לכל אורך קמפיין הבחירות הדגיש יו"ר מפלגת "יש עתיד" יאיר לפיד כי הוא מתנגד בתוקף לחלוקת ירושלים. כבר בפברואר 2012, כאשר החל לתקשר עם בוחריו הפוטנציאלים בעמוד הפייסבוק שלו, הדגיש לפיד בתשובה לאחד מהם כי ירושלים "שייכת לעם ישראל ולא לאף אחד אחר".

כמה חודשים לאחר מכן, באוקטובר 2012, הגיע לפיד בעיצומה של מערכת הבחירות להתנחלות אריאל כדי לשאת בה נאום מדיני. גם שם הוא התייחס לסוגיית ירושלים:

"…העיקרון השני הוא שירושלים תישאר בריבונות ישראלית ולא תחולק. ירושלים אינה רק מקום, היא גם רעיון, היא הלב הפועם שסביבו נבנתה מדינת ישראל החדשה. שיבת ציון לא היתה למגדלי עזריאלי אלא למגדל דוד, וליבה של ירושלים הוא גם ליבה של מדינת ישראל".

שבוע לאחר מכן, במפגש עם אנשי המועצה לשלום וביטחון הסביר לפיד כיצד ניתן לגרום לפלסטינים לוותר על דרישתם לבירה במזרח ירושלים:

"למה אבו-מאזן אמר פתאום שהוא יורד מזכות השיבה? אבו-מאזן ירד מזכות השיבה כי הפלסטינים זיהו שיש קונסנזוס מוחלט בציבור הישראלי בעניין הזה ולכן הם עוברים לנושא הבא. אותו דבר צריך להיות בעניין ירושלים… אסור למצמץ בנושא הזה. בירושלים אין פשרות. אם הפלסטינים יבינו שבלי לוותר על ירושלים לא תהיה להם מדינה, הם ירדו גם מהדרישה הזו".

ניתן היה להסביר את עמדתו הנוקשה של לפיד בעניין ירושלים בכך שמדובר בתפיסה אידיאולוגית רבת שנים, אלא שבדיקה בהתבטאויות של לפיד בעבר מגלה שלא כך היא. בראיון שהעניק לפיד למגזין הגרמני "דר שפיגל" במאי 2008, לרגל חגיגות ה-60 למדינת ישראל, הוא הציג עמדה הפוכה לחלוטין.

לידיעת הקוראים נפתלי בנט ואלי ישי, לפיד ג'וניור, שהתראיין במשותף עם אמו שולמית ואביו המנוח יוסף (טומי) לפיד, הביע באותו ראיון תמיכה בלתי מסויגת בחלוקת ירושלים ואף תקף בחריפות את ציבור המתנחלים, שאחריהם חיזר במהלך מערכת הבחירות:

"הטרגדיה הגדולה ביותר של הסכסוך הישראלי-פלסטיני היא שכולם יודעים איך הוא יסתיים. אנחנו נחלק את השטח. ישראל תחזיר את רוב הגדה המערבית והדגל הפלסטיני יתנוסס מעל מבני הציבור במזרח ירושלים. השאלה היחידה שעדיין אין תשובה עליה היא כמה אנשים יהיו צריכים למות בדרך. אנחנו נילחם נגד הקיצונים בשני הצדדים, כולל הקיצונים שלנו, המתנחלים".  

האם יכול להיות שלפיד מאמץ את שיטותיו של בנימין נתניהו? האם הוא נוקט בלשון רכה ומתונה כשהוא מדבר באנגלית לאוזניו של עיתונאי זר, אך מקשיח עמדות כשהוא נואם בעברית מול קהל הבוחרים הישראלי?

מי שנתן תשובה חלקית לשאלות הללו הוא "הביטחוניסט" ברשימתו של לפיד לכנסת, ראש השב"כ לשעבר יעקב פרי. האחרון עמד בראש עמותת "ישראל יוזמת" שקוראת בין השאר לאמץ את יוזמת השלום הערבית, שחלק ממנה מדבר על חלוקת ירושלים.

בראיון לאושרת קוטלר בערוץ 10 במוצאי שבת הסביר פרי כי עמדת לפיד בעניין ירושלים היא רק עמדת פתיחה למו"מ עם הפלסטינים ומהווה בסיס לשינויים:

"…כשאנחנו מדברים על ירושלים מאוחדת אנחנו מתכוונים למה שאנחנו אומרים. אני יודע שהפלסטינים רואים את הדברים אחרת. נשב למו"מ ונשים את הדברים כפי שהם כתובים במצע שלנו. כמו שבמו"מ הקואליציוני יהיו דברים שנצטרך להתפשר עליהם או לדחות אותם – גם במו"מ עם הפלסטינים האמירות שלנו היום אני מעריך שיקבלו טוויסט כזה או טוויסט אחר".

ביקשתי את תגובתה של הדוברת של יאיר לפיד, נילי רייכמן, שהסתפקה במשפט לקוני: "אנו עומדים מאחורי המצע המדיני של מפלגת 'יש עתיד'".