אלפי ישראלים מכורים לפוסטים של הבלוגר "אישתון". תחקיר עוצר נשימה על ההתאבדויות בצה"ל ועל אגף ההנצחה של משרד הביטחון, חשיפת סרט וידאו של אירוע ירי על גדר המערכת בעזה לאחר הפסקת האש ופוסט קשה לעיכול על שבוע שבו בילה הבלוגר בתחנה המרכזית בדרום תל-אביב, הם רק חלק מהפרסומים שהופיעו בבלוג שלו.

עם זאת, רק מעטים אם בכלל יודע מיהו "אישתון". הוא לא נחשף בשמו או בתמונתו ולמעשה אינו מוסר על עצמו שום פרט אישי. המימון לבלוג שלו מגיע מכספו הפרטי ומתרומות של קוראים והתקשורת עמו מתבצעת דרך תיבת דואר אלקטרוני אנונימית.

ביום רביעי, ה-12 בדצמבר, הופיעה בעמוד הראשי של הבלוג מסגרת שחורה ועליה ארבע שורות של טקסט בצבע אדום:

"אישתון נמצא כרגע תחת חקירה משולבת של מצ"ח ושל משטרת ישראל! נאסר עלי לדבר על פרטי החקירה, שכל מטרתה היא להשתיק, לפגוע ולסחוט מידע פרטי ומוגן בניסיון להפליל אותי ואחרים. אך אם אתר זה יושבת או יפסיק להתעדכן, דעו כי זה נעשה בניגוד לרצוני או שאני מוחזק תחת דרישות אנטי-דמוקרטיות, להפר קודים עיתונאים מקובלים ולנזר מידע שזכותו של הציבור לדעת אותו".  

הבלוג של "אישתון" לא התעדכן מאז ולא ברור האם הוא נעצר או רק נחקר וכן לא ידוע מה הרקע לזימונו לחקירה. במהלך סוף השבוע שמעתי כמה גרסאות אפשריות:

הבלוגר Noam R בעל הבלוג "גודווין צדק" כתב לי בטוויטר שהרקע לחקירתו של "אישתון" הם דברים שאמר בראיון לחגי מטר בעיתון "זמן תל-אביב" בחודש יוני, כאשר תיאר את הקשיים בהם הוא נתקל כבלוגר אנונימי עצמאי:

"יש יותר בעבודה הזו מאשר השעות ברחוב, או מול המסך והטלפון. משהו שאולי יותר מוכר לכם העיתונאים קרה לי ובעקבות הפוסט של יום הזיכרון, חייל צה"ל שלח לי חומר שנע בין סודי לבין בעייתי. מאותו רגע, אולי בגלל כמה שאני "ירוק" בתחום, העברתי כמה שבועות בחרדה. אני מחזיק ביד מסמכים עם שמות וסיבות המוות של חללי צה"ל של השנה האחרונה וכחלק מהתחקיר, חשפתי בפני דובר צה"ל ומשרד הביטחון שיש בידי את המידע הזה, הסותר את עמדותיהם הרשמיות. הייתי בטוח שאני אקבל דפיקה בדלת. עיתונאים נעצרים בזמן האחרון על עבירות טכניות, גם כשקיבלו את אישור הצנזורה וגם כשיש מאחוריהם את הגב של העיתון. אז בלוגר קטן שאיש לא מכיר בכלל? וזה לא נגמר שם".

אם אכן זה הרקע, הרי שמדובר בחקירה שנועדה לאתר את המקור שהדליף ל"אישתון" את החומרים מתוך צה"ל בנוגע לסיבות המוות של החיילים. זה גם מסביר את המעורבות החריגה של המשטרה הצבאית החוקרת בפרשה.

הבלוגר יוסי גורביץ, בעל הבלוג "החברים של ג'ורג'" העלה סברה אחרת. גורביץ כתב לי בטוויטר שייתכן שהרקע לחקירה הוא הפוסט הזה שפרסם "אישתון" לפני שבוע. באותו פוסט הוא הפנה לקבוצת פייסבוק בשם "מי רצח את מוסטפא תמימי?". באותה קבוצת פייסבוק, שמאז כבר אינה פעילה, נחשפו שמו ותמונתו של החייל שלפי החשד היה זה שירה את רימון הגז שממנו נהרג תמימי. אגב, גורביץ יודע היטב מה זה אומר להיות מזומן לחקירת משטרה בגלל פוסט בבלוג.

אני נוטה לחשוב שהרקע לחקירה הוא דווקא החומר הסודי שהגיע לידי "אישתון". עם זאת, מדובר באירוע שהתרחש כבר לפני חצי שנה וממילא "אישתון" העביר את החומר שבידיו לרשויות הרלוונטיות מפאת רגישותו. ואולי בכלל מדובר בסיבה אחרת.

אגב, בבלוג שלו נותן "אישתון" הנחיות מפורטות לקוראים כיצד להעביר אליו מידע רגיש באנונימיות מקסימלית. ניכר כי הוא מודע מאוד היטב לכך שהוא עצמו או מקורותיו עלולים להיות תחת מעקב. כנראה שהוא ידע על מה הוא מדבר.

