תקציב המוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים עומד על מיליארדי שקלים כל שנה, אך מסתבר שגם בשנת 2013 ארגון הביון לא בוחל בגיוס תרומות מקהילות יהודיות בחו"ל. מסתבר שכדי שהמרגלים הישראלים יוכלו להתאמן בחדר כושר חדיש הם פונים ליהודי ארה"ב.

לפני שבועיים, ב-29 במאי, כמעט בחשאיות ולא במסגרת ישיבה מסודרת, קיבלה הממשלה החלטה שמתירה למוסד לקבל תרומה מגורם פרטי בחו"ל. מזכירות הממשלה העדיפה לא למסור הודעה לתקשורת והסתפקה בעדכון לקוני במדור "החלטות הממשלה" במעמקי אתר האינטרנט של משרד ראש הממשלה.

"הממשלה מחליטה להתיר למוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים לקבל מארגון ידידי צה"ל בארה"ב (FIDF)  תרומה בסך של עד 8 מיליון שקלים לשם מימון הקמת מתחם רווחה הכולל חדר כושר, ורכישת הציוד הנדרש לחדר הכושר", נכתב בהחלטה.

בשבוע שעבר חשף אלוף בן ב"הארץ" כי במהלך כהונתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו צמח תקציב המוסד והשב"כ בעשרות אחוזים. לפי נתונים של משרד האוצר עמדו תקציבי המוסד והשב"כ יחדיו ב-2012 על יותר מ-6 מיליארד שקלים.

אמנם חלק גדול מהתקציב נועד לאיסוף מודיעין על הגרעין האיראני או למבצעים חשאיים נגד טרוריסטים ברחבי העולם, אך יש לשער שסכום לא מבוטל מיועד למשכורות ולפעילויות לרווחת עובדי המוסד.

אנשי המוסד שחיסלו לכאורה את בכיר חמאס, מחמוד אל-מבחוח, מחופשים לטניסאים במלון בדובאי

ארגון ידידי צה"ל בארה"ב מגייס מדי שנה מאות מיליוני דולרים מיהודים אמריקאים עבור חיילי צה"ל. רק בארוחת הגאלה האחרונה של הארגון בניו-יורק גויסו בערב אחד 27 מיליון דולר. הכספים מיועדים לפעילויות לרווחת חיילי צה"ל, שרובם הם צעירים בשירות חובה.

תמוהה העובדה שארגון כמו המוסד זקוק לגיוס תרומות מיהודים בארה"ב. לוחמי, חוקרי ומרגלי המוסד אמנם עובדים בצורה מפרכת למען ביטחון המדינה, אבל אחרי הכל הם אינם משרתים שירות חובה אלא עובדים במוסד מבחירה ואף זוכים על כך למשכורת מכובדת.

שאלה נוספת שעולה היא מדוע "מתחם רווחה" וחדר כושר משוכלל ככל שיהיה צריך לעלות 8 מיליון שקלים. רק לשם השוואה, באירוע גיוס תרומות של ארגון ידידי צה"ל בארה"ב בנובמבר 2010 נאספו כספים עבור מועדון וחדר כושר ללוחמי ולוחמות יחידת "קרקל" בעלות של 208 אלף דולר בלבד.