מדי שנה מפרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו ברכה לחג המולד עבור הנוצרים בארץ ובעולם. אחת המטרות בפרסום הברכה היא הסברה לעולם הנוצרי, אלא שהשנה היתה הברכה פוליטית מתמיד. נתניהו בחר להקצין את מסריו ולהשתמש בברכה המסורתית למתקפה נגד המוסלמים במדינות ערב.

בברכה לחג המולד שפרסם בדצמבר 2011 הסתפק נתניהו בציון העובדה שבמזרח התיכון "הנוצרים נרדפים באופן שגרתי ויש סובלנות מועטה לאמונות של אחרים". נתניהו, שנוהג להזהיר שישראל נמצאת תחת איום קיומי מצד איראן, טען בברכת חג המולד של 2012 כי הנוצרים במזרח התיכון נמצאים בסכנת השמדה. לא פחות.

"כיום, קהילות נוצריות ברחבי המזרח התיכון הולכות ומצטמצמות, ורבות מהן נמצאות בסכנת הכחדה", אמר נתניהו לפי ההודעה שפרסמה לשכתו בעברית ובאנגלית.  "כמובן שאין זה נכון לגבי ישראל.  הקהילה הנוצרית כאן היא חזקה וגדלה, ומשתתפת בחיי המדינה שלנו באופן מלא". 

נתניהו לא ציין בברכה בפירוש מי מאיים להכחיד את הנוצרים, אך מנוסח הודעתו ברור שהוא מכוון למוסלמים. כמו בשנה שעברה הוא הדגיש כי הקהילה הנוצרית בישראל גדלה וזוכה לחופש דת וחופש פולחן, אלא שהשנה הוא הוסיף התייחסות מרומזת ל"מורשת היהודו-נוצרית".

מדובר במונח רגיש שלקוח היישר מעולם המושגים של האגף הימני-אוונגליסטי והאנטי-איסלאמי של המפלגה הרפובליקנית בארה"ב. אחרי מתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר, השתמשו במונח זה פוליטיקאים ואנשי רוח שמרנים בארה"ב שהתנגדו לרב-תרבותיות של ארה"ב וטענו למלחמת תרבות בין האיסלאם לבין היהדות והנצרות.

במהלך קמפיין הבחירות לנשיאות ארה"ב השתמש במונח הזה מי שהיה המועמד הרפובליקני לתפקיד סגן הנשיא פול ראיין. "אובמה מאיים על הערכים היודו-נוצריים של ארצות הברית", אמר ראיין בשיחת ועידה עם אוונגליסטים.  

"בזמן שאתם חוגגים את חג המולד והחגים המקודשים לכם, אנו מקווים שתזכרו את המקומות שמהם נבעו היהדות והנצרות, ושתבואו לבקר במדינתנו עתיקת הימים ולחוות אותה בעצמכם", אמר נתניהו. "תבקרו בנצרת ובבית לחם, תטבלו במי הירדן, תעמדו על חוף הכינרת, ובשנה הבאה, תבקרו בבירתנו הנצחית, ירושלים". אגב, בברכה בשנה שעברה לא התייחס נתניהו לירושלים כבירתה הנצחית של ישראל.

נתניהו סיפק בברכה גם התייחסות להתקפות נגד נוצרים בישראל בשנה האחרונה. "נמשיך להבטיח את מקומות הפולחן הנוצריים ברחבי המדינה", אמר. "לא נשלים עם אף מעשה אלימות או אפליה כנגד כל מקום פולחן. זאת לא דרכנו ולא נסכים לקבל זאת".

דבריו של נתניהו על חופש פולחן לנוצרים בישראל מגיעים הן על רקע התחקיר הביקורתי ביותר ששודר בנושא בתכנית "60 דקות" ברשת סי-בי-אס האמריקאית והן על רקע מספר שיא של התקפות ופעולות "תג מחיר" נגד כנסיות ומנזרים נוצריים בישראל בשנה האחרונה.

ההסלמה בהתקפות על מוסדות נוצרים בישראל גררה ביקורת רבה בקרב קהילות נוצריות באירופה ובארה"ב וגינויים חריפים מצד צרפת, בריטניה והוותיקן. הביקורת גברה עוד יותר לאור העובדה שאף אחד ממבצעי ההתקפות לא נתפס ולא הועמד לדין.  

השימוש שעושה ההסברה הישראלית בחג המולד עלה לדיון בשבוע שעבר כאשר שגרירות ישראל באירלנד פרסמה בדף הפייסבוק שלה תמונה של ישו ומריה הקדושה לצד כיתוב שקובע שאם השניים היו חיים כיום בבית לחם הם היו נרצחים ע"י פלסטינים. הפרסום זכה לביקורת חריפה והשגרירות מיהרה להסיר אותו מדף הפייסבוק ולהתנצל.

נתניהו אמנם לא הרחיק עד כדי שימוש בתמונות של קודשי הנצרות למטרות פוליטיות, אבל אחרי שצופים בברכת חג המולד שהפיץ היום, אפשר להבין מה עבר בראשם של הדיפלומטים הישראלים באירלנד. כאשר אלה פרסמו את הפוסט השנוי במחלוקת בפייסבוק, הם בסך הכל פעלו בהתאם לרוח המפקד.

עדכון (24.12 18:45):

עמיתי  אורן אלדר הפנה את תשומת לבי למאמרו של דוד רפ, מחבר הספר "הכנסיות היפות בישראל", בנוגע למצבו של המיעוט הנוצרי בישראל של 2012, שהתפרסם הבוקר ב"הארץ". כך כותב רפ:

"הנוצרים בישראל מכונים במחקר האקדמי מיעוט בתוך מיעוט…כל המיעוטים הללו יחד מונים בין 250 ל-300 אלף איש, אך החברה היהודית עיוורת להם. גינוי חריף של מעשי הוונדליזם, כפי שגינו ראש הממשלה וראש עיריית ירושלים, בין השאר, הוא מעשה ראוי ומתבקש, אך כמו בעניין צקצוק הלשון של רוב הציבור כלפי המעשים הללו, מוטב לגבות את הזעזוע במעשים".