)

את שי צברי הכרתי לראשונה לפני 7 שנים, בנסיבות לא מוסיקליות בעליל. שנינו עבדנו אז בחברת תוכן של חברת סלולר, וצברי היה אחד האנשים שהכי בלטו במקום. דמותו הגדולה, עיניו הטובות ודיבורו הרגוע לא איפשרו שלא לשים לב אליו. במהרה גם גיליתי שהוא מהאנשים הסימפטיים והאהובים ביותר על הסובבים אותם, בעיקר בזכות נחמדות ונועם רב.

כשדיברנו קצת, הסתבר לי שהוא גם חוטא במוסיקה. ב-2002 היה חלק מפרויקט מוסיקלי קטן בשם "מג'יק", ומאוחר יותר אף שיתף פעולה עם ברי סחרוף, כזמר ליווי שלו. עם השנים, אחרי ששנינו עזבנו את חברת התוכן ההיא, המשיך צברי להתקדם לאיטו בתעשיה המקומית. הוא השתתף בערב המחווה לאלבום "אהוד בנאי והפליטים", ונתן בו ביצוע מעולה ל"מלנכולי". הוא עבד בשני אלבומיו האחרונים של עידן רייכל. ואולי החשוב מכל: הוא חזר לשתף פעולה עם ברי סחרוף, במסגרת פרויקט "אדומי השפתות", והפך לזמר ליווי קבוע שלו – גם בהופעותיו הרגילות.

והנה, בשנה-שנתיים האחרונות צברי פורס כנפיים. ניצן זעירא, מנהלו של סחרוף, לקח אותו תחת חסותו והעמיד אותו על הבמה במופע משלו. הייתי במופע הזה כמה פעמים, ומדובר באחד האקטים הכי מעניינים שיש לשוק המוסיקה המקומי להציע כרגע – ובטח באחת ההופעות הכי סוחפות וכייפיות שיש. ביקור בהופעה של שי צברי ממחיש ש"מוסיקה מזרחית" לא חייב להיות רק שעטנז הפופ-סלסולים המוכר והפופולרי, אלא גם משהו יצירתי באמת, עם הרבה עומק מוסיקלי. את צברי מלווה להקה של נגנים מהוקצעים, ברשותו של אסף תלמודי – שגם מפיק אותו מוסיקלית. התוצאה היא מצד אחד חפלה מזרחית משלהבת, בה צברי מסלסל בקולו התימני החם ויורד תכופות לקהל כדי שזה יקח חלק ב"שמייח", ומצד שני אסופת כלי נגינה שנותנת לו גב לא פחות מעניין, ואפילו כזה שהיה עומד בפני עצמו. ב"קול הקמפוס" הגדירו/המציאו למוסיקה של צברי את התואר "אינדי-מזרחי", ושמו אותו לצד הדברים שעושה בשנים האחרונות דודו טסה. צברי, מצידו, לא ממהר להגדיר את המוסיקה שלו. בראיון שנתן לפני כשנה אמר "מבחינתי יש בעולם שירים טובים ושירים רעים וההגדרות האלה נועדו בדרך כלל לצרכים מסחריים – כדי שמוכרי תקליטים יידעו על איזה מדף להניח דיסקים".

אינדי-מזרחי? שי צברי (צילום: גאיה ס.טרטל)


הרפרטואר של צברי מתבסס על שירים מהמקורות, פיוטים ותפילות, שירי משוררים וגם כמה קטעים של אהובה עוזרי – זמרת אותה הוא מעריץ, שאף התארחה בכמה מהופעותיו (תראו את זה. וגם את זה). אחד מהשירים שהוא נוהג לשיר בהופעות הללו הוא "קשה בלילה" של אברהם חלפי, אותו הלחין. בעבר יצאו לפחות שלושה ביצועים לשיר הזה: הראלה בר ב-1987ישראל ברייט ב-2004 - כחלק מדיסק שירי המשוררים הנפלא שלו "אוצר סמוי" – ואלון עדר ב-2011. עכשיו גם צברי מצטרף אליהם, ומוציא את הטייק שלו על "קשה בלילה" כסינגל הרשמי הראשון שלו. מומלץ להקשיב. מומלץ עוד יותר להגיע לאחת ההופעות הקרובות שלו – ביום רביעי הקרוב בבארבי בתל-אביב, למשל.

צפו בהרצאה של שי צברי: כיצד הגיע הפיוט אל לב הפלייליסט הישראלי