אמצעי התקשורת שלנו קונים בשקיקה את ה"דוחות האיראנים" של המכון האמריקני למדע ובטחון בינלאומי (ISIS ) של דוויד אולברייט (DAVID ALBRIGHT ). דוחות המכון האמריקני שמצוטטים בתדירות גבוהה נתפסים לעיתים כהרחבה של דוחות סבא"א. קול ישראל פמפם את הדוח האחרון "פצצה איראנית תוך חודש" כמעט בכל המהדורות של יום ששי ושבת. סגן שר הביטחון אמר בתגובה לדוח המכון האמריקני כי ישראל לא תוכל לשבת בחיבוק ידיים. אפילו "הארץ" הסולידי בדרך כלל הבליט (ביום ראשון 27 באוקטובר) את דוח המכון האמריקני עם כותרת אדומה: "טהראן מתקרבת להשגת יכולת גרעינית" , ומסר כי עפ"י הערכת אולברייט איראן נמצאת במרחק קצר ("עד שישה שבועות") מפצצה ראשונה.

האם בישראל קראו בכלל את דוח המכון של אולברייט? האם מדובר בדוח עובדתי או באוסף השערות שממחזר את טיעוני ראש הממשלה: "תעזבו את העניין הזניח של אורניום מועשר 20 אחוזים – ותתרכזו בסכנה האמיתית של פצצה מפס הייצור של 15 אלף הצנטריפוגות להעשרה 3.5 אחוזים". כיצד מתיישבת הערכת ISIS עם הערכת המודיעין האמריקני שהנשיא אובמה נתן לה פומבי בדבר "שנה ויותר" לפצצה איראנית (בדגש על "ויותר")?

התחזית האלרמיסטית של ISIS מתבססת על מונח שהחדיר אולברייט לשיח האסטרטגי – מושג שלא כולם שותפים לו אך הפך למנטרה פופולרית: פרק הזמן הקריטי שדרוש לאיראן "לפרוץ" מאמנת NPT ולהעשיר את האורניום המועשר בדרגה נמוכה שנמצא באיראן בפיקוח סבא"א לאורניום בדרגה צבאית 93 אחוזים – שאין לה ואסור לה – עבור פצצה ראשונה. ועוד נחזור ל"פצצה ראשונה".

החישובים ההסתברותיים של אולברייט לפצצה ראשונה בתוך שישה שבועות נשענים על שתי הנחות חבויות – סמויות מעין הקורא. הראשונה, שאיראן נטשה את אמנת NPT וגירשה את פקחי סבא"א. השנייה, כי באיראן כבר פועל מתקן חשאי להעשרת אורניום שאינו ידוע לסבא"א ולא למודיעין האמריקני – מתקן שיעשיר בהסתר ובמהירות את האורניום הקיים שבפיקוח לדרגה צבאית עבור פצצה ראשונה. כאמור, הנחות שהן בגדר השערות – ולא עובדות.

בניתוחו מתעלם אולברייט:

א.      מהעובדה כי איראן היא המדינה המפוקחת ביותר בעולם. פקחי סבא"א מצויים בתחומה באופן רציף ומבקרים פעם בשבוע באתרי העשרת האורניום. ואם מתגלה חשד  – מבקרים הפקחים בתכיפות גדולה יותר. מצלמות וידאו של סבא"א מעבירות בשידור ישיר מהמתקנים באיראן למטה הסוכנות בוינה. לוויינים אמריקניים "מכסים" את איראן כמו בימי ברית המועצות במלחמה הקרה. כיצד בדיוק יעלימו האיראנים את האורניום המועשר שבפיקוח ל"מקום הסודי" של אולברייט?

ב.      מהערכת ראש המודיעין הלאומי האמריקני  גנרל קלפהר, שאמר בועדת הסנאט באפריל האחרון כי אין סיכוי שאיראן תוציא אורניום מועשר מן האתרים שבפיקוח ותעשיר לרמה צבאית – בלי שהדבר יתגלה. אין אצלו שום התייחסות להערכת המודיעין הלאומי האמריקני.

ג.       מכך שאמנת NPT היא סיבת הקיום של תכנית הגרעין האיראנית. איראן  וארה"ב יודעות , כי הדרישה האיראנית ל"זכות להעשיר" בתחומה כמו שנעשה במדינות אחרות – אינה קבילה ללא היצמדות מלאה ל-NPT. ועל כן ההנחה המובלעת של אולברייט בדבר פרישה מאמנת NPT – שהכרחית לתחזית המאיימת שלו – אינה מחזיקה מים. פרישת איראן מהאמנה וגירוש הפקחים תפעיל את כל צופרי האזעקה בלא שיהיה צורך להזדקק לחישובים ההסתברותיים של אולברייט.

בדוחות ISIS נשכחה העובדה שישנן מדינות  נוספות (למשל יפן, ארגנטינה, גרמניה , הולנד) שמעשירות אורניום בתחומן.  מדינות שאולברייט חי עמן בשלום ואינו מיישם  עבורן את מודל "הפריצה" לבנית פצצה ראשונה. רוב הדוחות (נכון יותר להגדירם "ניירות עמדה") של ה"מכון למדע וביטחון בינלאומי" מתרכזים באיראן ואינם מקיימים את "הצהרת הכוונות" כמופיע באתר – להיות מכון מחקר בלתי תלוי ונטול פניות במאמצים לעצירת הנשק הגרעיני ברחבי העולם. בעיני SISI- העולם מתחיל ומסתיים באיראן. אין בכך פסול, בתנאי שהדברים ייאמרו בגלוי.

