הציוץ של שגרירות ישראל שיעצבן את הבית הלבן: כך ייראה העולם ב-2025 אחרי הסכם רע עם איראן

ברק רביד | 26.02.2015 | 18:49

שגרירות ישראל בוושינגטון יוצאת בקמפיין טוויטר עוקצני במיוחד נגד הסכם הגרעין המתגבש בין ארה"ב והמעצמות לבין איראן. הקמפיין מתמקד במה שזכה לכינוי "סעיף הדמדומים" בהסכם המתגבש בין איראן לבין המעצמות שלפיו בתוך 10 שנים מרגע החתימה תתחיל הסרה הדרגתית של ההגבלות הבינלאומיות על תכנית הגרעין האיראנית, עד להסרתן המלאה חמש שנים מאוחר יותר.

הערב (יום ה') הועלתה לחשבון הטוויטר הרשמי של השגרירות תמונה שמדמה את העמוד הראשון של ה"ניו-יורק טיימס" ב-31 במארס 2025 – 10 שנים אחרי המועד שבו לפי טענתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו עומד להיחתם הסכם המסגרת בין איראן למעצמות.  

 

לעמוד השער הדמיוני של העיתון מצורפת פתקית ועליה המשפט – "כותרות עתידיות אחרי עסקה רעה?". הכותרת הראשית של העיתון היא – "נשיא איראן רוחאני מכריז: כך עבדנו על המערב". כותרת המשנה היא – "שש המעצמות: יש לנו חרטות".

כותרות אחרות בעמוד העיתון שעיצבה שגרירות ישראל בוושינגטון מדברות על כך שאיראן רימתה את המעצמות והצליחה לרכוש ציוד להשלמת כור המים הכבדים באראק, על ניסוי של משמרות המהפכה האיראנים בטילים שיכולים להגיע לחוף המערבי של ארה"ב ועל דוח של האו"ם שמתריע על עלייה דרמטית במספר ההוצאות להורג באיראן. התמונה הראשית היא של תחנת דלק בארה"ב על רקע מחירי הנפט המאמירים.  

נתניהו ואנשיו טוענים כי "סעיף הדמדומים" הוא המסוכן ביותר בהסכם המתגבש כיוון שיאפשר לאיראן בתוך 10-15 שנים לפתח מערך תעשייתי של העשרת אורניום עם לגיטימציה בינלאומית מלאה. הממשל האמריקאי מכחיש כי ההגבלות על תכנית הגרעין האיראנית יוסרו בתוך 10 שנים ומדגיש כי גם לאחר יישום מלא של ההסכם איראן תהיה מחויבת לפעול בהתאם לאמנה הבינלאומית למניעת הפצת נשק גרעיני.

יש להניח כי ציוצים נוספים בסגנון הזה יופיעו בחשבונות הטוויטר של השגרירות בוושינגטון ושל לשכת ראש הממשלה בימים הקרובים – ככל שיתקרב מועד נאומו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בקונגרס. הציוצים העוקצניים נגד ההסכם המתגבש צפויים להגביר עוד יותר את העצבנות בבית הלבן ובמשרד החוץ בוושינגטון כלפי נתניהו.

הציוץ של השגרירות הוא כנראה טעימה ראשונה מהמסרים שראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי להדגיש בנאומו בפני השדולה הפרו-ישראלית איפא"ק ביום שני הבא ובפני הקונגרס האמריקאי יממה לאחר מכן. שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר, שרקח את הנאום בקונגרס יחד עם יו"ר בית הנבחרים מהמפלגה הרפובליקנית, ג'ון ביינר, כבר נמצא כמה ימים בירושלים ועובד עם נתניהו על נוסח נאומו.

להמשך הפוסט

מיואשים מביבי ואבו-מאזן, בבית הלבן עוברים לדיפלומטיית כדורסל

ברק רביד | 13.10.2014 | 12:50

נשיא ארה"ב ברק אובמה ויועציו הבכירים די התייאשו מראש הממשלה בנימין נתניהו ומהנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס (אבו-מאזן). נתניהו ועבאס, כך סבורים בבית הלבן, עסוקים בעיקר בהישרדות פוליטית ולא יהיו המנהיגים שיקדמו הסכם שלום היסטורי.

הגישה הסקפטית כלפי עבאס ונתניהו אינה אומרת שהנשיא האמריקאי לא מתעניין בסכסוך הישראלי-פלסטיני ולא מציב אותו די גבוה בסדר העדיפויות של הממשל. מי שרצה לקבל הוכחה לכך יכול היה למצוא אותה לפני כמה ימים על מגרש הכדורסל במדשאה הדרומית של הבית הלבן.

