עולם היין געש וקצף ב 2014 והוזכר כמעט בכל פתיחת מהדורת חדשות ובעיתונים היומיים בכותרות הראשיות  (נו, לא באמת, קצת הומור).

מועצת גפן היין התמודדה עם חוק פרסום האלכוהול החדש; יקב כרמל מכר את הנכס ההיסטורי בראשון לציון והודיע על מעבר צפונה לאלון תבור; יקב רמת הגולן סילק את מנהל יקב הרי גליל והפך מאח גדול לאימא מניקה; יקב בנימינה מוכר 6 בקבוקי יין ב- 100 שקל, וכנראה איכשהו אפשר להרוויח גם ממהלך שכזה או לפחות לפנות את המחסנים מעודף יין ולהכינם ליינות של זוג הייננים החדש של היקב.

יקב ברקן בלי הייננים המוכשרים אבי פלדשטיין, יותם שרון ואסף פז, אבל עם עירית בוקסר-שנק המתמודדת; יקב טפרברג בשקט ובהתמדה משחרר כל הזמן הפתעות טובות למדפי היין; יקב תבור עבר שינוי והיינות שלו משתבחים; ליקב אמפורה יש יועץ יין בינלאומי, כמו גם ליקב צרעה, ובשני היקבים הייעוץ מינורי, ואין ממש איזה נקטר אלוהי שיוצא לשוק בזכות אותו ייעוץ.

יקב ויתקין הוא היקב שעושה שמח בכל ימות השנה עם היינות שלו; יקב פלטר שמאוד רצה להיות כשר עם יקב-משנה שהקים השנה קיבל טיל ואולי אזהרה אישית מאלוהים שלא ממש אהב את השינוי הזה, ואולי מעדיף יינות לא כשרים.
יקבי הדרום, שהיו בעין הסערה של מבצע צוק איתן, קיבלו עזרה רצינית ביותר משר האוצר, בונוסים ומענקים חולקו בנדיבות, ולפיד שוקל אף להוריד להם את המע"מ לאפס לצמיתות (נו באמת, אל תאמינו).

פסטיבל היין בירושלים, פסטיבל היין בבאר שבע ובאשדוד, וגם בהרצליה וברעננה היו, כמובן שגם בתל אביב ובזיכרון יעקב, ולפני שבוע גם יקב ברקן אירח פסטיבל אזורי של המועצה האזורית גזר. אז איזו עיר אמרה אני ולא קיבלה? בקיצור, תשע"ד הייתה שנה מרתקת.

אז הנה ההמלצות לראש השנה של הייננים ואנשי היקבים שעובדים קשה כל השנה. הפעם ביקשתי שימליצו על יין של קולגה שהם אהבו, ובנוסף גם על יין אחד מפרי עמלם. יותם שרון כרגיל התחכם, ושלח שניים.
הערת המערכת: בסוף הכתבה קראו מה ישתו עם סיום ארוחת החג, אלון וחבריו המאכילים רבים במסגרת עמותת לשובע שפעילותה ברוכה וחשובה.

אריאל בן זקן מיקב קסטל ממליץ על הסירה של יקב קלו דה גת
למה: כי הוא בעל צבע סגול עמוק. ריחו עז ומורכב, עם רמזי עץ מהחבית וארומות קלאסיות של חמימות מפולפלת ופירות אדומים. בעל גוף מלא ומאוזן היטב, חריפות רעננה עם חומציות טובה וטאנין מעוגל היטב. סיומת ארוכה, מלאת חיים ואלגנטית.
מפרי עמלו ההמלצה: C 2013 – השרדונה הכל כך מיוחד הזה. צבע היין צלול קש מוזהב, ריחות של פרי הדר וליים עם טעמי פרי בשל וטאנינים משובחים. מחיר שני היינות 130-150 ₪.

שיבי דרורי מיקב גבעות ממליץ על קברנה פרנק לימיטד אדישן 2011 של יקב טפרברג
למה: יין מצוין, מרוכז ומורכב, מיקב שהולך ומשתבח בשנים האחרונות, מעשה ידיהם של שיקי ראוכברגר ואוליביה פרתי. בעיקר חביבה עלי האמירה הנובעת מיין זה, שגם ביקב גדול מאוד ניתן ליצר יינות בעלי אופי בוטיקי. בניגוד לדעה הרווחת, קברנה פרנק לא חייב להיות ירוק באופיו ויין זה הוא דוגמא טובה לכך. יש כאן עבודת כרם נכונה וייננות מעולה, הממצות את המרב מהזן הזה באזור הנפלא של ההר המרכזי. יופי. המחיר 120 ₪.
המלצה מפרי עמלו: הרודיון קברנה סוביניון 2011 – בחרתי ביין הזה מיקב הבוטיק המשפחתי שלנו, בשל אופיו הנדיב המתאים מאוד לארוחות החג. היין כהה מכף רגלו ועד קדקודו – צבע כהה ועמוק, באף שוקולד כהה, פרי שחור ופלפל שחור, הפה עגלגל ומאוזן, והטעם השיורי ממשיך עם השוקולד ומעט אספרסו. המחיר 120 ₪.

