בעקבות הפוסט שכתבתי אתמול על חקירתו של הבלוגר "אישתון" העלו בפניי קוראים תהיות לגבי מהימנות המידע, וזאת לאור האנונימיות של הבלוגר. אלא שאתמול בלילה הגיע מידע נוסף שמאמת את דבריו של "אישתון" וגם חושף את הרקע לזימונו לחקירה.

עמיתי עמוס הראל, הפרשן הצבאי של "הארץ", מביא את הפרטים הבאים:

מקורות הבקיאים בחקירה אמרו אמש ל"הארץ" כי הבלוגר זומן לחקירה על-ידי משטרת ישראל, לבקשת היחידה לחקירת הונאה במשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח). לדבריהם, החקירה נגד הבלוגר נפתחה לאחר שהגיעו למצ"ח תלונות ממשפחות שכולות של חיילי צה"ל.

המקורות טענו כי המשפחות השכולות דיווחו לצה"ל על כך שפרטים בדבר נסיבות מותם של בניהם פורסמו באינטרנט, תוך הסתמכות על מה שנראה כ"דו"חות חלל", דו"חות פנימיים של הצבא המתעדים חקירות מוות. לדברי המקורות, מדובר בדו"חות חסויים שלא יועדו לפרסום וכוונת החקירה היא להבין כיצד ובאמצעות מי דלף המידע מרשות צה"ל עד לפרסומו בידי הבלוגר.  

דובר צה"ל גם הוא אישר את רוב הפרטים באופן רשמי:

"חקירת מצ"ח בנושא טרם הסתיימה והחלה עקב תלונה שהוגשה ע"י מחלקת נפגעים בצה"ל בנוגע לאזרח. כמו כן, מצ"ח מסתייעת במשטרת ישראל כיוון שהחשוד הינו אזרח". 

עד כאן המידע החדש, ועכשיו הפרשנות שלי:

הסיבה לחקירתו של "אישתון" אינה ביטחונית. אין כל חשד שנגרם נזק לביטחון המדינה ואין כאן מקרה של ענת קם חדשה. בנוסף, בסיום כל אחד מהפוסטים שבסדרה כתב "אישתון" כי שלח את החומרים למבקר המדינה.

הפרשה בגינה נחקר "אישתון" קשורה לסדרת התחקירים שלו על ההתאבדויות בצה"ל ועל המחדלים של משרד הביטחון וצה"ל בהנצחת חיילים שמתו במהלך שירותם הצבאי. גם דובר צה"ל מאשר כך באופן רשמי. 

כיוון שאין כאן פרשיה ביטחונית, הדבר המטריד הוא שצה"ל באמצעות משטרת ישראל, מנסה לאתר חיילים שהדליפו לבלוגר מידע רגיש שמביך את הרשויות וחושף מחדלים. מצ"ח והמשטרה כנראה מקווים שזימונו של הבלוגר לחקירה יפעיל עליו את הלחץ הדרוש כדי שיסגיר את מקורותיו. אותי זה מטריד. אני מקווה שגם אותכם.