ביום חמישי שעבר בשעות הבוקר התפנתה היועצת לביטחון לאומי סוזן רייס מלוח הזמנים העמוס שלה. במשך שעה שלמה היא שמה בצד את הלחימה נגד דאעש בעיראק ובסוריה, את המאבק הבינלאומי נגד התפשטות מגיפת האבולה ואת ההכנות לסבב המו"מ החדש מול איראן. היא עזבה את משרדה באגף המערבי של הבית הלבן לבשה בגדי ספורט והתייצבה למשחק כדורסל עם קבוצת צעירים ישראלים ופלסטינים.

רייס על המגרש עם הצעירים הישראלים והפלסטינים; צילום: צ'אק קנדי, הבית הלבן

30 הצעירים הם מאמני כדורסל בקבוצות ילדים בישראל ובגדה המערבית. הם הגיעו לארה"ב למשך שבועיים כחלק מתכנית של האגף לקשרי חינוך ותרבות במשרד החוץ האמריקאי ושל ארגון Peace Players International  שמתמקדת ב"דיפלומטיית ספורט".

הביקור בארה"ב היה חלק מתהליך ארוך יותר של שנתיים אותו מבצע הארגון יחד עם השגרירות האמריקאית בתל-אביב והקונסוליה בירושלים. במסגרת התכנית ספורטאים ואנשי חינוך אמריקאים עובדים עם קבוצות של צעירים ישראלים ופלסטינים ומעודדים אותם לשתף פעולה ולעבוד יחדיו באמצעות ספורט.

הצעירים הישראלים והפלסטינים הגיעו לבית הלבן אחרי ששמעו שסוזאן רייס, היועצת לביטחון לאומי של הנשיא אובמה, היתה בעברה שחקנית כדורסל. הם ביקשו לפגוש אותה וקיבלו במהרה תשובה חיובית. במקום הרצאה משמימה באחד מחדרי הדיונים של הבית הלבן החליטה רייס לפגוש אותם במגרש הכדורסל בו נוהג הנשיא אובמה להתאמן מדי שבוע.

רייס לא היתה שם לבד. הצטרפו אליה היועץ הבכיר של הנשיא לענייני מזרח תיכון פיליפ גורדון ומנהל המחלקה לענייני ישראל ופלסטין בבית הלבן מאהר ביטאר שהחליפו את החליפות במכנסיים קצרים ונעלי התעמלות ועלו על המגרש. גורמים בבית הלבן ציינו כי יועציו של אובמה לקחו את המשחק ברצינות ובשלב מסוים אפילו גילו תחרותיות יתר.

בחודש אפריל, אחרי כישלון המו"מ בין ישראל לפלסטינים, הכריזו הנשיא אובמה ושר החוץ קרי על  "פסק זמן" בשיחות. לא מעט ישראלים, פלסטינים ואמריקאים היו מסכימים עם הטענה שממילא תהליך השלום נמצא בגארבג'-טיים. כלומר, המשחק כבר גמור, התוצאה ידועה וכולם מחכים שהדקות האחרונות כבר יעברו כדי שהשופט ישרוק וכולם יוכלו ללכת הביתה.

רייס נהנתה מאוד מהמפגש עם הצעירים הישראלים והפלסטינים ושיגרה ציוצים נרגשים מחשבון הטוויטר שלה. אחר כך התיישבה וכתבה פוסט בעניין בבלוג של הבית הלבן שבו הבהירה מדוע הקדישה זמן לקבוצת הצעירים, מלבד ההזדמנות לשחק כדורסל:

"כשזה נוגע לתהליך השלום במזרח התיכון, שום דבר אינו קל…אבל המחויבות שלנו להשגת פתרון צודק ובר-קיימא לסכסוך הינה מוחלטת. נמשיך לעבוד עם שני הצדדים – ישראלים ופלסטינים – כדי לסייע למצוא דרך להתקדם. עבודת הצוות שהצעירים האלה מפגינים על המגרש מבליטה עד כמה החלומות והשאיפות של צעירים בכל רחבי העולם הינן זהות. זה גם מראה לנו שמציאת פתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני הינה אפשרית ובהישג יד. בני הנוער הם העתיד ומגיע להם לחיות בשלום וביטחון".  

יועציו הבכירים של אובמה בתמונה קבוצתית עם הכדורסלנים הצעירים; צילום: צ'אק קנדי, הבית הלבן

להמשך הפוסט

לשכת ראש הממשלה: ראש המוסד טעה

ברק רביד | 18.08.2014 | 11:42

לפני חודש וחצי חשפתי כי ראש המוסד, תמיר פרדו, התארח בחוג בית באחד ממעוזי ההון-שלטון של מדינת ישראל. בפני 30 אנשי עסקים שחברים בפורום ראשי החברות במשק חשף פרדו פרטים על הפעילות המבצעית של המוסד, חילק ציונים שליליים לראשי האגפים שתחת פיקודו, השווה בין מפלגת ש"ס לבין ארגון הטרור האיסלאמי דאע"ש והציג עמדות הפוכות מאלה של ראש הממשלה בסוגיית הגרעין האיראני.