אורן קדם מיקב אסף ממליץ על יקב רמת הגולן פינו נואר ירדן 2009
למה: " אני מאוד אוהב פינו נואר, ומתקשה למצוא אחד ראוי בארץ, אך מצאתי שאת פינו נואר ירדן 2009 אני מאוד אוהב. לא פינו קלאסי מבורגון, אבל יין מהנה מאוד שנבנה ומפתיע." המחיר 95 ₪.
המלצה על יין מיקב אסף: 4 סיזן פינוטאז' 2011 – יין מלא באופי, שונה ולא שגרתי, לא מתחנף ומתפתח בכוס בצורה מדהימה. צבע חזק ומלא, טעמים שמלווים אוכל בהנאה גדולה מבלי להשתלט – יין שיביא איתו שנה חדשה של ייחוד לפרט, תוך שמירה על הרמוניה בין כולנו (4 זנים אחרי הכול) ובעיקר ייתן ביטוי אישי וייחודי לשנה החדשה – לא עוד שנה, ולא עוד יין! המחיר 89 ₪

גולן פלם מיקב פלם ממליץ על יקב אורטל קברנה סוביניון 2012

למה: יין עם עוצמת פרי טובה, מאוזן, ומעניק אין ספור טעמים בפה. המחיר 95 ₪.
המלצה על יין מיקב פלם: ריזרב קברנה סוביניון 2011 - מפגין טעמים של קיץ מתון, ויוצר הרמוניה באלגנטיות שלו. המחיר 120 ₪.

יוגב צדוק, היינן של רמת נגב ממליץ על פרי עמלו מהפטי ורדו ,סינגל ויניארד 2011  אשר יושן כ 18חודשים בחבית. היין בעל צבע ארגמן עמוק ובוהק, טאנינים נפלאים ממלאים את חלל הפה ומאפשרים לפרי להיות נוכח ודומיננטי כיהה לפטי ורדו. יופי של יין.
המלצת יין אחר
הינה מרלו 2009 של חוות כרמי עבדת. 14 חודשי יישון בחביות עץ אמריקאי,בציר ידני, תסיסה קרה, 13.5% אלכוהול, וטעמי וני שופעים.

גדי שטרנבך מיקב הנס שטרנבך ממליץ על יקב עגור רוסה 2013

למה: יין של שכננו יקב עגור, עשוי משלושה זנים: 70% קברנה פרנק, 20% מורבדר, 10% קברנה סוביניון, שנבצרו בשתי חלקות: 'האוכף', ו'הואדי התחתון', ב'כרם מטע', שבהרי יהודה ונתנו 13% אלכוהול. הקברנה פרנק נמעך ונכבש מידית, כמו יין לבן. כל חלקה תססה בנפרד בחביות ישנות. ערבוב משקעי השמרים בחביות הוליד גוף סמיך וטעמים מורכבים. היין ניחן בארומות פירותיות רעננות, של תפוח, משמש, הדר ותבלינים, בפה פירותי, חמצמץ-ומתוק, בגוף מלא ועשיר ובסיומת מתקתקה וארוכה.
המלצה על יין מיקב הנס שטרנבך: ג'נבא לבן 2013 – בשני היינות, של עגור ושלנו, יש הרבה מן המשותף, ומאידך גיסא נעשו בשני אופנים מאוד שונים.
"ג'נבא לבן 2013" עשוי מענבי סוביניון לבן שנבצרו בכרם ג'נבא. בסוף יולי. התירוש נמעך, הופרד מיידית מהקליפות והותסס באיטיות במיכל בטמפרטורה נמוכה. היין יוצב בחום, הוצלל בבנטוניט, יוצב בקור, סונן בפילטר מיקרוני ובוקבק. התירוש היה מתוק מעט מהמתוכנן (ולכן אחוז האלכוהול ביין – 13.3% גבוה מעט מהמתוכנן), עתיר חומצה ובעל חומציות גבוהה. היין בהתאם קליל, פירותי, יבש מאוד ופריך. מפגין ארומות לימוניות, מינרליות ועשבוניות, כמצופה מסוביניון לבן. יש לו "פה ההולך אחרי האף", וסיומת ארוכה ופירותית.
מחיר היינות 70-90 ₪.

