הסוד טמון במשקמים

דן כספי | 15.09.2014 | 07:01

סוד שיקומה של רשות השידור מותנה באיכות המשקמים. יחסים בינאישיים מוקדמים ו"חבר מביא חבר" עלולים להכשיל את פרויקט השיקום.

משך שבועות חשתי כצדיק. הנה מלאכתי נעשית ע" אחרים.

כפי שכבר שיתפתי את קוראי, עוד למעלה מעשר שנים בהיותי חבר בוועד המנהל, הצעתי לסגור ולפתוח מחדש את רשות השידור. ההנהלה דאז מיד תבעה מראש הממשלה, אריאל שרון, שהיה אחראי אז על ביצוע חוק רשות השידור, לפטר אותי לאלתר. חרף כל העלבונות האישיים, המצב בשטח הלך והתדרדר. לפחות שלוש סיבות עיקריות, אשר מן הסתם קשורות אחת בשנייה, אחראיות לגסיסתה בשידור חי של רשות השידור – פוליטיזציה, ניהול כושל ותרבות ארגונית/מחנאות קלוקלת.

גם לא האמנתי שאפשר לחולל שינוי כאשר שר התקשורת הנוכחי, גלעד ארדן, נטל על עצמו את רשות השידור כפרויקט כחלוני. כעת כאשר החוק עבר  והשר עצמו שוקל הצעה מפתה כשגריר בארה"ב, עדיין יש תקווה להבראתה של רשות השידור. גם התעלמתי מן הניסיון היווני. גם ביוון סגרו ופתחו מחדש את רשות השידור. והתוצאה אינה מלבבת, כפי שנאמר לי בביקורי האחרון באתונה. אלא שגם התקווה נגוזה ככל שנודע על המינויים הראשונים.

דוד האן, כנ"ר, הלא הוא כונס הנכסים הרשמי, מינה את יונה ויזנטל כעורך הראשי של רשות השידור. כעבור מספר ימים נודעו על מינויים נוספים של העורך הראשי בעצמו; איילה חסון התמנתה למנהלת חטיבת החדשות בטלוויזיה, שמעון אלקבץ נשלף מראש מנהל התרבות במשרד התרבות והספורט, לימור לבנת, לטובת ניהול קול ישראל. מקץ מספר ימים אושר קידומו של אלי בבא, מנהל הפרומו (יש דבר כזה), למנהלה הזמני של הטלוויזיה. לפי שעה המינוי המעניין המתבשל הוא של יעקב אילון בתור מגיש מבט. כיצד נבחרו דווקא אנשים אלה ולא אחרים? הדיווחים השלימו את התשבץ. חזק הרושם שהמנהלים החדשים זכו במינוי בשל היותם מקושרים לאותה רשת חברתית: העורך הראשי, יונה ויזנטל, מכיר את שי נשר, בעלה של איילה חסון וסוכנה האישי של יעקב אילון.

יהיו מסנגרים שיטענו כנגד שזהו המצב הכללי באליטות: כולם מרושתים עם כולם. כולם מאותו הכפר במיוחד בקהילת התקשורת. הראייה המקלה אינה משנה את התמונה העיקרית: יחסי ידידות וחברות עלולים לשבש גיוס אנשים מתאימים ומוכשרים. מה יעשו אלה שלא השקיעו בטוויית יחסים אישיים ובשיווק עצמי ונמלטו מטורים חברתיים, שלא ישבו בפרלמנטים בימי ששי ולא הסתודדו באירועים חברתיים?  

*

במהותה תחנת שידור הינה ארגון מקצועי ויוצר עם אנשים בעלי אגו מפותח ומנופח. מעטים מסוגלים לנהל ארגון יוצר. הללו אינם נמצאים דווקא בארגון עצמו ואינם צריכים להיות בעלי מלאכה באותו ארגון. כשם שמנהל בית חולים אינו חייב להיות רופא, וכשם שמנכ"ל אוניברסיטה אינו חייב להיות פרופסור ומנהל תיאטרון או מנהל תזמורת אינו חייב להיות שחקן או נגן, כך גם שדר מוצלח אינו בהכרח מסוגל לנהל.

במידה רבה, ברשות השידור השתרשה המסורת של "מנהל מבפנים", אשר אחראית לתרבות המחנות. כל "מנהל מבפנים" היטיב עם אנשי שלומו וקיפח את יריביו, עד לסיבוב הבא עת התחלפו המחנות בהנהלת הרשות. בדרך זו נשחקו כוחות יוצרים על מזבח מאבקי כוח בין מחנות שונים ונטשו את רשות השידור לטובת תחנות שידור מסחריות, רדיו וטלוויזיה.

המינויים הראשונים הנוכחיים בטלוויזיה וברדיו מעוררים חשד שאקלים המחנות  ההרסני פינה מקום לאחיו התאום, "חבר מביא חבר". השיטה עלולה לחסום את דרכם של היוצרים האיכותיים, ממש כפי שהיה בעבר, ולהכשיל את פרויקט השיקום. סוד שיקומה של רשות השידור תלוי באיכות המשקמים. בראש וראשונה, חייבים להבטיח שאנשים מוכשרים ויוצרים איכותיים ויגויסו ויועסקו ברשות השידור. לשם כך דרושים מנהלים חדורי חזון והבנה מעמיקה למהות השידור הציבורי ולא "אנשי שלומנו" מחוברים לעטיני הון-שלטון.

פסוקו של פוסט

ביום ראשון התקיימה הלווייתו ד"ר נדיר צור, 1952-2014, איש רדיו, חוקר מדע המדינה ומשורר בנשמתו. נדיר צור היה אדם נדיר. חרף נכותו הקשה, נדיר צור עשה זאת – הקים משפחה, השלים את לימודי הדוקטורט, ערך תכניות ב"קול ישראל" והעשיר את החברה בספרי עיון ושירה.

הנה שיר מתוך ספר השירים שלו, פרי מעללים, בהוצאת צבעונים, שבחרה לאה צבעוני, המול"ית עם נשמה וידידה קרובה של נדיר.

כְּאֵב / נדיר צור

לָחוּשׁ אֶת הַכְּאֵב

לְדַמְיֵן שֶׁהוּא נֶחֱלָשׁ

לְהַאֲמִין שֶׁיֵּעָלֵם

לְהַקְשׁוֹת לַמַּדְּעָנִים

לְהִתְמַלֵּא עַצֶּבֶת

לְבַקֵּשׁ טְעָמִים

לֶאֱמֹד אֶת הָעָצְמָה

לְאַכֵּן

לְאַפְיֵן תְּכוּנוֹת

לְחַפֵּשׂ מַקְבִּילוֹת

לְפַשְׁפֵּשׁ בַּזִּכְרוֹנוֹת

וְלָדַעַת

נִכְאָבוֹת.

להמשך הפוסט

מה בין ביביטורס לבין פרשת הרפז?

דן כספי | 08.09.2014 | 09:09

החלטת היועץ המשפטי לסגור את תיק ביביטורס מחמת העדר תשתית ראיתית היא מכה לעיתונות חוקרת ויש בה מעין הצבת גבולות לעיתונות; תתעסקו בנוכלים ובקומבינות אך אל תגעו בלקוח שלי.

כאילו לא הייתה מלחמת יולי-אוגוסט; כאילו לא הייה מחדל מודיעיני עם המנהרות; כאילו לא נפלו רקטות ולא היו פליטים יהודים בארצם; כאילו אין מפולת מדינית ו"העולם כולו נגדנו". עם קצת כסף לפריפריה הפגועה והכרזות על אופק מדיני לשמאל וסיפוח שטחים לימין אפשר להשתיק כל מחאה ודרישה לועדת חקירה. כך חוזרים לשגרה הפוליטית והתקשורתית, למאבקי הכוח הידועים ולפרשות הישנות כדי להסיח את דעת הקהל מן העיקר, מן הצורך לפתור את הסכסוך עם השכנים הפלסטיניים. שוב הוכח שהתקשורת נגררת ומושפעת יותר ממה שהיא מסוגלת ליזום ולהשפיע על סדר היום הציבורי.

*

שתי פרשות התחרו ביניהן על תשומת לב הציבור בשבוע שעבר – פרשת ביביטורס ופרשת הרפז/אשכנזי. המשטרה המליצה להעמיד לדין בשל הפרת אמונים את הרמטכ"ל לשעבר, רא"ל (מיל) גבי אשכנזי, האלוף (מיל'), אביחי מנדלבליט, שכיהן בזמנו כפרקליט הצבאי הראשי; דובר צה"ל לשעבר, תא"ל (מיל'), אבי בניהו; ראש לשכת הרמטכ"ל לשעבר, אל"מ (מיל') ארז וינר; מזכיר הממשלה; ואל"מ (מיל') גבי סיבוני ואילו היועץ המשפטי לממשלה החליט לסגור את תיק ביביטורס מחוסר תשתית ראיתית כביכול. לכאורה שתי הפרשות עוסקות בנושא אחד – בערכי החברה הישראלית. אלא שכל פרשה זכתה לטיפול תקשורתי שונה.