אחרי ההופעה המביכה הזו ניסה פרדו לתקן את דבריו בנושא האיראני, התנצל בפני ח"כ אלי ישי מש"ס ואף אמר לשרים בקבינט כי שגה כשהשתתף בחוג הבית הזה. התנועה לאיכות השלטון שיגרה אז מכתב בנושא לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקשה הבהרות. 

להלן כמה ציטוטים נבחרים מהמכתב:

"אין ספק כי מדובר בפורום רב כסף והשפעה, אך אין בכך כדי להצדיק את הופעת ראש המוסד בפניהם, באופן המתואר בכתבה… נתכבד לבקש לברר באיזו תדירות ובפני אלו קהלים אזרחיים הופיע ראש המוסד בשנה האחרונה. כן נודה למידע – כיצד ניתן לתאם חוג בית עם ראש המוסד בהשתתפות אזרחים, שאינם מגלגלים מחזורים של 40 מליון דולר בשנה, מה הליך אישור חוג בית שכזה ומה היה הליך אישור חוג הבית בפני חברי הפורום המדובר. נתכבד לבקש הבהרות ותשובות למפורט לעיל".

חודש ימים עבר ולשכת ראש הממשלה שיגרה מכתב תשובה קצר לתנועה לאיכות השלטון. כבר אחרי האירוע התנערה לשכת ראש הממשלה מפרדו וטענה כי בנימין נתניהו לא עודכן מראש על השתתפותו של ראש המוסד בחוג הבית. אך במכתב לתנועה לאיכות השלטון מתנערת לשכת נתניהו מפרדו באופן רשמי.

להלן נוסח התשובה:

"במענה לפנייתכם אתכבד להשיבכם, כי נמסר שראש המוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים אינו נוהג להשתתף באירועים כגון אלה, וכי השתתפותו באירוע מסוג זה היתה חד פעמית ובדיעבד לא נכון היה לקיימה".

להמשך הפוסט

דף המסרים של לשכת ראש הממשלה: הרגעת הציבור והכפשת אבו-מאזן

ברק רביד | 15.06.2014 | 13:46

במוצאי שבת החל ראש הממשלה בנימין נתניהו במתקפה נגד הרשות הפלסטינית והנשיא מחמוד עבאס והטיל עליהם את האחריות לחטיפת שלושת הצעירים הישראלים. היום בצהריים החריפה לשכת ראש הממשלה את הקו בעקבות דבריו של נתניהו לפיהם "אנשי חמאס" הם שביצעו את החטיפה.

לשכת ראש הממשלה הפיצה לדוברי הממשלה, לשרים ולנציגויות ישראל בחו"ל דף מסרים קצר שבו יש להשתמש בראיונות לתקשורת. המסרים מיועדים גם לצרכים פוליטיים פנימיים כדי להציג לדעת הקהל הישראלית קו לפיו הממשלה שולטת בעניינים. דף המסרים מתייחס למאמצים שנעשים לאתר את החטופים, אך לא כולל שום התייחסות לעובדה שלצה"ל והשב"כ אין כמעט אף קצה חוט לגבי מצבם.

מנגד, המסרים מיועדים גם לתקשורת הבינלאומית ומדגישים שוב כי הפיגוע הוא תוצאה של הקמת ממשלת האחדות הפלסטינית וחתימת הסכם הפיוס בין פת"ח לחמאס.

הנה דף המסרים המלא:

להמשך הפוסט

תקציב הקניות בסופר של משפחת נתניהו – 160 אלף שקל בשנה

ברק רביד | 29.05.2014 | 16:07

כמה כסף מוציאים בנימין ושרה נתניהו מדי שנה על קניית מזון בסופר? אני לא בטוח שהם יודעים. אחרי הכל לפחות בחמש השנים האחרונות היו אלה עובדי המשק במעון ראש הממשלה בירושלים שעשו עבורם את הקניות.

אבל מסמך חדש שהתפרסם במסגרת הודעות הפטור ממכרז באתר האינטרנט של מנהל הרכש הממשלתי נותן את התשובה. לפי המסמך – פרוטוקול של ועדת המכרזים הפנימית של משרד ראש הממשלה – בין ה-1 ביוני 2014 ל-31 במאי 2015 יעמוד תקציב הקניות בסופר של מעון ראש הממשלה הרשמי בירושלים על 160 אלף שקל.

ועדת המכרזים התכנסה ב-9 במרץ לדיון תחת הכותרת "התקשרות עם סופרים לטובת רכישת מוצרי מזון עבור המשרד ומעון ראש הממשלה". על השולחן היתה בקשה לאשר תקציב של 300 אלף שקל לשנה לרכישת מוצרי מזון בכמה רשתות שיווק באזור ירושלים.

