בשנים האחרונות עלתה שגרירות ישראל בדבלין לכותרות לא רק בגלל היחסים המתוחים בין ישראל לאירלנד, אלא גם בגלל הפרובוקציות המביכות שביצעו הדיפלומטים הישראלים כחלק מנסיונם להפגין יצירתיות בקרב ההסברה.

היום, לרגל חג המולד הממשמש ובא, העלתה השגרירות לדף הפייסבוק שלה תמונה של ישו ושל אמו מריה הקדושה. לצד התמונה הופיע הכיתוב הבא: "מחשבה לחג המולד… אם ישו ואמו מריה היו חיים כיום, הרי שכיהודים ללא הגנה שגרים בבית-לחם הם היו נרצחים בלינץ' ע"י פלסטינים עוינים. רק מחשבה…".

הפוסט שפרסמה בפייסבוק שגרירות ישראל באירלנד

הפוסט שפרסמה בפייסבוק שגרירות ישראל באירלנד

מעבר לטיעון הנמוך והפשטני שבו השתמשה השגרירות בדבלין, מדובר בשימוש פוגעני בקדושי הנצרות למטרות פוליטיות. שימוש בתמונה דומה כזו של אלמנטים דתיים יהודיים על-ידי שגרירות זרה, היה ודאי מעורר זעם לא רק בישראל, אלא בקרב יהודים בעולם כולו בטענה שמדובר באנטישמיות.

מי שמוביל את הקו הפרובוקטיבי בשגרירות בדבלין אינו רק השגריר בועז מודעי, אלא אפילו יותר מכך – רעייתו שמשמשת גם כסגניתו – נורית טינרי-מודעי.

תינרי עלתה לכותרות כאשר ביצעה פרובוקציה בטקס יום השואה בדבלין בשנה שעברה. בנוסף, לפני כמה חודשים חשף ערוץ 10 הודעת דואר אלקטרוני שתינרי שלחה לבכירים במשרד החוץ ובה טענה כי ישראלים שחיים באירלנד ומותחים ביקורת על מדיניות ישראל בשטחים, עושים זאת בין השאר בשל נטיותיהם המיניות. תינרי אף הציעה אז שהשגרירות תפעל נגד אותם ישראלים שחיים באירלנד ותתקוף אותם אישית בתקשורת, תוך חשיפת מידע אישי רגיש עליהם.

דובר משרד החוץ, יגאל פלמור, ציין כי בעקבות פניות לשגרירות בעניין הפוסט בפייסבוק, הוא הורד והשגרירות התנצלה. "הורדת הפוסט היא כמובן הדבר הנכון לעשות, ומבחינתנו הסיפור הסתיים", אמר פלמור. "כמובן שנערוך בדיקה פנימית כדי לברר כיצד הועלה פוסט מסוג זה, אבל זה כאמור עניין פנימי, כדי לוודא שדבר כזה לא יחזור על עצמו. פייסבוק הוא ערוץ מאד לא פורמלי ובמהותו לא דיפלומטי, ולכן נהוג להעלות אליו התבטאויות לא פורמליות. עם זאת, ברור שכאשר מישהו מרגיש נפגע, יש להתנצל ולהוריד את הפוסט הבעייתי, והשגרירות נהגה נכון כאשר עשתה זאת".