פרשת ביביטורס אינה פחות חמורה מפרשת הרפז/אשכנזי, ואולי אף יותר ממנה. המדובר בראש הממשלה, בנימין נתניהו, אחד האחראים על אקלים ההדוניזם המופרז, הנהנתנות המוחצנת ושל הידוק הקשר הון-שלטון. תחקיר הטלוויזיה "המקור" של רביב דרוקר על נסיעות הזוג נתניהו בחסות בעלי הון פרטיים היה ראוי לטיפול שורש ומרתיע. לכאורה, החלטה של היועץ המשפטי לממשלה הייתה צריכה לזכות בעדיפות תקשורתית על פני המלצות המשטרה המאד כלליות בפרשת הרפז/אשכנזי. אלא שבעוד שפרשת ביביטורס כמעט התאיידה, פרשת הרפז/אשכנזי זכתה לסיקור תקשורתי עודף. מדוע?

                                                         מסעות בנימין מרחביה בעיניו של עמוס בידרמן

הטיפול התקשורתי השונה בשתי הפרשות מעיד בעליל על מערומיה של התקשורת הישראלית ובמיוחד של אחדים מקברניטיה. במרכזה של פרשת הרפז/אשכנזי מאבק כוחות יצרי ומוחצן בין שני מחנות במערכת הביטחון. מאבקים דומים התנהלו גם בעבר, אלא שהפעם הוא גלש לזירה התקשורתית כאשר כל מחנה הקדים להצטייד בצבא של עיתונאים. הללו מתנהגים כשכירי עט מטעם ומנצלים את גישתם החופשית לאמצעי התקשורת כדי לנהל מערכה מכוערת של סגירת חשבונות אישיים. בדרך זו הם מנפחים את הפרשה ומזכים אותה בנפח סיקור בלתי פרופורציונאלי למשקלה הסגולי.

להבדיל, פרשת ביביטורס טומנת בחובה משמעויות ארוכות טווח. החלטת היועץ המשפטי לסגור את התיק היא מכה כואבת לעיתונות חוקרת ומסר מרתיע נוסף לכל מי שעוד נותר בז'אנר זה: דבר לא למדתם מפרשות אביגדור ליברמן, הנה שוב – אל תפשפשו ואל תיגעו בלקוח שלי. אם בכל זאת אתם רוצים לעשות תחקיר, תסתפקו בזוטות, ברב ששולח ידיים, בחומוס מזוהם או בקומבינטור שמוכר בשר מקולקל. לא היה צורך בביקורתו של משה לדור, פרקליט המדינה לשעבר, אשר העריך שבפרשת ביביטורס נעשה מעט מדי ומאוחר מדי, כדי לחוש שמשהו אינו כשורה. אני בטוח שלרבים יש דעה בנושא ביביטורס גם אם לא צפו בתחקיר עצמו. הנה הזדמנות נוספת לצפות בתחקיר של 50 דקות ולהתרשם אישית מממצאיו.

פרשת ביביטורס נגוזה משום שהפעם לא נמצא מי שיעקוב/יעשה פולאו אפ, לא בתקשורת ולא בפוליטיקה. כמו בכל קהילה אחרת, גם בתקשורת רבים מדי לוקים בחוסר פרגון לעמיתים ולמתחרים ובחוסר קולגיאליות. נוח יותר לערוץ 2 להבליט שתחקיר בערוץ 10 הסתיים בסגירת התיק מאשר להעמיד סימני שאלה להחלטה שכזו. גם במערכת הפוליטית, לא נמצא משום מה מי שיערערו על החלטת היועץ המשפטי. מעבר לכל, פרשת ביביטורס ממחישה כיצד ניתן לסרס את כלב השמירה, התקשורת, לאלף אותו ולהפוך אותו לכלב מחמד אשר אינו מתריע אלא נובח מדי פעם. כידוע, בעקבות שידור התחקיר, התרבו האיומים על סגירת ערוץ 10 וגורלו לפי שעה מוטל בספק.

שתי הפרשות עלולות לקעקע את אמון הציבור במערכות – הפוליטית, המשפטית והתקשורתית. אם ליועץ המשפטי נדרשו שלוש שנים כדי להודיע שאחד התחקירים העיתונאים היותר מושקעים ומבוססים לוקה בתשתית ראייתית וגם "בחלף הזמן", כל זאת באשמתו, הרי שאין גבול למניפולציות ציניות בשם החוק והסדר. אם באותה עת חקירה נמרצת לא העלתה אלא ממצאים למראית עין אך עדיין לא ברור מי זייף את המסמך המיוחס לבועז הרפז ובכל זאת יש המלצות להעמדה לדין, כיצד אפשר עוד להאמין לכל אותם חוקרים ועיתונאים? בדיעבד, במה חטא אהוד אולמרט בזמנו בראשון טורס? בכך שלא הצטייד בזמן ביועץ משפטי לממשלה "מבין עניין".

פסוקו של פוסט

בשבוע שעבר עזב אותנו מני פאר. ההתמודדות המודעת עם הסוף תמיד מרגשת. 

להמשך הפוסט

על התקשורת לבדוק את עצמה

דן כספי | 01.09.2014 | 09:12

על אף שרבים מהם עבדו מסביב לשעון במהלך "צוק איתן", עיתונאים המסתמכים על מקורות קבועים עלולים לחטוא בדיווחים מוטים ומטעים ולהתחלק עמם באחריותם על מחדלים כדוגמת מחדל המנהרות.

ככל שהדרישה לועדת חקירה של המערכה "צוק איתן" הולכת ומתאיידת בענני הסתיו המוקדם, נותר הטעם שהתקשורת תיבדק על התנהלותה לפני ובמהלך המבצע. כפי שכבר כתבתי בפוסט קודם, ישנם קווי דמיון אחדים בין מבצע "צוק איתן" לבין מלחמת יום כיפור. כאז גם כעת, קונצפציה שהתגבשה בסיועה הנדיב של התקשורת קרסה במהלך המלחמה. עורכים ועיתונאים לא למדו דבר אבל לפחות למראית עין, הם חייבים להכות על חטא גם הפעם, ממש כשם שעשו לפני ארבעים שנה. הנה מספר נקודות לבדיקה עצמית של התנהלות התקשורת בימי "צוק איתן";    

ראשית, יש לבדוק אם הקרבה האינטימית עם ולמקורות, ככל שהיא נוחה ומסייעת בדיווח, במיוחד בפורמאט אולפן פתוח, אינה מגבילה כתבים ופרשנים מלראות את כל התמונה? מרוב דיווחים/עצים לא רואים את היער/ הפרספקטיבה. בשל נטל הדיווח, נראה שכתבים ופרשנים לא תמיד הספיקו להצליב מקורות, בייחוד עם מקורות בצד השני, ולא תמיד הצליחו להעמיד סימני שאלה להערכות שנמסרו להם.

שנית, יש והמקורות הקבועים מנצלים לרעה את תלות העיתונאים בהם ופשוט מרדימים או מסיחים את דעתם. כך היה עם הסדר הפסקת האש אשק התבשל תחת הרדאר התקשורתי. ללמדנו, שמו"מ משמעותי מתנהל בהשקט מאחוריהם זרקורי הטלוויזיה והמיקרופונים. שעה שנחתם ההסדר, כתבים ופרשנים עוד טפטפו הערכות על התערבות קרקעית נוספת של צה"ל כמענה לירי הרקטות והפצמ"רים. מן הראוי לבדוק אם במקרה זה, ודומים אחרים, יכלה הכתבות הצבאית לאתגר את המקורות הקבועים ולפרסם על ההסדר המתבשל להפסקת האש?

שלישית, סיקור רב השנים של תחום מסוים עלול לגרום ל"מחלת השגריר" ולהביא להזדהות גמורה של כתבים עם המסוקרים ותפיסותיהם. בשל כך, עיתונאים עלולים לבסס קונצפציות ולהנחילן ברבים. לא רק פרשנים צבאים ופרשנים לענייני ערב חשופים ל"מחלת השגריר" אלא גם עמיתיהם בתחומים אחרים.  במקומות אחרים נהוג להתמודד עם "מחלת השגריר" באמצעים שונים למשל, רוטאציה בתפקידים של כתבים או הוצאתם להתרעננות ולהשתלמות. ככל שהתקשורת הישראלית שרויה במלחמת הישרדות ובמסגרת האילוצים הכלכליים, האם אין טעם לאמץ דרכים אילו ואחרות כדי למנוע "מחלת השגריר" ולצמצם את שחיקת העיתונאים? מדוע כתב לענייני משטרה או לענייני משפט במשך למעלה מתריסר שנים לא יוחלף ולא יועבר לדסק אחר? נכון, לניסיון העיתונאי ולשגרת הדיווח יש ערך רב אך מסתבר גם מחיר יקר באיכות המידע והפרשנות. מדיניות מסודרת של רענון עשויה למנוע חלודה וכהות חושים.

