שבוע אחרי שהודיע על כך שנפתחה נגדו חקירה משולבת של המשטרה הצבאית החוקרת ומשטרת ישראל, חזר הבלוגר "אישתון" לכתוב. בפוסט תחת הכותרת "בוגדים" הוא מתייחס לדיווחים בתקשורת על החקירה נגדו, על התגובות שקיבל ועל הנסיונות של המערכת הצבאית לקעקע את אמינותו ולהטיל ספק בממצאי התחקיר שלו בעניין הנצחת חללים וההתאבדויות בצה"ל.

וכך כותב "אישתון":

"…למרות שחוקרי מצ"ח דרשו ממני לסתום את הפה, הם הדליפו בעצמם ל"הארץ", שאכן ישנה חקירה ושהיא אכן נוגעת לתחקיר שלי על חללי צה"ל של שנה שעברה… מאז, עם הלחץ, התגובות, האיומים, הבקשות לראיונות מכל גופי התקשורות, החקירות, והחרמות הציוד, התקשיתי להתרכז ולכתוב. סירבתי להתראיין כי אני לא מעוניין להפוך להיות הנושא של הסיפור וכי אני גם ככה לא ממש מסתדר עם העומס (יש רק גוף אחד אליו אני עדיין שוקל להתראיין באנונינמיות, בשביל שהנושא יופץ ולא מסיבות אישיות). אני מתנצל מראש אם הכתיבה לא תהיה בסטנדרט שאני מקפיד לגביו בדרך כלל".

"אישתון" הוסיף כי קיבל הרבה תגובות חיוביות "לצד הרבה שליליות בתחום ה'בוגד', 'מלשן', 'פחדן' וכדומה". הוא ציין כי לא התכוון להגיב כל עוד היה מדובר בתגובות של אנשים פרטיים, אלא שתגובה אחת שונה שכנעה אותו להגיב בכל זאת.

מדובר בראיון טלפוני שהעניק אלוף-משנה במילואים ד"ר חיים קנובלר, ראש מחלקת בריאות הנפש בצה"ל לשעבר לתכנית "צינור לילה" בערוץ 10. במהלך אותו ראיון הביע קנובלר זלזול בתחקיר של "אישתון" , הכחיש את ממצאיו והציע "לא להאמין לכל מה שקוראים ברשת".

"אישתון" הגיב באריכות, אבל אני מצאתי לנכון להביא כאן דווקא את הסיפא של דבריו:

"מר קנובלר ודוברי צה"ל, האם היום 7 חודשים לאחר יום הזיכרון בו דיווחתם על 126 חללים, אפשר כבר לראות רשימה שמית שלהם? אפשר כבר בבקשה מכם, גדולי עמנו, אלים קדושים שכמותכם, שאתר ההנצחה של המדינה יציג את אותם 126 חללים? אפשר לדעת כיצד מתו?!

"אני יודע שאני "פחחח" ו"בוגד", אבל אני חושב שיש עוד כמה כמוני שנמאס להם לשמוע את הסיפורים שלכם ולראות כיצד המספרים המנופחים הללו, משבשים את כל השיח והפוליטיקה הישראלית, ממש לרמה של שינוי תוצאות הבחירות. ואני חושב שיש עוד כמה הורים, שאולי אפשר שילדיהם לא ימותו כמו מרבית חללי צה"ל, בתאונות ואימונים והתאבדויות, שרוצים לראות את המספרים עצמם ולא איזה אמירה כללית של ירידה של 50%, על פני תקופה לא ברורה. קוראים לזה שקיפות.

"אולי לא הבנתם את מערך הכוחות בדמוקרטיה – המידע הזה הוא שלנו ואתם צריכים לשמור עלינו מכוחות אויב, לא מהיכולת שאתם חושבים שאין לנו, להתמודד עם מתינו. קחו את הגאווה ואת תחושת המלחמה שאתם מנציחים – לא תודה! אנחנו לא רוצים ברעת המדינה, אנחנו רוצים מדינה שפועלת לטובתנו, גם כשאנחנו תחת חקירתה, גם כששולחים לנו קללות ואיומים וגם כשאין פה כסף והכל יקר. לא תהפכו את אלו מאיתנו שעוד נלחמים על הזכויות שלנו, לבוגדים. ואנו, ה"בוגדים", לא מטיחים ולא נטיח בכם את אותו התואר, למרות שכל מעשינו, בקשותינו, הפגנותינו, הם כי אנו חשים נבגדים".