כרמי יוסף זה לא רק יקב ברבדו, זה גם יקב רד פואטרי ויקב בזק 

כרמי יוסף הוא ישוב קהילתי המוקף בשטחים חקלאיים שעיקרם ענבי יין, ענבי מאכל, זיתים ופירות.

כ- 7,500 דונם של אדמת גיר כבדה ועשירה באבן. סביב אדמות אלו ישנם שלושה יקבי בוטיק אשר מייצרים יין ולשלושתם מרכזי מבקרים בהם ניתן לבוא ולטעום את יינות האזור. יקב ברבדו הוא יקב שמתוקשר היטב לקהל עם יחסי ציבור מצוינים ואת היין שהוא מייצר מלווים שני פרופסורים – בן עמי ברבדו ועודד שוסיוב, אשר עוסקים במחקר על גפן ובעיקר בארומות שהגפן מפיקה. ביקב רד פואטרי היינן הוא דובי טל, כורם וחקלאי המייצר באהבה את יינות רד פואטרי, מייצור השתיל, דרך הגידול בכרם ועד היין עצמו. חנן בזק הוא היינן של יקב בזק אשר התחיל לייצר יין ב- 2007.

לאחרונה ביקרתי באזור כרמי יוסף ולהלן רשמיי על היין, כולל ה- VFM שיובא לחוות דעתכם.

רשמי טעימה:

יקב רד פואטרי: היינן דובי טל. היקב ומרכז המבקרים נמצאים בחוות טל, כשבע דקות מכרמי יוסף.

רד פואטרי ארליך 2009:

בלנד בורדולזי מענבי מרלו, שיראז, קברנה סובניון ופטיט ורדו: 18 חודשים בחבית.

צבע אדום ארגמני בוהק. באף יש ריחות אגרסיבים של חבית. בפה טעמי החבית מאוזנים להפליא עם עוצמת פרי מאוד נעימה. אלכוהול טוב עם חמיצות נהדרת. מומלץ לשתייה אחרי כמה דקות בכוס וזאת על מנת להיפטר מריחות החבית ולגלות יין נעים מאוד לשתייה.  89 ₪ תענוג אמיתי, VFM.

רד פואטרי שרונה 2009: 

60% קברנה פרנק עם תוספת של מרלו. 16 חודשים בחבית.

היין מאוד מתובל ומפולפל. תוספת המרלו העניקה ליין ייחודיות מדהימה.

הקברנה פרנק העניק פלפל וחמיצות טובה ובשלות ענבי המרלו עושות בעיניי את היין הזה למאוד מיוחד. יופי של יין. 99 ₪ VFM

רד פואטרי אהרונסון 2009:

בלנד של מורברדר וסירה: 18 חודשים בחבית.

זה יין מהליגה של הגדולים. צבעו סגול בוהק, ריחות של פירות יער ותבלינים בעיקר הפלפל, המון טעמי פרי המשתנים ללא הרף בכוס ומעניקים בכל לגימה חווית טעמים אחרת. המורברדר העניק טאנינים חזקים שמחזיקים את הפה עטוף בטעמי פרי כל הזמן. אפטר טייס חמאתי מדהים. 99 ₪ VFM

לסיכום: יין הוא שירה וזאת על פי תפישת יקב רד פואטרי. מדובר ביקב בוטיק שמגדל את הענבים וללא ספק יודע לעשות מהם יופי של יין. אין הרבה משחקים. חומר גלם משובח שהיינן משכיל לא להציק לו יותר מדי וללא ספק התוצאות משובחות. שאפו.

 

יקב ברבדו: 

נמצא מול הישוב כרמי יוסף. במקום מרכז מבקרים חדש ומרשים, הצופה על הכרמים. יש במקום פעילות של טעימות והסברים של הדר ברבדו ושל אילנית צמח האחראית על פיתוח עסקי ושיווקי ליקבים ותיירות כפרית‏ במטה יהודה. במקום אפשר גם לשמוע מדי פעם הרצאות אקדמאיות של פרופסור ברבדו ופרופסור שוסיוב בנושא גפן.

ברבדו מרלו 2011:

12 חודשי חבית, 14.2% אלכוהול. צבע היין כיאה למרלו מהאזור הוא ארגמני בוהק. ריחות ריבתיים עם עץ ונילי תוקפים את האף. בפה גם כן יש טעמי ריבה מובהקים. האלכוהול תוקף בפה ויחד עם תוקפנות החבית יש קצת אי נוחות. היין צריך המון זמן להיפתח בכוס, ובכלל זה יין שהיה עדיף שייצא ללקוחות בעוד שנתיים לפחות על מנת שאפשר יהיה ליהנות מהפוטנציאל הגלום בו לשתייה. 129 ₪ VFM יין שהייתי רוצה לראות במספר דו סיפרתי.

ברבדו קברנה סובניון 2011:

תוספת של 10% מרלו. 14.5% אלכוהול, 12 חודשי עץ. קברנה סובניון מאוד חסון עם גודש ריחות וטעמים שאמורים להיות אופייניים לזן הזה. אולם הקברנה של ברבדו הוא יין עמוס בריחות של פרי שחור שקצת מאפיל על הטעמים. אם חשבתי לקבל בפה טעמים מודגשים של פרי דחוס ומורכב בגלל הריחות, אז זה לא מה שציפה לי בפה. הריח שולט ביד רמה ולא מאפשר למתיקות (ההבשלה) לבוא לידי ביטוי. זה יין שכשטועמים אותו מרימים גבה. לא בטוח שהוא מובן ויובן לקהל הרחב. 129 ₪ יין שמחיר דו סיפרתי יאה לו יותר.