ולבסוף, האם לא ראוי להמליץ לכל אמצעי תקשורת או תא כתבים לאמץ מדיניות של פיתוח משאבי אנוש לרבות למידה עצמית, כפי שמקובל בכל ארגון וקהילה מקצועית. למשל, לו עורכים, כתבים ופרשנים פוליטיים הבינו יותר ברזי הסקרים, לא היו מציפים את השיח הציבורי בממצאים סרי טעם חדשות לבקרים. כיום, כמעט כל עיתון ואמצעי שידור יוזם סקרים משלו. במחיר יחסית זול, מכל סקר יוצר כותרת בלעדית ומצוטטת לאלתר. מותר לגלות אחריות לאומית ולא להלחיץ את המערכת הפוליטית עם סקרים שבועיים אשר מקשים על קבלת החלטות ענייניות.

 

מהו הערך החדשותי של ממצאי סקר צפויים מראש ומדוע הם ראויים לכותרת ראשית? מדוע להשתמש במלה דרמטית, צנחה? הרי התמיכה בראש הממשלה התייצבה אחרי המבצע לאחר שכצפוי, היא הרקיעה במהלך הקרבות. ספק אם גם הפעם יימצאו בין עיתונאים כאלה שיכו על החטא בשל חלקם במחדלי "צוק איתן".

*

אגב תקשורת, סקרים ומדיניות: המבצע "צוק איתן" סיפק טעם של מנהיגות כביכול. בנימין נתניהו אף זכה בשל כך לשבחים בלתי צפויים, גם הפעם מפרשנים בכירים בתקשורת, שהחלו לאתרג אותו ולגונן עליו מפני יריביו בימין. נראה שהסובבים אותו אימצו מקצת מהמחמאות – שיקול דעת, אחריות, מתינות, וכד', ושילבו אותן בדף המסרים של התדמיתנים.

כך, בניגוד לאקלים הציבורי המתלהם, ואפילו בניגוד לישראל היום, נתניהו לא התלהב להיכנס לעזה. גם לאחר כניסה לעזה כדי לטפל במנהרות, הבין שלא כדאי למוטט את חמאס אלא די לפגוע בו; הוא קלט כנראה מייד שאין אופציה צבאית, שצה"ל אינו מסוגל לנצח מבלי לשלם מחיר יקר, והסיג את הכוחות מעזה כדי לחסוך באבידות. גם עם השגת ההסדר, לא מעט בשל ההבנה שיש להבטיח פתיחת שנת לימודים כסדרה, ידע נתניהו להעלים את המהלך מידיעת הציבור זמן מה ולפעול בניגוד לרטוריקה הגלויה – לא ננהל מו"מ תחת אש. כנאה למהלך רציני, לפי דיווחים עיתונאים מאוחרים, אשר אמנם הכחיש אותם ("לעולם אל תאמין לידיעה שאינה מוכחשת"), נפגש ביבי בירדן בחשאי עם אבו מאזן לפני השגת ההסכם להפסקת אש. גם כאשר נחתם ההסדר עם חמאס, הוא ידע לתמרן ולחמוק מן הזובור הצפוי בקבינט. 

בתחכום רב משתיק נתניהו כעת את האופוזיציה בימין, ליברמן ובנט, כאשר מקורביו ממתגים מחדש את "צוק איתן" כ"מלחמת שלום יו'ש": רצונו של נתניהו לא להקים מדינה פלסטינית הוא שאילץ אותו להשאיר את חמאס חזק ומאיים על ישראל ולא לחזק את אבו מאזן אשר עלול להכריז על מדינה בשטחי יו"ש ועזה.

 פסוקו של פוסט

"לא רוצים שלום, רוצים להשתגע" מתוך תכנית הסאטירה המיתולוגית ניקוי ראש. גם כעבור ארבעה עשורים, עדיין אקטואלי, זכר לערוץ טלוויזיה אחד ואיכותי.

להמשך הפוסט

כותרת לשעבר

דן כספי | 24.08.2014 | 09:43

עם סגירת כותרת, בית הספר לעיתונאות ולתקשורת, עולים וצפים זיכרונות על חבלי ההקמה, על הפער שבין החזון של מייסד בית הספר, דב יודקובסקי, לבין המציאות.

הידיעה על סגירתו של בית הספר לעיתונאות ולתקשורת  כותרת העציבה אותי מאד. עצוב לראות גן סגור. שבעתיים בית ספר סגור. למי שלא יודע ואינו מתמצא בברנז'ה, כותרת הינו בית ספר להכשרת עיתונאים אשר הקים אותו דב יודקובסקי בשנת 1990. מאות סטודנטים למדו בין כתלי בית הספר ואחדים מהם אפילו נחשבים לגולת הכותרת - איילה חסון, צביקה יחזקאלי, ברוך קרא, יוסי יהושע, ניר דבורי, ליאת רגב, מירי מיכאלי ועוד.

עצוב לי במיוחד משום שהשקעתי בכותרת ממיטב מרצי, תחילה כחבר בצוות ההיגוי של הקמת כותרת ובהמשך כיועץ האקדמי בשנתו הראשונה של בית-הספר. המשבר בתקשורת מקרין מן הסתם על הביקוש ללימודים. מדוע ללמוד תקשורת כאשר אין ערובה לתעסוקה יציבה? בשנים האחרונות ניכרת ירידה בהרשמה ללימודי תקשורת בכל אחת מלמעלה מעשרים תכניות במוסדות להשכלה גבוהה. כבכל מלחמת הישרדות, החלשים הם הראשונים להיעלם. מי ייתן ולא יהיו חללים נוספים.

*

בשורת הסגירה מחזירה אותי שני עשורים וחצי אחורנית, לימי ההקמה של בית הספר. המציאות התקשורתית אז הייתה שונה לחלוטין. מלבד יומונים רבי תפוצה ועבי עמודים, פרחו עשרות ומאות מקומונים ברחבי הארץ, כל יומון ארצי ורשת המקומונים שלה. בנוסף לערוצי הכבלים, הלך והוכשר החוק להפעלתו של ערוץ 2 בטלוויזיה. במבט לאחור, העידן הטרום-דיגיטלי של סוף שנות השמונים במאה הקודמת נראה כתור הזהב של התקשורת הישראלית. בלית בררה, אמצעי תקשורת גייסו כח אדם מכל הבא ליד ללא הכשרה מוקדמת ומספקת.

אשר על כן, היוזמה של דב יודקובסקי להקים בית ספר להכשרת עיתונאים באה ממש בעיתה. מערכת ההשכלה הגבוהה כדרכה פיגרה אחרי הביקושים הגואים ללימודי תקשורת. המחלקה לתקשורת באוניברסיטה העברית שמרה על הגמוניה כיחידה מסוגה בארץ והסתפקה בלימודים עיוניים עם טעימות קלות של סדנאות מעשיות. בחלל המתרחב בין ההיצע לבין הביקושים הגואים ללימודי תקשורת, חדרו יזמים פרטים למיניהם, לרב עיתונאים מפורסמים, אשר ארגנו באולמות ציבוריים ובבתי מלון קורסים מזורזים בעיתונות מעשית. על כוס קפה ועוגה צעירים הלומי שאיפות לקריירה תקשורתית זוהרת שאבו בצמא טיפים ואנקדוטות של מרצים מזדמנים. לפי אחת האגדות האורבניות, אחד העיתונאים המפורסמים בזמנו בנה וילה מן הקורסים לתקשורת.  

לפי חזונו של יודקובסקי, בית הספר החדש אמור להיות על-אוניברסיטאי ועצמאי, מחוץ לאוניברסיטה כלשהי, וכלשון הידיעון הראשון, "מטרתו להכשיר דור המשך של עיתונאים משכילים, מיומנים ומודעים לאחריותם הציבורית והאתית". אם תרצו יש בהגדרת המטרה גם ביקורת על מצב העיתונות באותה עת, ונדמה שהמצב אף החמיר מאז.