מחקר בלתי תלוי? חלק מהדוחות של אולברייט שהתריעו על "פריצה" איראנית לפצצה ראשונה נכתבו בשיתוף עם מרק דובוביץ MARK DUBOWITZ  – ראש "הקרן להגנת הדמוקרטיה (FDD )". שם מטעה לאגף הניאו-שמרני (האינטלקטואלים שדחפו למלחמה בעיראק בטענות שווא) ששם לו למטרה להחריף את הסנקציות נגד איראן, ודוחף להפיל את המשטר האיראני בדרך צבאית ( REGIME CHANGE  ). מטרות מוצהרות שמתחברות בשיח האמריקני לאיפא"ק וידידי ישראל בקונגרס.  

באשר למילת הבאזז המטעה "פצצה ראשונה": מה יועילו כל החישובים ההסתברותיים (הבעייתיים כשלעצמם ) בדבר העשרה בגניבה של 25 קילוגרמים לדרגה 93 אחוזים (עפ"י תרחיש ה"פריצה הסודית" של אולברייט) לבניית פצצה ראשונה ויחידה?

ממה נפשך: אם יערכו האיראנים ניסוי גרעיני להפגין את מעמדם הגרעיני החדש – ייגמר להם כל המלאי של אורניום צבאי. ומצד שני, פצצה יחידה שלא נוסתה אינה מבטיחה "מעמד גרעיני".  מניסיון של מדינות אחרות בעבר אנו יודעים כי הן דאגו להבטיח לעצמן ארסנל חשאי של מספר פצצות. לדרום אפריקה היו שש פצצות  בטרם פורקה תכניתה החשאית. לארה"ב היו שלוש פצצות בדרך להירושימה. לצפון קוריאה היו מספר פצצות בטרם ביצעה את הניסוי הראשון  (עם חומר בקיע שהפיקה בטרם נכנסה לחנייה קצרה וללא פיקוח מלא לאמנת NPT).

 באסטרטגיה אין משמעות רבה לקונספט שהמציא אולברייט "פצצה ראשונה". פצצה ראשונה ויחידה אינה מעניקה תעודת ביטוח נגד תקיפה אמריקנית. ואם תשאלו מדוע ארה"ב לא תקפה את צפון קוריאה: כי המקבילה  לישראל בצד של "הטובים" במשוואה הקוריאנית – דרום קוריאה – התנגדה.

ונוסיף מידע מדוח אולברייט שלא הובא בתקשורת הישראלית : על מנת לשמור על חזות של מכון מחקר בלתי תלוי ולתרום לפי הבנתו  לפתרון דיפלומטי – מציע ISIS  להגביל  את מספר הצנטריפוגות שיעשירו לדרגה 3.5 אחוזים ל-9000  (במלים: תשעת אלפים). ובכך, להאריך ולהאט לדעתו את פרק הזמן לתרחיש "הפריצה" לפצצה , ולנטרל את מיידיות האיום. האם הקף כזה של צנטריפוגות  מקובל על המתלהבים מדוחות המכון של אולברייט ? ומה יאמר ראש הממשלה שדורש בהצהרות רשמיות לפרק את כל הצנטריפוגות ולהוציא את כל מלאי האורניום המועשר מתחומה ?  

גם בפוסט של היום נשארנו נאמנים למוטו של מרשל פרדיננד פוש  "במה מדובר כאן". להסביר בלשון של עובדות ולא של השערות ומטפורות. עובדות הן אבני יסוד להבנת המציאות שסביבנו.

 

PS – בהמשך לסקופ של ברק רביד בהארץ של היום "ראש אמ"ן לנתניהו : באיראן חל שינוי אסטרטגי".

לא בכל יום זוכה בלוג ביקורתי כמו "שיח אסטרטגי" לגיבוי של ראש אמ"ן בכותרת הראשית בעמוד השער בהארץ . פעם ראשונה שומעים בשיח הציבורי אצלנו דברי כפירה והשתחררות מהקונספציה  "באיראן אין כל חדש". קוראי "שיח אסטרטגי" לא הופתעו – ועמדנו על כשליה של הקונספציה האיראנית בפוסט על לקחי מלחמת יום הכיפורים ואיראן.

למרות הדברים, ראש אמ"ן עדין סבור בנייר האישי ששלח לראש הממשלה כי איראן לא נטשה את "חזון הגרעין הצבאי". בבלוג הראנו אחרת. לאף אחד אין כדור בדולח ועל כן הצענו ב"שיח אסטרטגי" לכונן באמ"ן צוות בדיקה מקצועי בלתי תלוי TEAM B. צוות שיבדוק בראש פתוח ומשוחרר מאג'נדות את העובדות והנתונים בסוגיית הגרעין האיראני. עובדות הן אבני היסוד להבנת המציאות שסביבנו.