מתוך הסכום הזה, 160 אלף שקלים בשנה או קצת יותר מ-13 אלף שקל בחודש, נועדו לרכישת מזון רק עבור המעון הרשמי של ראש הממשלה. 140 אלף השקלים הנותרים נועדו לרכישת מזון עבור ישיבות הממשלה, דיוני הקבינט ועשרות פגישות נוספות שמתקיימות מדי יום בלשכת ראש הממשלה.

שש רשתות שיווק נבחרו ע"י משרד ראש הממשלה – שופרסל, מגה, רמי לוי, קואופ, אושר עד וזול בגדול. מכל רשת יירכשו מוצרים בסכום של עד 50 אלף שקל בשנה באמצעות כרטיסי אשראי נטענים. חודשיים עברו, ולפני כמה ימים, ב-18 במאי, אישרה ועדת הפטור המשרדית בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה את ההחלטה ואת התקציב.

מנתוני הלמ"ס לשנת 2012 עולה כי משפחה ממוצעת בישראל בת 3.2 נפשות מוציאה בשנה על מזון 27.5 אלף שקל או 2,298 אלף שקל בחודש. משפחה בירושלים שמונה 4 נפשות בממוצע מוציאה כ-28.6 אלף שקל בשנה על מזון או 2,387 אלף שקל בחודש.

160 אלף השקלים לקניות בסופר הינם רק חלק מההוצאות של מעון ראש הממשלה על מזון. לכך יש להוסיף שירותי קייטרינג לארוחות רשמיות, הזמנת מזון ממסעדות וקניית סוגים ספציפיים של מזון כמו אותה גלידת הפיסטוק המפורסמת לה הוקצבו כ-10 אלפים שקל בשנה. כל אלה משולמים מתקציב נפרד לחלוטין.

לפני כמה חודשים, בעקבות עתירה של התנועה לחופש המידע, התפרסמו נתונים שחשפו כי כלל הוצאות על מזון במעון ראש הממשלה בשנת 2012 עמדו על 480 אלף שקל. את נתוני שנת 2013 כבר פרסמה לשכת נתניהו מיוזמתה. נתונים אלה הראו על ירידה בהוצאות המעון הרשמי של ראש הממשלה. ההוצאות על מזון במהלך 2013 עמדו על 246 אלף שקלים.

במשרד ראש הממשלה אמרו לי בתשובה כי הסכום של 160 אלף השקלים לשנה לרכישת מזון למעון ראש הממשלה אושר בהתאם לכל הנהלים. "המעון הרשמי של ראש הממשלה משמש כמשרד לכל דבר, לרבות קיום פגישות רבות משתתפים ואירוח אישים שונים מהעולם", ציינו בלשכת נתניהו. "בשנה שעברה נרשמה ירידה של 24% בהוצאות המעון הרשמי של ראש הממשלה".

מאוחר יותר קיבלתי טלפון נוסף מלשכת ראש הממשלה שבו ביקשו להבהיר כי 160 אלף השקלים "משמשים גם לרכישת חומרי ניקוי ומוצרי מכולת אחרים".

להלן הפרוטוקול של ועדת המכרזים במשרד ראש הממשלה:

להמשך הפוסט

מלחמתו של שגריר ישראל בקנדה בתערוכה של אמנית פלסטינית

ברק רביד | 24.05.2014 | 11:46

שגריר ישראל בקנדה, רפאל ברק, מנהל מזה כמה ימים מאבק נגד תערוכה של אומנית פלסטינית שמוצגת בגלריה של בניין עיריית אוטווה. ברק, שהגיע עד לשכת ראש העיר כדי להתלונן על כך שהתערוכה "מאדירה טרוריסטים" וגייס את הארגונים היהודים כדי שיידרשו את הסרתה.

לפני כמה חודשים החליטה התכנית לאומנות ציבורית בעיריית אוטווה להציג את עבודותיה של האומנית רחאב נזאל בגלריה שבבניין העירייה. ב-9 במאי נפתחה התערוכה שתוצג במקום עד ה-22 ביוני. נזאל היא קנדית ממוצא פלסטיני שנולדה בכפר ליד ג'נין. היא למדה אומנות באוניברסיטת טורונטו וב-1995 היא עזבה את הגדה המערבית והיגרה לקנדה באופן קבוע.  

התערוכה, שנקראת Invisible, מתבססת על כמה מיצגי מולטימדיה. אחת העבודות המרכזיות בתערוכה מציגה צילומים של עימותים בין כוחות הביטחון לאסירים פלסטינים באחד מבתי הכלא בישראל. אבל מה שהקפיץ את השגריר הישראלי, היה מיצג וידאו שנקרא Target. בהסבר שהוצב בסמוך למיצג נכתב כי הדמויות שמוצגות הן אומנים, סופרים אקטיביסטים ומנהיגים פלסטינים "שחוסלו ע"י ישראל".