ידיעון כותרת הראשון לשנת הלימודים תשנ"ב, 1991-1992

כל אוניברסיטה אמורה לשלוח ממיטב הסטודנטים לבית הספר. לכן בשלב מוקדם, ערך יודקובסקי שיחות גישוש עם ראשי האוניברסיטאות וכך נוכח מקרוב בפער שבין חזונו לבין המציאות באקדמיה הישראלית. אמנם היו קולות שחייבו את הרעיון של בית ספר ארצי ולו רק כאמצעי להכשרה מעשית ולפרופסיונליזציה של העיסוק העיתונאי וחלופה רצינית לקורסים הפיראטיים והמזדמנים.

לא רק זאת. העובדה שהיוזמה להכשרת עיתונאים והמשאבים הכספיים לשם כך הגיעו מתוך תעשיית התקשורת הקלה על גיוס תמיכה בפרויקט. למען הדיוק, מסגרות הכשרה פנימיות של הכשרת עיתונאים פעלו בעיתונים אחדים. אולי מרכז ההדרכה של רשות השידור התמיד בקביעות להכשיר שדרים, קריינים, כתבים ועורכי תכניות. וכמובן, התחנה הצבאית גלי צה"ל נחשבת עד היום כבית הספר המיטיב להעמיד דורות של שדרים ועיתונאים בישראל. אפשר ואורי אבנרי נחשב עד היום כבית הספר הטוב ביותר להכשרת עיתונאים, ולו רק בשל גישתו הייחודית לעיתונאות כמלאכה הנלמדת בהנחיה אישית.      

אלא שהתחייבות לשיתוף פעולה עם גוף חוץ אוניברסיטאי והכרה בלימודים מעשיים מחוץ לאקדמיה, שכלל לא ברור מה טיבם ומהי איכותם, הקשו כנראה על קברניטי האוניברסיטאות להתלהב מיוזמתו של יודקובסקי. גם הרעיון של שיתוף פעולה בין-אוניברסיטאי היה זר לאקדמיה הישראלית. מבחינה זאת, האוניברסיטה הפתוחה יכלה לגלות פתיחות יתירה ולו רק משום שבית הספר המוצע נתפס כעוד מרכז לימוד בו מתקיימים לימודים מטעמה בצד לימודים אחרים.

ככל שדב יודקובסקי היה מוערך כמי שהמציא את נוסחת הקסם של עיתון פופולארי נפוץ והטיל את כל כובד השפעתו למימוש הפרויקט, רק שלושה מוסדות השיבו בחיוב מנומס אך מהוסס ליוזמתו המקורית – אוניברסיטת תל-אביב, האוניברסיטה הפתוחה ואוניברסיטת בר-אילן. נציגיהן שובצו בועדת ההיגוי של בית הספר בהקמה. פרופ' נחמיה לבציון ז"ל, נשיאה האולטימטיבי של האוניברסיטה הפתוחה, דיבר ללבי כדי לפזר את ספקותי לגבי הצלחת המודל של כותרת: תראה דן, זוהי הזדמנות בלתי חוזרת להגשים את חלומך ולהקים בית ספר לתקשורת. לא תסלח לעצמך אם תחמיץ את ההזדמנות. אגב, זכויות היוצרים של שם בית הספר שמורות כנראה לאדם ברוך ז"ל.

הרעיון של בית הספר גם התכתב יפה עם התכנית של נחמיה לבציון ושל הח"מ להקים לימודי דיפלומה/תעודה בתקשורת מעשית באוניברסיטה הפתוחה. רק ייעוץ מקצועי חיצוני ומסויג הקשה על הקרן יד הנדיב לממן את התכנית ללימודי תעודה בתקשורת.

צוות ההיגוי של בית הספר החדש מנה שבעה חברים. לצדו של דב יודקובסקי, ניצבו  פרופ' יורם דינשטיין, אז נשיאה של אוניברסיטת תל-אביב, פרופ' צ'ארלס ליבמן ז"ל, מטעם אוניברסיטת בר-אילן, הח"מ מטעם האוניברסיטה הפתוחה, צביקה שפירא, שמונה למנהלו המייסד של בית הספר, רומן פריסטר, שכיהן בהמשך כמנהל בית- הספר, דודו גלבוע, מנהלו האחרון של  כותרת.

כבר בישיבה הראשונה של ועדת ההיגוי נגלה ניגוד האינטרסים בין נציגיהן של שלוש האוניברסיטאות. בהזדמנויות שונות, נציגה של אוניברסיטת תל אביב לא הסתיר את יעדו לבלוע את בית הספר החדש בבוא העת על התקציב הנכבד שגייס דב יודקובסקי מידידו, המו"ל הגרמני, ריינהרד מוהן, בעליו של תאגיד התקשורת הגדול וקרן ברטלסמן. אפשר וכותרת היה בשעתו גם מעין תחליף לחוג לתקשורת, שהוקם באוניברסיטת תל אביב רק כעבור חמש שנים.

*

קורות כותרת ראויים מן הסתם לעבודת מחקר מקיפה ויסודית. גישה לארכיון הפרטי שלי מובטחת לכל מי שייענו לאתגר. על השנה הפורמטיבית הראשונה של כותרת - בפוסט הבא.

פסוקו של פוסט

גם אם מלחמת "צוק איתן" טרם הסתיימה, נראה שאפשר לאפיין בזהירות שהפעם כמעט ואין סאטירה, למעט ניסיונות מהוססים אחדים של אייל קיציס בערוץ 2 וליאור שליין כאן למטה.

להמשך הפוסט

מהו חלקה של התקשורת במחדל המנהרות?

דן כספי | 11.08.2014 | 08:40

מדוע התקשורת דבקה שוב בקונצפציה שמשווקים לה? אולי משום שהיא מוחלשת ומפחדת מלהציג שאלות קשות. הפרופיל התקשורתי הנמוך של המנהרות רק חיזק בחזרה את הקונצפציה שאין פתרון טכנולוגי למנהרות.

גם בלי ועדת בדיקה/חקירה פנימית/פרלמנטרית/ממלכתית של המבצע/ מלחמה "צוק איתן", מחדל המנהרות גלוי לעין. וכך גם המסקנה המתבקשת מן הדו"ח שעוד ייכתב וייגנז: כולנו אשמים. גם התקשורת.

הרי ידענו על המנהרות – המודיעין, הצבא, הממשלה ואפילו תושבים בעוטף עזה שמעו מדי פעם הלמות פטישים מתחת רגליהם. עובדה, פה ושם בתיקים מאובקים נמצאו מזכר על המנהרות של איש מודיעין או מכתב מגיאולוג מודאג עם הצעה כיצד לטפל במנהרות.

אפילו בערוץ 1 שודר סרט תעודה, עמוק באדמה, על המנהרות עוד בחודש נובמבר 2006. נו, טוב. מי וכמה כבר צופים בערוץ זה? ובכל זאת, כדאי לצפות ולו כדי להתרשם מתפקודם של המטפלין בביטחון. מי שבכל זאת יתמיד בצפייה, יקבל טיפ מופלא – חיקוי מפתיע של אריאל שרון ז"ל.

אותה תקשורת שנושאת בחלק מן האחריות על מחדל המנהרות יכולה לשמש עדת מדינה בכל בדיקה/חקירה. כידוע, התקשורת משמשת מעין לוח תהודה sound board למערכת פוליטית. לרב עיתונאים כותבים על מה שמעסיקים פוליטיקאים ואנשי ציבור, מה שמספרים להם ומה שהם שומעים. מחלוקות פנימיות בתוך המערכת מוצאות כמעט תמיד תהודה בתקשורת.

כך היה גם לפני שהתקבלה ההחלטה על פיתוחה של כיפת ברזל. מחנה לא קטן, וד"ר ראובן פדהצור ז"ל בתוכו, שלל מכל בשעתו את הרעיון של כיפת ברזל לטובת חלופות אחרות למשל, תותח הלייזר נאוטילוס.

מחלוקת דומה על פתרון טכנולוגי למנהרות לא הגיעה לתקשורת, משום שלא הייתה מחלוקת. די לצפות בסרט התעודה ולהתרשם מהתנהלות המערכת עוד בשלבים מוקדמים ביותר. במהלך עשור וחצי התרחשו אירועים ביטחוניים סביב מנהרות, לרבות חטיפתו גלעד שליט, ובכל זאת הנושא לא זכה לטיפול בעדיפות גבוהה. ה"קונצפציה" מנעה מלראות את המציאות, ממש כמו ערב מלחמת יום הכיפורים.

כפי שנהוג לפרשן בימים אלה יש הבדל בין ידיעה לבין הטמעה והתייחסות למידע. המידע על המנהרות לא העסיק את הצבא ואת הממשלה, ומעט מאד גם את התקשורת. למען הדיוק, היו מספר כתבים ופרשנים בכירים שכן התעניינו במנהרות, אבל היו אלו מנהרות בין לשכת הרמטכ"ל לבין הלשכה של שר הביטחון, על ההסתעפויות בהן זרמו מסרונים של רונית אשכנזי לבועז הרפז.