יצחק כהן מיקב רמות נפתלי – ממליץ על יקב לוריא גוורצטרמינר 2013

המלצה על יין מיקב רמות נפתלי: אני מאוהב בברברה שלי, ומאוד ממליץ על יין זה. המחיר 90 ₪

נעם יעקבי מיקב רקאנטי – ממליץ על יקב כרמל ריזלינג כרם קאיומי 2012

למה: יין מפתיע עם תחושה של "פטרול" באף, יין מינרלי יבש וחד. יין טוב ונעים מאוד לשתייה לבדו או לצד אוכל.
המלצה על יין מיקב רקנאטי: ספיישל רזרב לבן 2012 – יין הדגל הלבן של היקב. מופק מענבי רוסאן ומרסאן, זנים לבנים קלאסיים מעמק הרון. יין מלא ועשיר, עדיין, רענן ופירותי, ״יין אוכל״ מצוין ומרשים לשולחן החג. שתהיה לנו שנה טובה עם הרבה יינות מצויינים.149 ₪

שרונה פז בלוגולבסקי מיקב ויתקין – ממליצה על יקב דלתון גרנאש-שיראז-מורבדר

למה: יין ה- gsm החדש של נעמה סורקין – שיראז גרנאש מורבדר, הוא בלנד בהשראת דרום צרפת עם זנים שניטעו על ידינו בשנים האחרונות מתוך הכרה במזג האוויר הים תיכוני המתאים לגידולם.
המחיר 80 ₪
המלצה על יין מיקב ויתקין: קריניאן 2010 – כי הוא עוד מעט נגמר, והוא היין הכי ישראלי שיש לטעמי! המחיר 105 ₪

ערן פיק מיקב צרעה – ממליץ על יקב רמת הגולן בלאן דה בלאן 2007

למה: יין טעים ביותר. ליין בעבוע נעים, ריחות פרי טובים, ואופי שמרי שמוסיף למורכבות הכוללת.
המלצה על יין של יקב צרעה: שורש אדום 2012 – אני מאוד אוהב את בציר 2012 ביינות האדומים. יש הבשלת פרי טובה, עם איזון של רעננות ומרקם קטיפתי.  מחיר היינות 110-130 ₪

יותם שרון מיקב טריו – ממליץ על יינות של יקב מאיה ויקב צרעה

Maia Mare Nostrum 2012 מיקב מאיה החדש של היינן דוד בר אילן.
למה: יין שמצליח לשלב בין אופי ים תיכוני, לעושר מספק שמאפיין את יינות משפחת טוליפ.
המחיר 110 ₪ מאוד אהבתי גם הרי יהודה אדום 2012 של צרעה. נהדר. המחיר 145 ₪
המלצה על יין של יקב טריו: טריו ספיריט אוף אלונה 2012
– קריניאן עצבני עם המון עומק. לחדרר 3 שעות מראש. המחיר 95 ₪

ראובן רובין מיקב רמת הגולן – ממליץ על פלם בלאנק 2011

למה: היין שעשוי מ- 58% ענבי סוביניון בלאן מכרם שורש, ו- 42% שרדונה מכרם מטע בהרי יהודה, הנו יין רענן, מלא פרי וקריספי מאוד, נותן את מרכז הבמה לרעננות הפרי. היין יושן רק בנירוסטה לשימור ניחוחות וטעמי פרי אופייניים. המחיר 90 ₪
המלצה על יין מיקב רמת הגולן: גמלא רוזה סירה 2013 - מציג תמהיל ארומטי של תות שדה, דובדבן, תפוח אדום, אשכולית אדומה ואפילו אבטיח, לצד עלי כותרת של פרח ורד. רוזה יבש זה הנו יין חדש אטרקטיבי, שבאופן טבעי הנו מרענן וקל ליהנות ממנו. מוכן לשתייה עכשיו וטוב לשתות אותו גם בשנים הבאות לצד אוכל מגוון: טפאס, דגים בגריל, בשר ברבקיו. המחיר 60 ₪

מיטל דמרי מיקב מדבר – ממליצה על חתימה לבנה של יקב ספרה של דורון רב הון

מחיר היין 90 ₪

המלצה על יין של יקב מדבר: סירה 2013 – ליין מרקם חמאתי. פירותיות מאוד מרשימה המבליטה את טעמי הפירות השחורים, ומינרליות וחומציות מאוזנים מצוין. המחיר 90 ₪

פרופסור עודד שוסיוב מיקב כרמי יוסף ברבדו – ממליץ על בלאק טוליפ 2009 של יקב טוליפ

למה: טעמים וריחות נדירים בייחודם. ארומות של קסיס, דובדבנים שחורים ואדומים, אוכמניות ושזיפים בשלים, שנארגו בעדינות אין קץ ויצרו כאן בלנד בורדולזי קלאסי.
המחיר 180 ₪
המלצה על יין של יקב ברבדו: מרלו ברבדו 2012 - יין בעל ארומה פירותית, עם עוצמה המעניקה לטועם טעם הרמוני ועשיר. צבע אדום ארגמני עמוק וצלול. היין עשיר ובעל גוף מלא, טאנינים רכים וטעמי פרי מורכבים ומתמשכים.
המחיר 118 ₪