המיצג שהקפיץ את שגריר ישראל; צילום: דף הפייסבוק של התכנית לאומנות ציבורית בעיריית אוטווה

השגריר הישראלי, שבעבר כיהן כמנכ"ל משרד החוץ, טען בראיונות לתקשורת הקנדית כי נתקל בתערוכה במקרה כשהגיע לפגישה בבניין העירייה. לדבריו, כשבחן את העבודה המדוברת הוא ראה כי מוצגות בה דמויותיהם של כמה ממנהיגי הארגונים הפלסטינים שהיו אחראים לביצוע פיגועי טרור נגד ישראלים בשנות ה-70 וה-80.

כך למשל הוצגה שם תמונתו של ח'ליל אל-ווזיר (אבו-ג'יהאד) מי שהיה סגנו של ערפאת וראש הזרוע הצבאית של אש"ף ותכנן ופיקד על פיגוע אוטובוס הדמים ב-1978 בו נרצחו 37 ישראלים. חיילי סיירת מטכ"ל התנקשו בחייו בביתו בתוניס ב-1988. תמונה נוספת באותו מיצג היתה של דלאל מוגראבי שהיתה אחת מחוטפות אוטבוס הדמים שנהרגה במהלך חילופי הירי עם כוחות צה"ל.

עוד נכללו במיצג סלאח חלף (אבו-איאד) ממקימי ארגון הטרור ספטמבר השחור שביצע את טבח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן ב-1972. בשנת 1988 הכריז ח'לף על נכונות של אש"ף להכיר בישראל. ב-1991 הוא נרצח, אך לא ע"י ישראל, אלא ע"י ארגון פלסטיני יריב בראשות אבו-נידאל.

בנוסף שולבה במיצג תמונה של נאג'י אל-עלי, קריקטוריסט פלסטיני מפורסם, שנרצח ב-1987 בלונדון, אך לא ע"י ישראל, אלא ע"י אנשי אש"ף בגלל קריקטורות ביקורתיות נגד יאסר ערפאת שאותן פרסם. תמונה נוספת היתה של חאלד נזאל, מראשי הזרוע הצבאית של החזית הדמוקרטית, שהיה מעורב בטבח בבית הספר במעלות ב-1974. בהודעת גינוי שפרסמה שגרירות ישראל באוטווה נטעו כי האומנית שעבודותיה הוצגו בתערוכה היא קרובת משפחתו.

תערוכת המריבה. צילום: דף הפייסבוק של התכנית לאומנות ציבורית בעיריית אוטווה

נזאל טענה בתגובה כי העבודות מייצגות את זיכרונותיה כמי שחיה תחת הכיבוש הישראלי בגדה המערבית אך מטרתה להעביר מסר רחב יותר על הברוטאליות של המלחמה. לדבריה, היא שילבה את תמונתיהם של אבו-ג'יהאד ודלאל מוגראבי בתערוכה כיוון שהם חלק מהזיכרון הקולקטיבי של הפלסטינים.

השגריר רפאל ברק נפגש ביום חמישי עם ראש עיריית אוטווה, ג'ים ווטסון, והביע מחאה על הצגת התערוכה בבניין העירייה. ברק טען כי דברי ההסבר בתערוכה מטעים כיוון שאינם מספרים לקהל על פיגועי הטרור בהם היו מעורבים חלק מהאנשים שתמונותיהם מוצגות בה.

"התערוכה מאפשרת לקנדים לראות מהו שורש הטרור", אמר ברק בהודעה שפרסם. "זו העובדה שהפלסטינים מאדירים את הטרור, מסיתים לאלימות ומסרבים לקבל את קיומה של מדינת ישראל. זה מאכזב לראות תרבות שמציגה טרוריסטים כמנהיגים".

ברק לא דרש מפורשות את הסרת התערוכה, אולם נראה שגייס לשם כך את הארגונים היהודים בקנדה. במקביל לפרסום הודעת הגינוי של השגרירות והפגישה בין השגריר לראש העיר פרסמה הפדרציה היהודית של אוטווה הודעה שבה קראה להסיר את התערוכה לאלתר.

האמנית רחאב נזאל. צילום: דף הפייסבוק של התכנית לאומנות ציבורית בעיריית אוטווה

למרות הלחצים התערוכה לא תוסר. סמנכ"ל עיריית אוטווה, סטיב קאנלאקוס (Steve Kanellakos), הבהיר כי ההחלטה להציג את התערוכה בבניין העיריה התקבלה ע"י ועדת של אומנים ומומחים לאומנות. הוא הדגיש כי אסור לפוליטיקאים להתערב בהחלטות לגבי אילו עבודות אומנות יוצגו בגלריה.

