אחרי שהפסיקו את הדיווחים הדיפלומטים משגרירויות ישראל בעולם, הטילו חרם על המשרד ליחסים בינלאומיים בראשות יובל שטייניץ, חדלו לספק דרכונים דיפלומטיים לבכירים ישראלים והחלו לבוא לעבודה בג'ינס וסנדלים, עובדי משרד החוץ מחריפים את העיצומים ומנסים "לקרקע" את שרי הממשלה.

ועד עובדי משרד החוץ פרסם היום הנחיה לעובדים בארץ ובנציגויות ישראל בחו"ל לפיה יש "להפסיק לאלתר כל טיפול שהוא בביקורי שרים וחברי ממשלה ישראלים בחו"ל". ההנחיה לא נוגעת לנסיעות של ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו או של סגן שר החוץ זאב אלקין.

גורמים בוועד העובדים ציינו שהשר הראשון שצפוי להיתקל בקשיים בארגון נסיעתו לחו"ל יהיה שר האוצר יאיר לפיד, שאמור לטוס לפריז בסוף החודש. עיקר טענותיהם של עובדי משרד החוץ מופנות ללפיד ומשרדו. כמה ימים אחריו יהיה זה שר החקלאות יאיר שמיר, שנסיעתו לאקוודור ופרו עלולה להיפגע כתוצאה מהשביתה.  

בנוסף לצעדי המחאה נגד שרי הממשלה החליט ועד עובדי משרד החוץ על מהלך נוסף והוא הפסקת כל הסיוע לשליחי משרדים ממשלתיים אחרים בחו"ל כגון אנשי המוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים, שליחי משרד הכלכלה והמסחר או נציגי משרד הביטחון.  

במסגרת זו לא יטפלו קציני המנהלה של השגרירויות בתשלומי שכר דירה של שליחים אלה, לא יסייעו להם ברישום ילדיהם לבתי הספר ולגנים ולא יעניקו להם כל שירותי מנהלה מלבד תשלום שכר, טיפול רפואי ועזרה בשעת חירום.  

"ההחלטה הגיעה נוכח קיפאון במו"מ והתעלמות משרד האוצר מדרישותינו", נמסר בהודעה שפרסם ועד עובדי משרד החוץ. "אנו נמצאים בעיצומו של סכסוך עבודה ולא נחשוש לפתוח בעיצומים נוספים במידה ולא יתחדש לאלתר המשא ומתן ונקבל מענה לדרישותינו".

מזה כמה שבועות נוקטים עובדי משרד החוץ בעיצומים שהולכים ומחריפים על רקע שחיקה בשכרם וכן על רקע מה שהם מגדירים "פירוק משרד החוץ לגורמים". הדיפלומטים הישראלים מוחים על כך שלא מונה שר חוץ במשרה מלאה וכן על כך שסמכויותיו של משרד החוץ הועברו לשורה של שרים אחרים.