יוסי רוזנברג מיקב אדיר – ממליץ על קברנה פרנק 2011 של יקב טפרברג

למה ממליץ בחום: צבע היין אדום עוצמתי מלא ועמוק. האף של היין עשיר ומורכב, עם ארומות קטיפתיות של פירות יער שחורים, נגיעות ירקרקות עדינות ועץ אלון אלגנטי. בפה היין עשיר עגול ומלא בעל מבנה עוצמתי של טאנינים בינוניים ורכים התורמים לסיומת ארוכה וחלקה.
המחיר 120 ₪
המלצה על יין מפרי עמלו של אבי רוזנברג, יינן יקב אדיר: פלטו 2011. גוון היין אדום-סגול-כחול כהה ואטום. אף עשיר בפירות אדומים ושחורים, קסיס, פלפל ירוק, מינרליות טובה, עץ חדש, קפה ושוקולד מריר. טאנינים מוצקים. יין קטיפתי מלא ומאוזן. המחיר 180 ₪

שוקי ישוב מיקב עגור – ממליץ על מיסטי הילס 2011 של ערן פיק מיקב צרעה

למה: היין מופק מענבי קברנה סוביניון (57%) וסירה (43%) מחלקת מאובנים שבכרם שורש. שילוב מרכיבי הטרואר של החלקה יוצר תנאים מיטביים לגידול גפנים בעלות כוח צימוח חלש, שמהן מופקים יינות מרוכזים ואלגנטים. המחיר 210 ₪
המלצה על יין של יקב עגור: קסם 2012 – השפן הצעיר מכובעו של שוקי ישוב. ריחות פרחוניים ועשבי תיבול, טעמי פרי אדום עם מינרליות טובה וחמיצות מאוזנת עם אפטר טייסט ארוך.
המחיר 80-90 ₪

מיכל אקרמן מיקב תבור ממליצה על יקב דלתון רוזה 2013

למה: יין חובה על שולחן החג, סוכריה אמיתית, מאוזן ונעים. נפלא. המחיר 40-50 ₪
המלצה על יין של יקב תבור: קברנה סוביניון 2011 לימטיד אודישן.
יין עוצמתי עשיר בפרי, שיהלום לא מעט מנות בשולחן החג. זהו יין מהסדרה הגבוהה של היקב. צבע ארגמן עמוק והילה בגווני דובדבן, גוף מלא וחמיצות מאוזנת, עשיר בארומות וטעמי פירות יער שחורים, שזיפים טריים וקסיס, עם רמזים לקרמל, ציפורן ועשבי תיבול ים תיכוניים. טאנינים שופעים וקטיפתיים תורמים למבנה היין ומובילים לסיומת עסיסית ומתמשכת. המחיר 110 ₪

דורון רב הון מיקב ספרה ממליץ על יקב פלם בלנק 2013

למה: עשוי מענבי סוביניון בלאן. מדויק, חד בדיוק כמו שאני אוהב. המחיר 85 ₪
המלצה על יין מפרי עמלו : FIRST PAGEשילוב הרמוני של זני פינו גרי, סמיון וריזלינג. יין מאוזן, רחב ומינרלי כאחד. המחיר 100 ₪.

על שולחן החג שלי במסעדת לשובע, מארחים השנה 100 ניצולי שואה, 200 דיירי רחוב, ונשלח 100 מנות חג משובחות לשלושה מוצבים בעוטף עזה. כל זה בעזרתם המדהימה של רותי רוזנבלום מערוץ האוכל, מעיין נדיר האחת והיחידה, מיכל שיק הבשלנית והשתיינית, סהר מור האחראי על כל העוגות דבש, ליבי שפרלינג – אי אפשר בלעדיה, וכמובן רווית רייכמן ואודי בן ארויה מעמותת לשובע.
ואחרי שכולם ילכו הביתה והכלים יהיו נקיים, נתיישב לנו אנחנו לארוחת חג קטנה משלנו, ובחירת היין הוטלה עלי משום מה.
מה נשתה?
המבעבע המשובח של יקב רמת הגולן
הרוזה של שוקי יישוב מיקב עגור
הרוזה של יקב פלטר
השרדונה של יקב לוריא
הפטי ורדו של יקב כהנוב
הקברנה סוביניון רזרב 2009 של יקב בן חיים
הקברנה סוביניון סופרייר מגנום של ברקן
אז שתהיה לכולם שנה טובה. רק אוכל טוב ויין ישראלי משובח.