבי השלט החדש. הם הדגישו בפני מנסור כי כדי להחליף את הכיתוב על השלט, עליו לשלוח איגרת עם בקשה רשמית ואם הדבר יאושר הוא יקבל את השלט ממזכירות האו"ם.

אולם מאז התברר כי היוזמה שנקט מנסור לא רק היתה מחטף בניגוד לנוהלי האו"ם, אלא היא כלל אינה חוקית. מסתבר שבמסגרת המעמד של מדינה משקיפה שאינה חברה באו"ם, כפי שיש לפלסטינים, אין להם סמכות לבקש באופן עצמאי את שינוי שמם על שלטי האו"ם.

כדי לעשות זאת הם חייבים להעביר החלטה חדשה בעצרת הכללית שתקבע כי שמם השתנה מ"פלסטין" ל"מדינת פלסטין". החלטה כזו התקבלה באו"ם לפני כמה שנים כאשר הפלסטינים שינו את שמם ממשלחת "אש"ף" למשלחת "פלסטין". כעת ייאלץ השגריר הפלסטיני להסיר את השלט הפיראטי ולחזור לשלט הקודם.

מקורות במשרד החוץ הישראלי מגלים כי גם בימים שלפני ההצבעה באו"ם השקיעה המשלחת הפלסטינית באו"ם לא מעט זמן בהפיכת האירוע לחגיגי וסמלי ככל האפשר. כך למשל, ביקש השגריר הפלסטיני ריאד מנסור כי יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו-מאזן) יישב מתחילת הישיבה של העצרת הכללית על כסא מיוחד שיוצב על הבמה.

אנשי מזכירות האו"ם דחו את הבקשה הפלסטינית ואמרו כי הצבת כסא על הבמה עבור ראשי מדינות נהוגה רק במהלך הדיון הכללי שמתקיים מדי חודש ספטמבר בעצרת הכללית של האו"ם ולא בהצבעות על החלטות בישיבות רגילות. הפלסטינים טענו כי בדקו וגילו שבעבר הוצב כסא מיוחד על במת העצרת הכללית במהלך דיון רגיל עבור האפיפיור. "עם כל הכבוד, אבו-מאזן אינו האפיפיור וגם לא מלכת אנגליה", אמרו אנשי האו"ם לשגריר הפלסטיני. "הם מקבלים את הזכות הזו מפאת גילם ומעמדם".