משרד החוץ נאבק לא פעם מול ניסיונות להחרים אומנים ישראלים בחו"ל מסיבות פוליטיות. רק לפני חודש כתבתי כאן על גלריה בסקוטלנד שבעקבות לחצים של ארגונים אנטי-ישראלים ביטלה את החסות שנתנה שגרירות ישראל בלונדון לתערוכה שבה השתתפה אומנית ישראלית.

חרף העובדה שמדובר בתערוכה שנויה במחלוקת, נשאלת השאלה מדוע השגריר הישראלי עושה את אותה פוליטיזציה שנגדה מתקוממת ישראל. מה שבטוח, השגריר ברק סיפק לאומנית רחאב נזאל, את יחסי הציבור הטובים ביותר שלהם היתה יכולה לקוות.

להמשך הפוסט

למה המשרד המיותר לענייני תפוצות נלחם בגרעין האיראני?

ברק רביד | 21.05.2014 | 12:40

בשבוע שעבר הופיע שר החוץ אביגדור ליברמן בפני ועדת החוץ והביטחון והציג "כתב אישום" חמור נגד הדרך שבה ממשלת ישראל מנהלת את מדיניות החוץ שלה. הוא טען שבגלל מלחמות יהודים וחלוקת שלל פוליטית קיימים היום לא פחות מששה גופים ממשלתיים שונים, חלקם מיותרים, שמבצעים פעולות שאמורות להיות תחת אחריות משרד החוץ.

אחד הגופים שליברמן הזכיר הוא המשרד לענייני ירושלים והתפוצות בראשו עומד שר הכלכלה והדתות נפתלי בנט. הודעה לעיתונות שפורסמה אתמול (יום ג') תחת הכותרת "בנט בקמפיין הסברה לסיכול עסקה רעה עם איראן" הראתה בצורה מושלמת עד כמה ליברמן צדק.

ההודעה מלשכת בנט בישרה על סרטון אנימציה באנגלית בנושא הגרעין האיראני שהופק ע"י המשרד לענייני ירושלים והתפוצות והועלה ליו-טיוב. לפי ההודעה, מטרת הסרטון היא "לחשוף את כוונותיה האמיתיות של איראן במסגרת השיחות מול המערב".

הסרטון מושקע, אפקטיבי ומשעשע והמטרה באמת חשובה, אבל מה הקשר של כל זה לירושלים או לתפוצות? אז ככה, לפי ההודעה שפרסם בנט מדובר בראשון בסדרה של סרטונים שמשרד התפוצות מפיק על מנת להסביר לעולם היהודי בפרט ולעולם בכלל סוגיות מהותיות בנוגע לישראל.

"סרטון זה הופק על מנת להגביר את המודעות בקרב יהודי העולם לסכנה של איראן גרעינית ולאבחנה מהי עסקה  טובה ומהי עסקה רעה וזאת בנוסף לפעילות שוטפת (של השר, ב"ר)בנושא כגון: שיחות עם שגרירים ועם מנהיגים זרים בעולם", נכתב בהודעה של לשכת בנט.

הסברה בעולם? תדרוכים לשגרירים? שיחות עם מנהיגים זרים? הגרעין האיראני? לי זה נשמע בדיוק כמו משימות שעבורן כבר קיים משרד ממשלתי לא קטן – קוראים לו משרד החוץ. למען האמת יש עוד כמה גופים שעוסקים בזה – מטה ההסברה הלאומי במשרד ראש הממשלה, המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה והמשרד לעניינים אסטרטגיים (גוף מיותר בפני עצמו) – הם רק רשימה חלקית.

אבל כל זה כנראה לא מפריע להמשיך ולקיים גוף מיותר כמו המשרד לענייני ירושלים והתפוצות ולבזבז את תקציביו ואת כספי הציבור על סרטוני הסברה.

פניתי לשר נפתלי בנט בעניין. הוא לא הסכים איתי שמשרדו מיותר ושהוא נכנס לתחומי העיסוק של משרד החוץ. הוא טען שלמנוע עסקה רעה עם איראן ולדחוף לעסקה טובה זו משימה לאומית חשובה ושהוא סבור שכשר לענייני תפוצות הוא יכול לקדם את הנושא.

המשרד לענייני תפוצות הוקם בשנת 1999 בין השאר כדי לתת ג'וב לח"כ מיכאל מלכיאור מתנועת מימד כחלק מהברית הפוליטית עם ראש הממשלה דאז אהוד ברק. מאז עבר המשרד לא פחות מארבעה גלגולים. נתן שרנסקי, יצחק הרצוג, יולי אדלשטיין ועכשיו נפתלי בנט היו השרים הממונים, מאות מיליוני שקלים הוזרמו למשרד לאורך 15 השנים האחרונות וכל זה עבור מה? לא יותר מדי.