ברבדו שיראז 2011:

14% אלכוהול 12 חודשים בחבית.

צבע היין ארגמני שחור. באף יש ריחות מאוד בשלים של פרי שחור, מעט תבלינים ועשן. בקצוות עולות אפילו נגיעות של ציפורן ומעט הל. בפה היין תוקף ללא רחם עם פרי עוצמתי על סף הריבתיות. זה יין דחוס בריחות ובטעמים, שכרגע בשלב שבו הוא נמצא, לא מוכן לשתייה מהנה. בכלל כשבונים יין כזה לא צריך לשחרר אותו כל כך מוקדם לשוק. שינוח שנתיים שלוש ביקב ויצא לשוק כשהוא ראוי. 129 ₪ VFM  לא בשלב זה של חייו.

לסיכום: יינות ברבדו הם יינות בומבסטיים שארומות הפרי בהם מאוד מוחצנים. יש תחושה שאיפשהו הריח מנותק מהטעם ורק לשם היקב מכוון. ריח, ריח ועוד ריח. השאר לא חשוב או לא רלוונטי בכלל. התפישה שארומות מספיקות לרגש ולהאפיל על כל השאר בעניי מוטעה. הריחניות של הפרי הבשל נובעת מיצירה והפרשה של תרכובות אורגניות נדיפות כמו למשל שמנים אתרים והבשלת הפרי שמעניקה את הטעמים והיא מתחילה עם התבגרות הפרי. הייננים צריכים לזהות את "השיא הקלימקטרי" של שלב ההבשלה על מנת למצות את כל הפוטנציאל הגלום בגפן. מילת המפתח היא איזון. אי אפשר להסתמך רק על הריח ולא סתם כנראה אין לנו בני האדם ריחות בחלומות. טעמים אנחנו כן מרגישים, ואילו החלומות שלנו סטריליים מבחינת הריח. בקיצור, צריך איזון.

 

 יקב בזק:

כאמור, התחיל את פעילותו ב-2007.  חשוב לציין כי שמות היינות והתוויות הם על פי ציורים של הצייר משה קסטל. (נו שוין)

יקב בזק תהילה 2009:

בלנד של שיראז, מרלו, קברנה ופטיט ורדו. 12 חודשי חבית, 13.8% אלכוהול.

מדובר ביין עשיר מאוד בטעמים, מרוכז עם נגיעות של פלפל שחור, קסיס ועשן. החמיצות מדגישה באופן נפלא את הפירותיות. אפטר טייסט מאוד חמאתי. באף יש ירקרקות נעימה ופלפל שחור עוקצני. היין מאוזן ומאוד מיוחד. 85 ₪ VFM פשוט נפלא.

יקב בזק אברהם ושרה 2010:

בלנד של קברנה ומרלו. 12 חודשי חבית, 14% אלכוהול.

צבע ארגמני עמוק, ריחות של פרי יער סגול בשל עם פולסים קטנים של אספרסו וטבק.

בפה יש טעמי פרי מוצק עם חמיצות מצוינת וטעמי פרי נקי וטרי. מעט וניל באפטר טייסט מעניק ליין הזה ייחוד. יופי של יין . 85 ₪ VFM מצוין

יקב בזק תהילה לכנען:

בלנד של קברנה סובניון, מרלו ושיראז. 12 חודשי חבית, 13.8% אלכוהול.

יין אדום נוטה לסגלגל. ריחות של פרי בשל עם המון סיגליות ועץ קלוי. בפה היין מאוד מתובל במגוון רחב של תבלינים. תוספת השיראז העניקה ירקרקות טרייה והמרלו העניק מתיקות מאוד נעימה.

85 ₪ VFM מצוין.

יקב בזק תהילה לירושלים:

בלנד של שיראז ומרלו ביחסים שווים.12 חודשי חבית, 14% אלכוהול.

מדובר בבלנד די ייחודי. ריח מאוד מעניין של פרחים, פלפל שחור ומעט זפת בקצוות, בפה היין חלק וחמאתי, מתיקות מינורית נפלאה בעיניי והריחות שמקבלים באף תואמים לפה באופן מדויק. אפטר טייסט נקי ומדויק. 85 ₪ VFM מצוין

 חשוב לציין כי שמות היינות והתוויות הם על פי ציורים של הצייר משה קסטל. ( נו שוין )

לסיכום:

מדובר ביקב קטן בתוך הישוב כרמי יוסף. היקב מושקע ומוקפד. חנן בזק מגדל את הענבים בכרמים מול הבית שנושקים לכרמים של ברבדו ושל רד פואטרי. חומר הגלם מצוין והיין מאוד מוקפד בעשייתו. כנראה שזאת הסיבה לכך שאלו יינות מעניינים ומרתקים. זה יקב שצריך לשים לב אליו. הוא עוד יפתיע.

 

יקבי כרמי יוסף:

חג הפסח קרב ובא וזו הזדמנות טובה להגיע לאזור המדהים והירוק הזה שעכשיו הגפנים מתחילות ללבלב. להיכנס לשלושת היקבים הסמוכים זה לזה וליהנות מחוויה של יין והסברים. מומלץ לתאם מראש.

יקב רד פואטרי 0505-695177 , יקב ברבדו 0508674505 , יקב בזק 0508674505.