אם אכן "אישתון" נחקר בשל תכנים שפרסם בבלוג מדובר בהתנהלות מטרידה ביותר מצד מערכת אכיפת החוק, בלשון המעטה. בישראל של 2012, מעורבות המשטרה הצבאית בחקירת אזרח מדאיגה עוד יותר. אני מקווה שפרטי הפרשה יתבררו בהקדם ושהרשויות יספקו הסברים מניחים את הדעת לחקירה.

עידכון (15.12.2012 20:15):

"אישתון" העלה סטטוס חדש בדף הפייסבוק שלו שבו עידכן לגבי מצבו. הוא הבהיר שאינו נמצא במעצר. הוא ציין כי קיבל ייעוץ משפטי ראשוני מעו"ד ז'ק חן (לשעבר בכיר בפרקליטות המדינה, ב"ר) על אף שזה לא מייצג אותו בשלב זה. "אישתון" רמז עוד כי המשטרה הגיעה אליו לאחר שקיבלה מידע מאחת מחברות האינטרנט באמצעות צו בית משפט. הוא ביקש מעיתונאים לא להמשיך ולחקור סביב הרקע לחקירתו, וזאת בשל חשש שהמשטרה תדליף את זהותו האמיתית שעליה הוא מנסה לשמור בסוד. הוא הבהיר שפרסומים נוספים בנושא עלולים לפגוע בו ובגורמים נוספים שהמשטרה מנסה לאתר. הוא הדגיש שאין בכוונתו למסור למשטרה את המידע שהיא דורשת.

להלן הדברים המלאים שפרסם "אישתון" בפייסבוק:

"לפני מספר ימים שיניתי את תמונת הבלוג ובמקומה מופיע כעת טקסט המבהיר כי אני נמצא כרגע תחת חקירה של מצ"ח ומשטרת ישראל. ביומיים האחרונים נכתבו מספר פוסטים בבלוגוספירה ועתה גם ב"הארץ", עם ספוקולציות לגבי מצבי.

"אני לא עצור. עוכבתי לחקירה, שבסופה היה ויכוח בין השוטרים לגבי האם לשחרר אותי. שוחררתי עם "הזמנה" לחקירה נוספת ו…הוחתמתי על איסור לדבר על תוכן החקירה. אם אפר את הדרישה (הפסולה) הזאת, לרשימת הדברים שאני מואשם בהם כרגע, תתווסף עוד עבירה וכמו כן (מצויין בדף עליו חתמתי) המדינה תחלט ממני כסף\רכוש וזה דבר שכרגע אינני יכול להרשות לעצמי (זאת בנוסף על הנזק הכלכלי שכבר עכשיו נגרם לי וגם עליו אינני יכול לדבר).

"אני מעוניין להתנצל אם דברי השאירו פתח גדול מידי לפרשנויות (מעבר לגרב שדחפו לי לפה). מעבר למספר השפלות, הפגיעה הפיננסית והלחץ, לא פגעו בי פיזית ואני לא במעצר כרגע. אני מודה לכולם על הדאגה ולשני העיתונאים, שסידרו לי יעוץ ראשוני חינם אצל ז'ק חן, לו אני מעוניין להודות על ההכוונה הראשונית הזאת (לעיתונאים – אין מה להציק לו. מדובר רק בייעוץ ראשוני והוא אינו מייצג אותי. מעבר לכך יש חסינות ומלבד זאת, הוא גם לא יודע למי הוא ייעץ).

"האנונימיות שלי חשובה לי. בעבר היא היתה חשובה לי גם כדי להמנע ממה שאני עובר כרגע, אבל המדינה שלנו קלה על ההדק עם צוים והחברות המספקות לנו שירותים לא נלחמות בכדי להגן על המידע שלנו. אבל חוץ מהסיבה הזאת, שהיא נחלת העבר, יש עוד סיבות מדוע אני מעדיף להשאר אנונימי.

"הבלוג נוטה להתעדכן כל כמה ימים. באם התעדכנות זו לא תופר, אבקש שלא תחקרו מעבר ולא תנסו להבין כרגע את מהות החקירה, כי אינני מעוניין שהמשטרה בזדון או במקרה, תנצל זאת להדליף\לחשוף את שמי – במיוחד שעוד לא הועמדתי לדין ולמעשה אין בכך עניין לציבור. אם וכאשר יתאפשר לי, אסביר בעצמי על מה החקירה. גם ככה, אם יש בדרישה שלהם להשתקה בסיס (ואנחנו בויכוח על כך כרגע), הרי שגם אם יחקרו על מה מדובר, לא יוכלו לכתוב על כך באמצעי התקשורת (ואם המשטרה תמצא לנכון לחשוף מידע, כאשר אותי משתיקים, אני אראה בכך סימן כי אין להשתקה בסיס והיא לא תישאר חד כיוונית).

"המשטרה רוצה משהו. היא לא תקבל אותו ממני. חשיפה מוגזמת רק תקשה עלי לעשות זאת ומעבר לכך שתפגע בי (יותר עניין עניין בנושא עלול להפוך את הנביחות לנשיכות), היא תפגע (באופן מהותי) באחרים.

"תודה שוב על העניין והדאגה, אך כוונתי היתה רק להעמיד פוליסת ביטוח למקרה שאעצר או האתר יושבת ולא לנסות, כבר עכשיו, לפתוח את הנושא. זה לא העיכוב הראשון של אישתון ועם חקירות, מלחיצות ככל שיהיו, אני יודע להסתדר.אשתדל לחזור ולכתוב בבלוג כבר מחר".