טוב יהיה אם בנט, שמחזיק בתפקיד שר הכלכלה, ייקח יוזמה, יעשה טובה לכולנו, יודיע על סגירת המשרד לענייני תפוצות. הוא לא יחסר לאיש. את התקציבים ניתן יהיה להעביר לנושאים אחרים כמו למשל – שיפור הכלכלה. ואם הסברה ושיחות עם שגרירים על הגרעין האיראני מעניינות את בנט – שווה שיבקש בקואליציה הבאה להיות שר החוץ.

להמשך הפוסט

הפלסטינים נגד שגריר אוסטרליה בישראל

ברק רביד | 15.05.2014 | 15:04

אתמול בבוקר (יום ד') התקיימה פגישת עבודה שגרתית למדי בין שר השיכון אורי אריאל לבין שגריר אוסטרליה בישראל דייב שארמה. למעשה איש לא היה יודע שפגישה כזו התרחשה אלמלא ההודעה לעיתונות שהפיצה לשכתו של אריאל ובה הובלטה העובדה שהשניים נועדו בקריית הממשלה בשכונת שייח' ג'ראח שמזרח ירושלים.

רוב רובה של הקהילה הבינלאומית אינה מכירה בריבונות הישראלית במזרח ירושלים. לכן, מעט מאוד דיפלומטים ונציגים של מדינות זרות, אם בכלל, מגיעים לפגישות רשמיות עם פוליטיקאים ופקידי ממשלה ישראלים בחלק הזה של העיר.

השגריר האוסטרלי דייב שארמה בפגישה עם שר השיכון אורי אריאל; צילום: לשכת שר השיכון

כלי תקשורת שמזוהים עם הימין ועם מפלגתו של אריאל הבית היהודי כמו אתר NRG ואתר ערוץ 7 מיהרו לפרסם את דבר קיומה של הפגישה והציגו אותה כסוג של הכרה אוסטרלית בריבונות הישראלית במזרח ירושלים.

הפלסטינים, ששמעו מהתקשורת על דבר קיומה של הפגישה, רתחו מזעם. ראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת פנה בצהריים לראש הנציגות האוסטרלית ברמאללה טום וילסון כדי להעביר באמצעותו איגרת מחאה לשרת החוץ האוסטרלית ג'ולי בישופ.

באיגרת, שעותק ממנה הגיע לידי, מדגיש עריקאת כי הפלסטינים מודאגים עמוקות מכך ששגריר אוסטרליה בישראל הגיע לפגישה עם גורם ישראלי רשמי ב"מזרח ירושלים הכבושה". עריקאת הדגיש עוד כי מדובר בהפרה של החוק הבינלאומי ובנסיון לתת לגיטימציה למצב בלתי חוקי ואוסטרליה עלולה למצוא עצמה בשל כך במצב של שותפה לדבר עבירה.

"ברצוני להזכיר לך שאוסטרליה מחויבת לכבד את אמנת ג'נבה הרביעית בעניין הגנה על אזרחים בזמן מלחמה", כתב עריקאת לשרת החוץ האוסטרלית. "מדינה שמסייעת באופן מודע למדינה אחרת בביצוע מעשים שמנוגדים לחוק הבינלאומי נושאת באחריות להפרה הזו".

לא בטוח שהשגריר האוסטרלי בתל-אביב צריך לחשוש לעתיד הקריירה הדיפלומטית שלו. אחת הסיבות לכך היא ששרת החוץ האוסטרלית בישופ אמרה בעצמה במהלך ביקור בישראל בחודש ינואר האחרון כי אינה סבורה שהבניה בהתנחלויות בגדה המערבית ובמזרח ירושלים מהווה הפרה של החוק הבינלאומי. "אני רוצה לראות איזה חוק בינלאומי קובע שזה בלתי חוקי", ציינה בראיון לאתר Times of Israel.


להמשך הפוסט

ביבי הבנאי: גרסת יום העצמאות

ברק רביד | 01.05.2014 | 20:52

בחמש השנים האחרונות בהן אני מסקר את בנימין נתניהו כראש הממשלה לא נתקלתי בו מפגין חוש הומור מפותח מיוחד. אולי נתניהו הוא באמת ובתמים לא אדם מצחיק ואולי סתם לא יצא לי לראות אותו בסיטואציה שבה הרגיש משוחרר מספיק. אחרי הכל מערכת היחסים ביננו מעט מורכבת. נפגשנו לשיחה של אחד על אחד בסך הכל פעמיים מאז שהוא ראש ממשלה. אבל הערב אני חייב להודות שהסרטון שהעלתה לשכת ראש הממשלה ליו-טיוב לקראת יום העצמאות ושבו הוא מככב גרם לי לצחוק. בלי ציניות. צפיה מהנה. 

להמשך הפוסט

מה עוד החביא שגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר, בארוחת ליל הסדר עם ג'ון קרי חוץ מהאפיקומן?

