בשבוע שעבר התקיים בכנסת כנס ההשקה של השדולה לקידום פתרון לסכסוך הישראלי-ערבי. מאחורי השדולה והשם הארוך והיומרני עומד ח"כ חיליק בר ממפלגת העבודה. המסרים של רוב הח"כים שדיברו באירוע היו צפויים. עם זאת, ח"כ אחד הפתיע – סגן שר החוץ זאב אלקין.

אלקין, המתנחל מכפר אלדד שבגוש עציון, לא המיר את דתו. הוא עדיין מתנגד למדינה פלסטינית וסבור שאבו-מאזן אינו פרטנר, אבל השמיע גישה מקורית ושונה לגבי העולם הערבי, שכמותה לא שומעים בדרך כלל מאנשי ימין.

הנה עיקרי דבריו:

"הקונספציה שאנשי ימין לא מעוניינים בשלום, היא שגויה ביסודה. יש כאלה בשמאל שדוחפים לשלום כי הם רוצים לבנות חומה ולשכוח מקיומם של הערבים. אני חושב שזה בלתי אפשרי לבנות מדינה צלבנית….הגישה של התנתקות היא לא הדרך הנכונה. השלום האמיתי הוא שלום של השתלבות באזור. אנחנו חייבים להבין שהמזרח התיכון מורכב מסביבה ערבית, ולא נוכל להתבדל ממנה באמצעות חומות והגבלות. היות ונגזר עלינו להיות כאן, ולא באירופה לצורך העניין, צריך להגיע לעמק השווה בין הצדדים".

בהמשך דיבר אלקין על איך אפשר להתחיל את ההשתלבות באזור:

"צריך להכיר את הסביבה הערבית ברמת שפה. זה חובה לכל אזרח ישראלי. אני בעד ללמד ערבית בכל בתי הספר כדי שנדע מה מדברים איתנו. ידע באסלאם ובקוראן חשוב לא פחות מידע בתרבות אירופית. הימין צריך להיות מעוניין בזה יותר מהשמאל. הגישה לתהליך השלום צריך להיות מתוך הבנה מעשית מה התרבות של הצד השני ומה הוא רוצה באמת. אם נדמיין שוויצרי שעומד מולך לא ייצא מזה כלום. אם אתה מכיר את הסביבה יהיה יותר קל לך לעשות שלום".

התקשרתי לאלקין כדי לוודא שהדברים נכונים והוא חזר עליהם באוזניי. הוא סיפר לי שהוא עצמו למד שפה וספרות ערבית במהלך לימודי הדוקטורט שלו באוניברסיטה העברית על יהודים בארצות האיסלאם בימי הביניים. "יש אצלי בבית ארון שלם של ספרים באיסלאם כולל קוראן ופרשנות לקוראן", סיפר לי אלקין. 

מאז שאלקין נכנס למשרד החוץ לפני כחודשיים הוא מפתיע בגישה הממלכתית שלו. לזכותו ייאמר שהוא אינו הפיל בחנות חרסינה שרבים חשבו שיהיה. בניגוד לשר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן שהסתובב בעולם והציג בכל הזדמנות עמדות הפוכות מאלה של ראש הממשלה בנימין נתניהו, אלקין מקפיד לא לערב בין דעותיו האישיות בנושא הפלסטיני לבין תפקידו במשרד החוץ. בינתיים הוא נהנה.