ראש הממשלה והמערכת כולה התמסרו למסע הסברה טוטאלי, בצדק או שלא בצדק, כדי לשכנע את הציבור ואת העולם כולו שמאיראן נשקף איום קיומי למדינת ישראל. בעוד שתקציב ענק של מיליארדים הושקע בפרויקט מגלומני של עצירת הגרעין האיראני, לא נמצאו מספר מיליונים למענה טכנולוגי של המנהרות.

*

רבים ודאי חשים שב"צוק איתן" התקשורת מתפקדת אחרת. הפעם התקשורת היא הרבה יותר פטריוטית, זהירה וכן, גם מונוליטית. שלושת ערוצי הטלוויזיה אימצו אותו פורמט של אולפן פתוח המתמלא בפרשנים בעלי אותו רקע צבאי. לעיתים מי שאחראים למחדל המנהרות נודדים בין אולפנים ובין עיתונים כדי ליחצן את צה"ל וליטול חלק במערכת ההסברה. בשפה טכנוקרטית הם הסבירו כבר מימיו הראשונים של המבצע וממשיכים להסביר בלהט שצה"ל מכה בהצלחה בתשתיות, חמאס חטף מכה משמעותית וראשיו מסתתרים מתחת לאדמה. מקום וזמן מועטים יחסית ניתנים לקולות חלופיים – מומחים עצמאים, נשים ואנשי רוח, אשר עלולים חו"ח לאתגר את התפיסה הביטחוניסטית השלטת.  

אלא שמחדל המנהרות חייב להמחיש את המחיר הגבוה שמשלמים כאשר התקשורת מתגייסת ומגויסת לטובת קונצפציה שלטת. אמנם מאד נעים ונוח יותר לעורכים לתפוס פוזה פטריוטית, כמו "קודם כל ישראלים" נוסח וואלה, לחבק ולהתחבק עם הממסד ולא להציג לו שאלות. האמנם אין פתרון טכנולוגי למנהרות, כפי שהתודה בראשית השבוע אלוף פיקוד הדרום, סמי תורג'מן, בשיחה עם תושבים מעוטף עזה?

מה משרת יותר לציבור – "קודם כל ישראלי" או קודם כל עיתונאי?

הלקח של מלחמת יום כיפור כנראה לא נלמד או נשכח. ככל שאמצעי התקשורת מתכנס סביב הקונצפציה השלטת ומשתיק דעות אחרות, כך הוא מחזק ומעצים אותה. במהלך השנים ועד עצם היום הזה, המערכת הביטחונית הדביקה את התקשורת בתפיסתה שאיום המנהרות אינו קריטי ושאין פתרון טכנולוגי סביר לכך. עיתונאים ופרשנים אשר הפנימו את הקונצפציה במערכת הביטחון, מיעטו לפרסם דעות אחרות ולו רק כדי לא ליצור דיון ציבורי אשר עלול לפגוע ב… ביטחון המדינה. אלא שהטיפול התקשורתי המועט במנהרות התקבל בממסד כאישור נוסף לקונצפציה שהסוגיה אינה בעדיפות גבוהה. 

זוהי תרומתם של אמצעי התקשורת למחדלים פעם אחר פעם, כאשר הם מעדיפים להיות "קודם כל ישראלי".

 

פסוקו של פוסט

אחד משירי המלחמה הנפלאים של הבריגדה היהודית, את חכי לי ואחזור, בביצועו המרגש של שמשון בר-נוי.

להמשך הפוסט

האם טכנולוגיה הכתה שוב בצה"ל?

דן כספי | 04.08.2014 | 09:06

טכנולוגיה מתקדמת עלולה לטפח אשליות של עוצמה ועליונות.  הכיצד המרוץ אחרי תמונת הניצחון וצריבת התודעה הציבורית היו למשימה העיקרית בכל עשייה ציבורית? 

אולי זה לא הזמן המתאים לחשבון נפש. הבעיה שגם מאוחר יותר לא מתפנים להפיק לקחים.

בדיוק לפני שמונה שנים פרסמתי את המאמר למטה. אמנם, המאמר מתייחס למלחמת לבנון השנייה, אשר נערכה בין 12/7/2006 לבין 14/8/2006. ב-23  ביולי פתח צה"ל במבצע קרקעי "קורי פלדה", על מוצבי חיזבאללה ועל יישובים שיעיים בשטח לבנון סמוך לקו הגבול. המאמר התפרסם שלושה ימים מאוחר יותר, ב-26 ביולי, והשורות נקראות כיום ברלוונטיות מצמררת. לכן, בחרתי להביא את תכן המאמר כפי שהתפרסם בשעתו. לא נגענו.

*

ככל שהלחימה נמשכת ומתארכת, גוברת התחושה שמשהו לא דופק הפעם. במוקדם או במאוחר המלחמה הנוכחית תטלטל, ואף חייבת לטלטל את החברה הישראלית. ההישגים הצבאיים, הצנועים לפי שעה, אינם אלא תבליט התמורות המפליגות בשנים האחרונות. הצבא אינו אלא צבא העם, מעין מראה, ובזמן המלחמה – מראה אכזרית של החברה.

שנים של סגידה לאמריקניזציה, התברגנות ונהנתנות, פשרה במערכת ההישגית והשתלטות הקשרים על הכשרים – כל אלה ואחרים הקרינו כנראה גם על המאגר האנושי, על פער האיכות והמוטיבציה בין החברה הישראלית לבין הסובב אותה. רכישת טכנולוגיה מתקדמת ושליטה מופלגת בה עלולות לטפח אשליות של עוצמה ועליונות. במיוחד אמור הדבר כשהיא מופקדת בידיים צעירות.

מי יסביר לצעירים הנלהבים ולמפקדיהם, ששליטה בפלאי הטכנולוגיה אינה מתירה להם לזלזל במאווי היריב ושאיפותיו? מי יגלה להם ולקברניטי המדינה שטכנולוגיה אינה תחליף לא להשכלה, לא לרוח האדם ולא לחשיבה עצמאית ויצירתית? רק אנשים משכילים מסוגלים להעמיד את הטכנולוגיה בהקשרים הנכונים ולנצל כראוי את יתרונותיה. אחרים מתבשמים מיתרונותיה ושוקעים בשימוש הרוטיני כמעין רובוט אנושי.

ימי המלחמה חשפו כי תסמיני האמריקניזציה פגעו גם בצה"ל. מערך הדיווח וההסברה בשבועיים האחרונים אכן מעיד שכמו במערכת הפוליטית, היח"צנות עדיפה על פני דיווח ומידע. מצביאים בהנחייתה של דוברת צה"ל ייחצנו את עצמם ואת צה"ל. ממש כמו עמיתיהם האמריקנים בעת מלחמות המפרץ, היה מי שסבר כי עדיף להאכיל את פיות העיתונאים בחצאי אמיתות, בקלישאות ובסיסמאות, כדי שיהיה להם מה לשדר ומה לכתוב למחרת.

מיטב האנרגיות הופנו לבניית דימויים והבניית תמונת קרב מסולפת. מספר פעמים דיווחו על פגיעה בתחנת הטלוויזיה של חיזבאללה – ו"אל-מנאר" המשיכה לשדר. בעת קרבות נהוג ושכיח לפרסם מידע מטעה. אלא שיש הבדל בין מידע מטעה לבין מידע מוטעה ושגוי. המידע המטעה נועד לפגוע במורל הלחימה של היריב, ואילו המידע המוטעה פוגע במורל העורף וגם באמינות המפיץ אותו.

יותר מכל, המלחמה הנוכחית שבה ומזכירה שהתותחים רועמים כשהמוזות נשחקות ושותקות. כי ללא מוזה, צה"ל מתקשה לנצח.

*

כצפוי, המאמר עורר בשעתו תגובות נזעמות ופוגעניות. כאז גם כיום, קל יותר לתקוף את המבקרים מאשר להתמודד עניינית עם הביקורת. אם הדברים נקראים כפי שהתנסחו רק אתמול, סימן שלא השתנה הרבה מאז. אמנם דוברת צה"ל דאז הייתה לחברת כנסת קולנית ונציגה האוטנטי של ישראל הוולגרית.

