עימות חזיתי התרחש היום בין שר האוצר יאיר לפיד לבין עשרות דיפלומטים ישראלים. לפיד כתב פוסט בפייסבוק שבו האשים את הדיפלומטים בכך שהם נוקטים בעיצומים "על גבם של ילדים שנוסעים למצעדי החיים באושוויץ ובירקנאו". עובדי משרד החוץ לא נשארו חייבים ותקפו אותו בתגובות חריפות על "קיר" דף הפייסבוק שלו. 

מזה כמעט חצי שנה נוקטים עובדי משרד החוץ בעיצומים בדרישה לשפר את שכרם שנשחק בשנים האחרונות ולשפר את תנאי השירות שלהם בחו"ל. במסגרת העיצומים הפסיקו הדיפלומטים לטפל בביקורים מדיניים של בכירים ישראלים בחו"ל ובביקורים של מנהיגים זרים בישראל, הפסיקו להנפיק דרכונים דיפלומטיים והפסיקו כמעט לחלוטין את הטיפול באזרחים ישראלים בחו"ל.

אחד מהשרים שנפגעו מהעיצומים היה יאיר לפיד. משרד החוץ סירב להנפיק עבור לפיד דרכון דיפלומטי וכן הורה להחרים את ביקורו בפריז לפני כמה חודשים. שגריר ישראל בפריז שהשתתף באחת הפגישות שקיים לפיד בעיר, אף ננזף על כך ע"י ועד העובדים.

המו"מ בין עובדי משרד החוץ וההסתדרות לבין משרד האוצר תקוע מזה כמה שבועות, בין השאר בגלל הסירוב של משרד האוצר להצעות הפשרה שהועלו. לפיד, שהנחה את אנשי משרדו לא להתגמש במו"מ עם עובדי משרד החוץ השובתים, פרסם פוסט בפייסבוק שבו תקף בחריפות את הדיפלומטים הישראלים תוך שימוש בטרמינולוגיה שקשורה לשואה.

וכך כתב לפיד:

"עובדי משרד החוץ מנהלים מול האוצר סכסוך עבודה המלווה בעיצומים. הם שכרו לוביסטים ויח"צנים ואפילו זה במסגרת החוק, אלא שעכשיו הם עשו מעשה שלא יעשה: במסגרת העיצומים הם מסרבים להנפיק דרכונים דיפלומטים למאבטחי השב"כ היוצאים עם משלחות תלמידי התיכון למחנות ההשמדה לפולין. הפעולה הזו גרמה כמובן לביטול המשלחות, למרות שהמשפחות כבר שילמו על הנסיעה. מותר לנהל סכסוך על שכר, אבל אסור לעשות אותו על גבם של ילדים שנוסעים למצעדי החיים באושוויץ ובירקנאו".

הדיפלומטים הישראלים שקראו את הפוסט של לפיד זעמו והחלו "להפציץ" את קיר דף הפייסבוק שלו בתגובות קשות. כמה עשרות דיפלומטים הגיבו ללפיד.

הנה כמה דוגמאות נבחרות:

שגריר ישראל בשבדיה, יצחק בכמן, כתב ללפיד: "בעיסוקך הקודם היית לבטח מצדיק את עיצומי משרד החוץ ומביע אי הבנה מוחלטת לאופן התנהגותו של משרד האוצר. זה שאתה עומד כיום בראשו. שרבוב השואה לכל העניין הוא מביש ומניפולטיבי כמו כל התנהלותו של משרד האוצר כלפי משרד החוץ ועובדיו".

סגן הקונסול הכללי באיסטנבול, אוהד אבידן-קיינר, האשים את לפיד בספין. "הפקידים במשרדך נוהגים בבריונות כלפינו וכלפי משפחותינו כבר שנים ארוכות", כתב. "עכשיו נזכרת לצאת להגנת המשלחות בפולין? שלא לדבר על כך שהנתונים שלך מסולפים כרגיל ! בשב"כ יש מאות דרכונים דיפלומטיים המוכנים לשימוש ואשר יכולים לאפשר למשלחות לצאת !".

שגריר ישראל ברפובליקה הדומיניקאנית, מרקו סרמונטה, טען שלפיד הוא שאשם בכך שהשביתה עדיין נמשכת. "אדוני השר, ה'מעשה שלא יעשה' היחידי הוא העובדה שאתה מנצל באופן מעורר שאט נפש וציני את השואה למטרות פוליטיות זולות", כתב. "…אתה מאפשר לאנשי משרדך להתעלל באין מפריע בציבור עובדים מסור, שכפי שבוודאי ידוע לך עשה רבות למען זכרון השואה והמאבק באנטישמיות. בעצם אתה מאריך את סבלם של עמיתי ושלי והכל לשם מה? לאיזו מטרה? פשוט בושה".

סגנית הקונסול הכללי ביוסטון, מיה קדוש, הוסיפה: "אני מאוד שמחה שצוות התגובות של יש עתיד אישר שהפוסט נכתב על ידי השר ולא על ידי שליח. ידע עכשיו כל עם ישראל מי מנהל מאבק על גבם של ילדים (ילדי משרד החוץ) ומי משתמש לשווא בזכר השואה".

הדיפלומט בני שרוני, שמשמש כיועץ במטה המדיני של סגן שר החוץ זאב אלקין כתב: "מר לפיד, מעשה שלא יעשה הוא להשתמש בשואה על מנת להצדיק את הגישה האטומה של משרד האוצר בהתעלמותו משביתת עובדי משרד החוץ, וסירובו המתמשך לדון בפגיעה בעובדים ולנסות לחמוק מהנושא ע"י שרבוב המילים אושוויץ ובירקנאו לתגובתך".