השבוע יגיע הסנאטור לשעבר, צ'אק הייגל, לוועדת הכוחות המזויינים של הסנאט האמריקאי, כדי לעבור שימוע לקראת מינויו למזכיר ההגנה הבא של ארה"ב. מה לא נאמר על הייגל בשבועות האחרונים. יריביו טענו שהוא אנטישמי, אנטי-ישראלי ופרו-איראני ואוהדיו טענו שהוא תומך נלהב של ישראל שיהיה שר הגנה ידידותי ותומך. מה שבטוח, הייגל יהיה שר הגנה שונה מאלה שישראל הורגלה אליהם בשנים האחרונות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הוא חובב מושבע של ספרי היסטוריה. במיוחד ביוגראפות של מנהיגים. אם הוא רוצה להבין כיצד חושב הייגל ולאן פניו מועדות עליו לקרוא בהקדם את הביוגראפיה של נשיא ארה"ב לשעבר דווייט אייזנהאור, פרי עטו של ההיסטוריון דיוויד ניקולס.

הייגל, כך כותב היום (שבת) הפרשן הבכיר של ה"וושינגטון פוסט", דיוויד איגנשיוס, רכש כ-30 עותקים של הספר "אייזנהאוור 1956" שעסק בהתמודדות של הנשיא האמריקאי עם משבר סואץ, שאצלנו מוכר יותר בשם "מבצע קדש". 

הספר מתאר כיצד אייזנהאוור כפה על ישראל, בריטניה וצרפת לסגת מחצי האי-סיני, וכך למעשה מיצב את ארה"ב ככוח המוביל במזרח התיכון. הייגל, מעריץ של אייזנהאוור, שלח ב-2011 עותקים מהספר לנשיא ברק אובמה, לסגנו ג'ו ביידן ולשר ההגנה דאז רוברט גייטס. 

איגנשיוס, אחד הפרשנים הבכירים בתקשורת האמריקאית בתחומי החוץ והבטחון, כתב כי ההתנהלות של אייזנהאוור שמתוארת בספר, מייצגת בצורה טובה את הלך המחשבה של הייגל לגבי הסוגייה האיראנית ואיומיה של ישראל לתקוף את מתקני הגרעין:

"אי אפשר לקרוא את הספר בלי לחשוב על המתיחויות האחרונות בין ישראל לארה"ב סביב איום הגרעין האיראני. בדיוק כפי שמנהיגה של מצרים ג'מאל עבד אל-נאסר היה האיום המרכזי על ישראל בשנות ה-50, כך היום מנהיגה לש איראן האייתולה עלי חאמניהאי מציב איום דומה. מה שמעניין באייזנהאוור הוא שחרף הסימפטיה הרבה שהיתה לו לצורכי הביטחון של ישראל, הוא היה נחוש חנהל מדיניות אמריקאית עצמאית ולהימנע ממלחמה, שייתכן ותכלול גם את ברית המועצות".

איגנשיוס כותב שהספר הוא "מדריך שימושי" לדרך שבה הייגל רואה את העוצמה האמריקאית במזרח התיכון. לדבריו, הרבה מהרעיונות שהייגל הציג בפני אובמה וביידן בשבועות האחרונים, מקורם באותו הספר.

כמו ב-1956, גם היום ישראל רואה עצמה כמי שנלחמת על חייה, כשהיא מוקפת במדינות מוסלמיות עויינות. כמו אייזנהאוור, טען איגנשיוס, גם הייגל סבור שעל ארה"ב לנקוט במדיניות מאוזנת יותר במזרח התיכון.

הספר מתאר כיצד ישראל, בריטניה וצרפת יצאו למבצע בסיני זמן קצר לפני הבחירות בארה"ב ואחרי שפיזרו "מסך עשן" שהטעה את הממשל האמריקאי. תגובתו של אייזנהאוור היתה איום בהטלת סנקציות על ישראל וקידום החלטת הפסקת אש במועצת הביטחון של האו"ם – על אפה וחמתה של ישראל.

איגנשיוס מסכם את מאמרו בנמשל הבא:

"כיצד הסיפור הזה בא לידי ביטוי ביחסי ישראל-ארה"ב בימינו, במיוחד כאשר ממשל אובמה שמחוייב למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני גם רוצה להימנע ממלחמה? קשה לבצע הקבלה מדוייקת, אבל העובדה שאייזנהאוור הזהיר והעצמאי הוא המודל לחיקוי עבור שר ההגנה הבא של ארה"ב, משנה מאוד".