במהלך שמונה השנים האחרונות התמיהות במאמר התרבו. הטכנולוגיות החדשות כמו התמידו לכרסם ביצירתיות, כושר אלתור ותושייה אישית, לפי הפורמולה: יותר טכנולוגיה – פחות רוח ופחות חשיבה ביקורתית. האם עידן הטכנולוגיה מצמיח הנהגה אפורה אך מצוידת בכלים שלטוניים יעילים? האם דור ה-SMS פגיע יותר לטכנולוגיות השכנוע ההמוני? מדוע בעידן של סטארטאפים יצירתיים כל חשיבה וכל אמירה מחוץ לקופסא מתויגות לגנאי? הכיצד באקלים ההייטק שורר קונפורמיזם חונק ומחניק? מדוע תמונת הניצחון וצריבת התודעה הציבורית היו לעיקר בכל עשייה צבאית וציבורית?

ראש הממשלה מול המסך מוביל את המערכה: תדמיתנות שקולה למנהיגות

ספק אם כיום מחדלים מובילים למהפך פוליטי. להבדיל, ההנהגה כיום מצוידת היטב יותר בכיפת ברזל משלה; הלא הם אותם תדמיתנים, אסטרטגיים פוליטיים, עיתונאים ואנשי החצר. אלה מאתרגים ביעילות את ראש הממשלה, מצניעים את שרשרת הכישלונות המדיניים והדיפלומטיים שקדמו למלחמה בעזה וממצבים אותו כעדיף על פני יריביו בימין.

פסוקו של פוסט

חנוך לוין נותר כמופת ליציאה מחוץ לקופסה, דווקא בעתות חרום.

 

להמשך הפוסט

בלונדון/בפאריס הייאוש אינו נח יותר

דן כספי | 28.07.2014 | 17:08

בזכות הטכנולוגיה, לטוב או לרע, גם על גדות הסיין או התמזה נשארים מחוברים לארץ ובלית ברירה, אף מסבירים את מדיניות הממשלה.

הכיצד שירים מתיישנים. כך גם שירה המוכר של חוה אלברשטיין. לא, הייאוש בלונדון כבר אינו נוח, אפילו קשה יותר.

פשוט, אי אפשר להתנתק כבר מהארץ. בשדה התעופה, בספרייה, באוניברסיטה, בבתי קפה, במלון היצר דוחף לבדוק את איכות הויי פי wi fi בכל מקום. ואם הוויי פי אכן מאפשר, ומה לעשות זוהי אירופה, לפתע אתה מתנתק מהחיים הנורמאלים ומתחבר באייפד לערוץ 10 או לרשת ב'. איש לא יגלה שאתה משם, מארץ הבום בום. איש לא יעיר או ישאל אותך, לרב בנימוס, מה קורה אצלכם? החדשות של הארץ ו/או ווינט. בערב "הרוס" מגודש חוויות בבירת היופי, אשר הוגדרה פעם גן עדן, מסתגרים מוקדם מדי בחדר במלון כדי לראות ולהשוות בין הסי.אן.אן, בי.בי.סי, טה וה-2 וערוצי הטלוויזיה הישראלים.

חיי שמאלן מי ידע חייך? בארץ אתה חשוף להסתה פרועה ואילו בחו"ל אתה מסבירן בלית בררה של מדיניות הממשלה. מה קורה לכם? אולי ריאקציה, פונדמנטליזם ציוני כנגד פונדמנטליזם אסלאמי.

לא מתקבל, ומנסים שנית. חברה במשבר זהות, אולי במעבר ממדינה דמוקרטית מערבית למדינה דמוקרטית מזרחית/לבנטינית. אם כך, אתם משתלבים באזור? אולי, ממשיכים להסביר, אבל עדיין נותרנו הדמוקרטיה היחידה, מערבית או מזרחית, אבל דמוקרטיה.

אולי לבנון טובה מכם? ראו ידידי, הכל מתחיל למעלה, מן האליטה הפוליטית – מנסים שוב להבהיר. חלקים משמעותיים באליטה פוליטית לוקים במה שנהוג לכנות סוציאליזציה לקויה או חלקית לדמוקרטיה. אלה ערכים ספגו יו"ר הכנסת, שר החוץ או יו"ר ועדת החוץ והביטחון בנעוריהם? שיש לדכא מיעוטים או רוסיפיקציה, לרבות טרנספר בכוח; כמו שליברמן הסביר, אם בריון מתגרה בך, תקדים להכות בו והוא יבכה ראשון; וכפי שלא קנו שם מיהודים, אין לקנות כאן מערבים. עוד תראו שהם יפנימו את כללי המשחק הדמוקרטי.

"המלך וקרביו בידיו" מתוך תערוכתו של אמן הפופ מרסיאל ראייס Martial Raysse

במרכז פומפידו בפאריס / צילמה ד.כ.

ומדוע לכם מותר מה שאסור לאחרים? מדוע לכם מותר להיות בלתי סובלניים, לא רק כלפי מיעוטים אתניים אלא כלפי מיעוטים פוליטיים? דווקא מעם של קרבנות שואה צפיות גבוהות?

בסך הכל, העם הוא כחומר בידי פרנסיו, משיבים ונוטים להאמין. כנראה שרבים מבין הפוליטיקאים כיום זקוקים לזמן נוסף כדי להסתגל למשחק הדמוקרטי. לפי שעה נוח ומשתלם להם להשיג קולות ברטוריקה מתלהמת ולשלוט בהמונים באמצעות שלהוב יצרים.

ממש כמו בכל האזור של המזרח התיכון. אז מדוע אתה אופטימי לגבי עתידה של הדמוקרטיה בישראל?

להבדיל ממדינות אחרות באזור, יש לדמוקרטיה הישראלית יסודות איתנים. היא הוכיחה יכולת מרשימה לספוג יסודות אנטי דמוקרטיים. אם יש משהו שהשמאל היטיב לעשות, זה להניח תשתית בריאה ויציבה לדמוקרטיה. גם אלף סוכנים של "אם תרצו" לא יכבו את החברה האזרחית המפותחת בישראל. חוץ מזה, מהי האלטרנטיבה? הרי קץ הדמוקרטיה כמוהו כאבדן הצ'רטר וכסופה של מדינת ישראל.

*

הנה פראפרזה על מרטין נימלר,כומר פרוטסטנטי גרמני שהתנגד לנאציזם, ותחילה המקור לתזכורת:

לא הרמתי את קולי, בגרמניה לקחו הנאצים תחילה את הקומוניסטים,
אני לא הרמתי את קולי, כי לא הייתי קומוניסט,
ואז הם לקחו את היהודים, ואני לא הרמתי את קולי, כי לא הייתי יהודי,
ואז הם לקחו את חברי האגודים המקצועיים, ואני לא הרמתי את קולי, כי לא הייתי חבר אגוד מקצועי,
ואז הם לקחו את הקתולים, ואני לא הרמתי את קולי, כי הייתי פרוטסטנטי,
ואז הם לקחו אותי, אך באותה עת כבר לא נותר אף אחד שירים את קולו למעני.
-ובתרגום לימינו -

כאשר צעקו מוות לערבים, שתקתי, כי לא הייתי ערבי;

כאשר צעקו מוות לשמאלנים, תמהתי, כי איש לא הגיב;

כאשר צעקו מוות לחילונים, כבשתי את מבוכתי וחבשתי קסקט.

 

פסוקו של פוסט

בעקבות הערות הקוראים לפוסט הקודם, הנה הפעם השיר של פיט סיגר בעברית בזכות תרגומו של חיים חפר.

 

להמשך הפוסט

גלויות תקשורתיות מ"צוק איתן"

דן כספי | 14.07.2014 | 09:38

סקרי דעת קהל דרושים רק כדי לעשות שלום אבל לא כדי לצאת למלחמה. בכותרות מתלהמות, עורכי עיתונים עלולים לחרחר מלחמה. במוקדם או במאוחר שוב האחריות על מחדלים מדיניים ו/או צבאיים תוטל על ההסברה/ התעמולה הישראלית.

רציתי לכתוב פוסט על שלוש שנים למחאה החברתית ההיא וחלקה של התקשורת בה, או על עיתונאים משפטנים, או להיפך, אגב פרשת רונאל פישר, או על הקמפיין המעצבן והכושל של עובדי רשות השידור נגד הרפורמה, אך המקלדת לא נענתה לי.

אתה חייב להתייחס, ומצפים ממך להתייחס ל"צוק איתן". הרי כיום אין מבצע צבאי או מלחמה ללא תקשורת. הזירה התקשורתית היא חלק מהחזית ומהעימות. מלחמת מלים מתנהלת במקביל לעימות המזוין. אנחנו מנהלים הסברה והן עושים תעמולה.

אבל המוזות חייבות לשתוק כאשר שורקים הטילים, שלהם ושלנו. וחוץ מזה, כאשר המוזות משתתקות, קשה לכתוב מה שחושבים, ומה שיכולים לכתוב זה שונה ממה שחושבים.

