עובדי השב"כ שיגיעו מחר בבוקר למטה הארגון בתל-אביב צפויים לראות מחזה יוצא דופן ואולי אפילו חסר תקדים. כ-100 מעובדי משרד החוץ צפויים להגיע למקום ולהפגין מול שער הכניסה במחאה על מה שהם מגדירים "סיוע של השב"כ בשבירת שביתת הדיפלומטים".

גורמים במשרד החוץ ציינו כי הוחלט לקיים את ההפגנה לאור העובדה שהשב"כ הוא הגורם המוביל ואולי אף היחיד במערכת הביטחון שמסייע לשבירת השביתה שנמשכת כבר יותר משלושה חודשים. לדבריהם, משרד הביטחון, צה"ל והמוסד הבהירו שלא יבצעו פעולות שבתחום סמכותו של משרד החוץ ולא ישברו את השביתה.

השב"כ סייע לארגן את ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפולין לפני כמה שבועות כתחליף לאנשי משרד החוץ השובתים ומסייע מאז גם בתיאום וארגון ביקורים של מנהיגים זרים בישראל שאינם מטופלים ע"י הדיפלומטים בשל העיצומים. "אנשי השב"כ אמורים לטפל רק באבטחה של הביקור, אבל בפועל הם מספקים נהגים, מתאמים עניינים לוגיסטיים ומלווים את הביקור כולו", אמר מקור במשרד החוץ.

ועד העובדים של משרד החוץ פנה לגורמי עבודה שונים בשב"כ וביקש מהם שלא לבצע פעולות שישברו את השביתה. מקור במשרד החוץ ציין כי אנשי השב"כ העבירו תשובה שלילית וטענו כי הם "רק מבצעים פקודות".

הפגנת עובדי משרד החוץ מול הכנסת בשבוע שעבר; צילום: אמיל סלמן

ההפגנה, שזכתה לאישור המשטרה צפויה להיות אירוע חריג ביותר. לא זכור מקרה שבו התקיימה הפגנה מול מטה השב"כ בתל-אביב. כ-100 דיפלומטים יגיעו להפגנה, חלקם בהסעות מאורגנות שיצאו ממטה משרד החוץ בירושלים.

יו"ר ועד עובדי משרד החוץ, יאיר פרומר, ציין כי השימוש שעושה ראש הממשלה בנימין נתניהו בשב"כ כדי לשבור את שביתת משרד החוץ יגרום לנזק ארוך טווח ליחסים בין הארגונים. "זו אחת ההשלכות השליליות מכך שלא פותרים את המשבר", אמר פרומר. "אלה שני ארגונים שקריטי שיעבדו יחד אבל לאור מה שקורה עכשיו ייקח זמן רב לשקם את האמון".

שביתת עובדי משרד החוץ החלה במארס על רקע שחיקה בשכרם של הדיפלומטים וכן עקב מה שהם מגדירים "פירוק משרד החוץ לגורמים". הדיפלומטים הישראלים מוחים על תנאי השירות שלהם בארץ ובחו"ל, על כך שלא מונה שר חוץ במשרה מלאה וכן על כך שסמכויותיו של משרד החוץ הועברו לשורה של שרים אחרים.

במסגרת עיצומי משרד החוץ לא מונפקים דרכונים דיפלומטיים לשרים, הושבת קשר המברקים של נציגויות ישראל ברחבי העולם עם מטה המשרד בירושלים, הופסק טיפול בביקורי שרים בחו"ל ולא ניתנים שירותים קונסולריים לאזרחים ישראלים וזרים למעט מקרים של חיים ומוות.

ביום ראשון כינס סגן שר החוץ זאב אלקין דיון בלשכתו עם נציגי משרד האוצר ונציגי ועד העובדים. הדיון התקיים לאחר קיפאון ארוך במו"מ בין הצדדים. אלקין הציג הצעה לפתיחה במו"מ אינטנסיבי בין האוצר לוועד העובדים במסגרתו יתקיימו שלוש פגישות בשבוע בין הצדדים. שני הצדדים קיבלו את ההצעה אולם לא בטוח שגם השיחות האינטנסיביות יוכלו לגשר על הפערים הגדולים.