ברק רביד | 30.04.2014 | 18:44

שגרירי ישראל ברחבי העולם מקיימים לא מעט פגישות דיפלומטיות עליהן אינם ששים לדווח לאמצעי התקשורת. שגריר ישראל בוושינגטון רון דרמר החליט לקחת את נורמת  ההתנהגות הזו למקום קיצוני במיוחד. דרמר, תאמינו או לא, מסרב לגלות מי היו המוזמנים לארוחת ליל הסדר השני בביתו שאורח הכבוד בה היה שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי.

בערב ליל הסדר פרסם קרי ברכה לעם היהודי לרגל פסח. בהודעה שהופצה למאות כתבים ואף פורסמה בדף הבית של אתר האינטרנט של משרד החוץ האמריקאי גילה קרי כי את ליל הסדר השני, שאותו נוהגים לחגוג יהודים מחוץ לישראל יום אחרי ליל הסדר הראשון, הוא יבלה בביתו של שגריר ישראל רון דרמר.

כמה ימים אחרי ליל הסדר פניתי לדובר שגרירות ישראל בוושינגטון, אהרון שגיא, וביקשתי לקבל פרטים על האירוע. מי הוזמן, מה אכלו ועל מה ריכלו מסביב לשולחן החג. חשבתי שזה יכול להיות פוסט חביב ל"דיפלומאניה".

אלא שדי מהר הבנתי שאני לא הולך לקבל בקלות את המידע שביקשתי, מה שרק עורר את עוד יותר את סקרנותי. מדוע השגריר דרמר לא מעוניין לחשוף את משתתפי הארוחה? מה היה לו להסתיר בליל הסדר מלבד האפיקומן? אולי יש כאן סיפור.

שגריר ישראל בוושינגטון, רון דרמר; צילום: אוליביה פיטוסי

פניתי שוב לדובר השגרירות וביקשתי פעם נוספת את הפרטים. הוספתי שאם לא אקבל את המידע, אגיש בקשה לקבלו לפי חוק חופש המידע. אחרי כמה ימים שבהם לא קיבלתי תשובה, פניתי פעם שלישית לדובר השגרירות בנסיון לקבל את המידע, אך הוא הבהיר לי שבגלל "הגישה השלילית שלי" (אני הרי זה שמתחמק ממתן תשובות לשאלות עיתונאים) הוא אינו מתכוון לשתף פעולה.

דיברתי עם כמה גורמים במשרד החוץ בנסיון להבין מדוע איני יכול לקבל מידע כל כך טריוויאלי כמו רשימת המוזמנים לארוחת ליל הסדר בבית השגריר בוושינגטון. אחרי הכל, נשיא ארה"ב ברק אובמה פרסם בצורה יזומה את רשימת המוזמנים לארוחת ליל הסדר שערך בבית הלבן. אובמה יכול ודרמר לא?

אותם גורמים הסבירו לי שסירובו של השגריר דרמר נוסע מכך שהוא טוען שמדובר באירוע פרטי ולא בארוחת ערב רשמית ולכן הוא אינו מחויב בדין וחשבון. השגריר דרמר כנראה התבלבל. אולי זו תופעת לוואי של יותר מדי שנים לצידם של בנימין ושרה נתניהו במעון ראש הממשלה ברחוב בלפור.

בית שגריר ישראל אינו בית פרטי, הוא בית שממומן ומתוחזק ע"י כספי המסים של אזרחי ישראל. גם הדגל שתלוי מחוץ לבית, המאבטחים וסמל המדינה על כלי החרסינה אמורים להבהיר שכל דבר שקורה שם הוא רשמי. או כמו שאמר לי דיפלומט בכיר שכיהן כשגריר בכמה מדינות "גם כשחמותך מתארחת אצלך בבית השגריר זה לא אירוע פרטי".

אני מוכן להסתכן ולנחש שעלות ארוחת הערב החגיגית מומנה מחשבון ההוצאות הרשמי של השגריר או מתקציב האירוח של השגרירות ולא מכיסו הפרטי של מר דרמר. אין בכך כל פסול. כך צריך וראוי להיות. אלא שמשמעות הדבר שלא מדובר באירוע פרטי.

כפי שאמרתי לדובר השגרירות, פניתי לערוצים אחרים כדי להשיג את המידע. שילמתי את האגרה בת 20 השקלים (תודה לשרת המשפטים ציפי לבני שפעלה להוזלת האגרה ב-80%) והגשתי בקשה למשרד החוץ לפי חוק חופש המידע. הממונה על יישום החוק במשרד החוץ, מר אריה זיני, כבר חזר אלי והבטיח שהנושא בטיפול. תוך 30 יום הוא חייב לתת לי תשובה כלשהי. אעדכן. יהיה מעניין.

להמשך הפוסט