לא הצלחתי להתחמק. המקלדת לחצה עלי. במה אתה שונה מכל העדר אם לא תכתוב מה שאתה חושב?  הלחץ עשה את שלו, ולהלן התוצאה – גלויות תקשורתיות מ"צוק איתן".

  • תמוה כיצד יוצאים למבצע צבאי ללא סקרים? הכיצד אף עיתון ואף ערוץ לא פרסם סקר ערב המבצע, ולא אחריו, ולא יצאו בכותרות גדולות – העם בעד: תנו לצה"ל לנצח. כנראה, שרק לשלום או לסיכול כל אופק מדיני נזקקים לסקרים. האמת היא שבכל מצב, אם יש מנהיגים ולא פוליטיקאים, הסקרים מתייתרים.

  • בדיעבד, המבצע "צוק איתן" הסיר מספר נושאים מעל סדר היום. פרשיות השחיתות במשטרה התגמדו לעומת אירועי המבצע. ניצני האינתיפאדה של הפלסטינאים בשטחים ובתוך הקו הירוק קמלו כמעט לחלוטין. גם החשודים של רצח הנער הערבי מבית חנינא זכו מן ההפקר. שלושה מהם שוחררו למעצר בית ואילו עמיתיהם עוברים שינוי תדמיתי, כמעט ללא תהודה ציבורית. כמה צפוי להציג את החשודים ברצח מוחמד אבו ח'דיר כבלתי שפויים ובלתי אחראים על מעשיהם. עד לסיום המבצע, הם עוד ישוחררו לביתם.

  • אמצעי התקשורת פרחו ופורחים בעת המלחמה. קוראים יותר עיתונים, נצמדים יותר למקלטי רדיו וטלוויזיה וגולשים יותר. לעיתונים אשר חרחרו מלחמה במהלך ההיסטוריה, מצטרף גם ישראל היום. לאחר שבעל העיתון, שלדון אדלסון, הטיף בשעתו להטיל מספר פצצות גרעיניות על איראן, רק צפוי שעורך עיתונו, עמוס רגב, יפרסם מאמר עטור כותרת, "להחזיר את עזה לתקופת האבן". אלא שבכותרת כזו, עורך העיתון  מטפח רף ציפיות מלחיץ את מקבלי ההחלטות.

  • לא ינום ולא יישן תדמיתן ישראל. כך מציגים את ראש הממשלה, עם אצבע על הדופק/המפה, כאשר שר הביטחון עם ידיים בכיס וקצינים נוספים הם ניצבים ממושמעים ומקשיבים להנחיות המפקד.  ככל שהמבצע "צוק איתן" הולך ומתארך, כך התדמית וצריבת התודעה חשובות יותר מהתוצאות בשטח.

  • יש יחס אמביוולנטי לתעמולה של חמאס כשל הפלסטינאים בכלל. מצד אחד, מגחכים ומציגים את התעמולה כשקרית ובלתי מקצועית, כפי שניתן להתרשם מהסרטון. מאידך גיסא, "מתקנאים" בתוצאות התעמולה, בייחוד בזירה הבינלאומית, על שהיא מצליחה ליצור אמפתיה והבנה לסבלם של תושבי עזה אך לא לסבלם של אזרחי מדינת ישראל.  

 

  • במוקדם או במאוחר תופנה אצבע מאשימה כלפי ההסברה/ התעמולה הישראלית. בניגוד לטענה השכיחה, יש לנו מנגנון הסברה משומן. אלא שהוא מוערך לא לפי תפוקתו אלא לפי התגובה למדיניות ישראל. אין סיבה שגם הפעם ההסברה לא תשמש שעיר לעזאזל למדיניות כושלת.

  • במלחמת ששת הימים קנה חיים הרצוג את עולמו כפרשן רהוט על אירועים בחזית הצבאית ב"קול ישראל" (שידורי הטלוויזיה הכללית הונהגו מיד אחרי המלחמה). כיום יש פרשנים רבים אשר בדרך כלל אינם מסתפקים במה שהיה אלא מתנבאים במה שיהיה לפי משאלת לבם.

  • השידור החי מאתגר לעיתים את שיקול דעתם של השדרים. בערב יום השני שדרה בערוץ 10 אושרת קוטלר מן השטח, משדרות, וראיינה את אחלמה פרץ. אולי בשל דבריה המתונים ואולי לא, התארגנה הפגנה ספונטנית אקראית כביכול. במהלך ההפגנה צולם גם בריון אשר הגיע לשדרות כדי לחזק את רוח התושבים, אלא מה? מגרונו בקעו הקריאות, "מוות לערבים" ו"מוות לשמאלנים". במקום לגנות או להתעלם מן הכהניסט המתסיס, העדיפה אושרת קוטלר, זחוחת הדעת מגודל הישגה העיתונאי, לתת לו פתחון פה.  

*

אם לא יהיו שינויים בשל נסיבות הזמן, הבלוג יוצא לחופשה קצרה של שבועיים.

פסוקו של פוסט

משום מה בימים אלה מתנגן באוזני שיר הפולחן של פיט סיגר, "איפה הפרחים כולם?", בהגשתה המיוחדת של מרלן דיטריך.

להמשך הפוסט

"תקשורת שמאלנית", מתלהמת ומלהיטה יצרים

דן כספי | 07.07.2014 | 09:12

אם התקשורת היא שמאלנית, הכיצד היא משתפת פעולה עם השלטונות בהסתרת מידע ובשלהוב הלכי הרוח הלאומנים בציבור.

כעת כאשר מתנפצת המדיניות "שב ואל תעשה", כאשר קסאמים שורקים בשמי הדרום, כאשר גל לאומנות גודש את הרחובות ואתרי הרשת, כאשר פלוגות תג מחיר מסיירות ללא רסן ברחבי ארץ ישראל השלמה, כאשר הרטוריקה הלאומנית שוב אחראית למעשי רצח, כאשר התמצה בנק האויבים תואמי היטלר – עראפת, אחמדינג'אד, אסאד, אבו מאזן, הנייה, ועוד, כעת הזמן לשוב לאויב הנצחי, הלא היא התקשורת הישראלית.

 אמנם רב אמצעי התקשורת מדממים אך הם נותרו יעד בטוח בבנק המטרות המדולל של הממשלה. אפשר לשוב ולספר בפעם המי יודע כמה אותה אגדה אורבנית, "עובדה" מקובלת שאינה נכונה, על התקשורת השמאלנית. הרי מאז ומתמיד המונים אוהבים ומתמכרים לאגדות.

ואכן בישיבת הממשלה בשבוע שעבר התפנה ראש הממשלה מעומס עיסוקיו בנושאים בטחונים כדי להתחשבן עם התקשורת הישראלית. היה זה כשמנכ"ל הרשות השנייה, מר שי בבא"ד, הוזמן להשתתף בישיבה ולדווח על קידום נשים בתקשורת. לפי דיווחים עיתונאים, ניצל בנימין נתניהו את ההזדמנות ושוב מחזר אותן טענות מוכרות: התקשורת היא שמאלנית, הפרשנים לא מייצגים את העם ויש בה מונופול דעות. "יש טענות שאנחנו רוצים לשלוט, להפך – אנחנו בעד הסרת השליטה, שיהיה שוק חופשי של דעות, צריך גיוון רחב שכרגע לא קיים". נתניהו המשיך ואמר כי "צריך ביזור ולאפשר לכוחות השוק לעשות את שלהם".

כך מסיחים את דעת ההמונים מן העיקר – מדיניות הממשלה. אם יש לכם ספק הממשלה שלי ותפקודי המצוין כראש הממשלה, דעו לכם שזה בגלל התקשורת. מדוע רבים כל כך "אוכלים" כל פעם את הלוקש/ האטרייה הקרה ומתנפלים על התקשורת במקום לבקר את הממשלה?

ראשית, נוח יותר להאשים את המראה מאשר את המציאות, את התקשורת ולא את תוצאות המדיניות. המציאות עצמה "שמאלנית" ולא אמצעי התקשורת.

שנית, לא מעטים בציבור מתקשים להפנים את הלכות הדמוקרטיה, לרבות תפקיד התקשורת כמעין "כלב שמירה" ולא פודל ומחמד שעשועים של הממשלה.

שלישית, נוח לתייג כל "נביחה" ו/או ביקורת על הממשלה כשמאלנות ממש כשם שנוהגים לתייג ביקורת על מדיניות ישראל כמוה כאנטישמיות.

רביעית, לעיתים די בשנים-שלושה שדרים "נשכנים" ופרשנים ביקורתיים כדי לתייג את כל העיתון או הערוץ כשמאלני.

ולבסוף, גם לבעל השררה נוח לתייג כל ביקורת כשמאלנות, ולו רק כדי להמעיט בחשיבותה.

*

דווקא הרקורד של התקשורת במהלך שמונה עשר ימי המבצע שובו בנים ולאחריו, עשוי לנפץ פעם ולתמיד את האגדה האורבנית של תקשורת שמאלנית. במהלך כל אותם ימים, התגייסו אמצעי התקשורת סביב הדגל ופרסמו מידע במשורה. בדיעבד, התברר שהיה פער בלתי נתפס בין מה שהיה ידוע כבר ביממה הראשונה לבין מה שנמסר לציבור.

 למעשה, התקשורת הישראלית, אותה "תקשורת שמאלנית", הייתה שותפה לסוד שהחטופים כבר לא בין החיים וצייתה לחלוטין לתדרוך השלטונות. בזכות שיתוף הפעולה מרצונה החופשי בין אותה תקשורת "שמאלנית" לבין הממשלה, יכלו למנף את האסון ימים שלמים לקידום יעדים פוליטיים, לשלוח אמהות החללים לחזית ההסברה בחו"ל, ללכד שורות העם היהודי ברחבי העולם באמצעות קמפיין מזכיר נשכחות Bring back our Boys  להגדיל את בלוטות הלאומיות, ועוד. מכבסת המלים המתמשכת לא הייתה אפשרית לולא שיתוף הפעולה התקשורתי – לא טרוריסטים אלא תג מחיר, לא מעשי טרור אלא פשעי שנאה, לא עוד נצים ויונים אלא ימין ושמאל, ועוד.

היומונים לא חסכו בצבע ובפונטים גדולים כדי להלהיט יצרים ולהגדיל תפוצה

 כך לא מתנהגת תקשורת שמאלנית. כך מתנהגת תקשורת מסורסת ומתנכרת לתפקידה המקורי – למסור מידע לציבור. עקב כך, הולך ונסדק האימון באמצעי התקשורת המרכזיים. אין בררה אלא להיעזר במדיה החדשים, הרשתות החברתיות והאינטרנט, כמו גם בתקשורת הותיקה ביותר – שמועות מפה לאוזן.

הרשתות החברתיות הקדימו לפרסם את פני החוטפים של הנער הערבי

פסוקו של פוסט

הנה דוגמא כיצד עובדים עלינו.

שלושת הנערים היהודים נחטפו ביום חמישי בלילה, 12 ביוני. לפי הקלטת במוקד המשטרה, קרוב לוודאי שכבר יממה לאחר החטיפה התגבשה הערכה שהחטופים נורו למוות. במוצ"ש, 14 ביוני, הופיע ראש הממשלה בטלוויזיה בנאום לאומה, אשר התנסח לפי דף מסרים, דף שמכינים מראש קמפיינרים.

צפו והשוו.

וזהו דף המסרים של הנאום.

להמשך הפוסט

מדוע רינה אינה מצליחה לראיין את חנין?

דן כספי | 30.06.2014 | 15:11

הכיצד ראיונות עם ח"כ חנין זועבי מתגלגלים לאקורדים צורמים וחילופי מהלומות מילוליות בינה לבין המראיינים? אולי משום שטרם נמצא מראיין מקצועי אשר מיטיב לכבוש את רגשותיו מול המרואיינת.

ה"ראיון" האחרון של רינה מצליח עם ח"כ חנין זועבי ב"פגוש את העיתונות" חייב להילמד בכל תכנית להכשרת עיתונאים. "ראיון", כן במירכאות, משום שלמעשה מה שהתנהל באולפן החדשות במשך כעשרים דקות דמה יותר לעימות יצרי, גדוש אמוציות, ורצוף מהלומות מילוליות הדדיות בין המראיינת לבין המרואיינת.

הייתי סקרן לדעת אם לאחר "הראיון", היה מי שהעירו למראיינת מה בין עימות קולני לבין ראיון עיתונאי. להבדיל, יש לגלות שליטה כפולה ומכופלת – שליטה עצמית ושליטה ברזי הראיון. על המראיינת להקשיב בנימוס במקום להשפיל, לגדף ואף לחנך בהתנשאות את המרואיינת. ח"כ חנין זועבי ידועה בשטף דיבורה אך גם שטיעוניה דלים ושטיחים. כך, השורש ג.ז.ע. על ההטיות השונות חביב עליה ושגור בפיה. כל מי שאינו מסכים עמה או מבקר את התנהלותה, חוטא בגזענות. אך כמוה יש לא מעטים בכנסת. האם המראיינת הייתה פורקת זעמה גם על ח"כ מירי רגב אשר גם היא ידועה כמתלהמת בדיבורה?

למען הסר ספק דעותיה של ח"כ זועבי וסגנונה מקוממים גם אותי כמו אף את עמיתיה בפוליטיקה. לשם איזון מיידי, ולהבדיל, יצוין גם העימות החריף בין מוטי קירשנבאום לבין השר סילבן שלום. גם הפעם המראיין איבד את עשתונותיו והחליף עם המרואיין שלל "מחמאות" הדדיות. כמעט מדי יום נוספות דוגמאות של מראיינים "מעורבים", שאינם שולטים ברגשותיהם (למשל, הראיון ביום ראשון בערב של יונית לוי עם שר הפנים, גדעון סער, על סגירת עסקים בשבת בתל אביב).

כך שהסוגיה אינה פוליטית אלא עיתונאית. כיצד על המראיינים לנהוג כלפי מרואיינים מאתגרים את דעותיוהם ורגשותיהם.

*

למען  הדיוק, ייאמר מייד שעימות "כסחיסתי" קנה לו שביתה בגלי האתר הישראלי בשנים האחרונות והתברר כמשתלם לשני הצדדים. כוכבי תכניות הדיונים בטלוויזיה, כמו טומי לפיד ז"ל, ישראל אייכלר, ציפי חוטובלי ועוד, סללו את דרכם לכנסת בזכות התלהמות מילולית על המסך הקטן. מי שצועק באולפן – מגיע גם לכנסת. גם בתחנות רדיו אזוריות למדו שהסגנון ה"כסחיסטי" בשיחות עם מאזינים, למשל זהבי עצבני, משתלם ומבטיח רייטינג. בהכללה אפשר לומר שלאמצעי התקשורת חלק בלתי מבוטל בוולגריזציה של השיח הציבורי ובאלימות המילולית  הגואה בישראל.

אלא שבאקטואליה ובמיוחד במשדרי החדשות והראיונות, עיתונאים מנוסים אמורים לנהוג אחרת. המנחה ו/או המראיין ניצבים כמעין מתווך, בין המרואיינת לבין הציבור. תפקידו העיקרי של המראיין להציג שאלות, להקשיב לתשובות, מלאכה לגמרי לא פשוטה, ולנסח שאלות מעקב follow up questions, מתבקשות מדברי המרואיין. לשם כך, על המראיין לשמור מרחק מה מן המרואיין ודעותיו ולו רק כדי לאתגר אותו. אכן, לא במקרה יש יותר תכניות מאשר מראיינים מיומנים. התוצר של ראיון טוב אמור להוסיף מידע לציבור. מה בעצם חידש הראיון של רינה מצליח עם ח"כ חנין זועבי

במידה רבה, העימותים החריפים, בחלקם צפויים, הם תוצר של הכל בשידור חי. גם כאשר הראיון מוקלט מראש, יש ומשיקולים שונים מעדיפים לשדרו ללא עריכה יסודית, וחבל. במקרה הנוכחי, עריכה מקצועית של הראיון הייתה מיטיבה עם כבודן של המראיינת ושל המרואיינת.  

*

בדרך כלל נוטים להאשים את אמצעי התקשורת המרכזיים כמבטאים את הקונצנזוס הציבורי וכמי שממעטים לתת פתחון פה לדוברים בשוליים. לא משתלם לפרסם דעות חריגות אשר עלולות להרגיז ולפגוע ברייטינג/בתפוצה. אם כבר נותנים פתחון פה לקולות מחוץ לקונצנזוס, הרי שמייד מסתייגים מהם, ולו רק כדי לא להיחשד ולהיענש. כך משיגים שני יעדים ביחד – גם מגלים כביכול "פתיחות" ומשלמים מס שפתיים לפלורליזם וגם לא מרגיזים את הציבור שעה שמוכיחים את הדוברת על דעותיה.

 

פסוקו של פוסט

לכל הקוראים המוסלמים של הפוסט – רמדאן כרים!

מי ייתן וגם אמצעי התקשורת העבריים יברכו את הקוראים/הצופים המוסלמים, אם מתוך מודעות ואם מהעדר חשש של אבדן תפוצה ורייטינג.

 

להמשך הפוסט