50 מעובדי משרד החוץ הגיעו הבוקר למטה השב"כ, אי שם בצפון תל-אביב, כדי למחות על כך שאנשי שירות הביטחון הכללי מסייעים לשבור את העיצומים שעליהם הכריזו לפני ארבעה חודשים. הם עמדו שעה ארוכה בשמש במרחק של כמה מאות מטרים משערי המתחם המאובטח. "השב"כ משת"פ", נכתב באחד השלטים היותר אירוניים שהניף אחד מהדיפלומטים שבאו להפגנה.

במשרד החוץ החליטו לקיים את ההפגנה לאור העובדה שהשב"כ הוא הגורם המוביל ואולי אף היחיד במערכת הביטחון שמסייע לשבירת עיצומי הדיפלומטים. השב"כ סייע לארגן את ביקורו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בפולין לפני כמה שבועות כתחליף לאנשי משרד החוץ השובתים ומסייע מאז גם בתיאום וארגון ביקורים של מנהיגים זרים בישראל. 

בשב"כ עשו מאמצים כדי לבטל את ההפגנה או לפחות להרחיק אותה משערי מטה הארגון. יו"ר ועד עובדי משרד החוץ יאיר פרומר סיפר כי אתמול (יום ג') לפנות ערב הוא קיבל שיחת טלפון מגורמים במשטרה שמולם תואמה ההפגנה. "המשטרה ביקשה שנזיז את ההפגנה למקום אחר, מרוחק יותר משער הכניסה", סיפר פרומר. "להבנתי בשב"כ נלחצו וניסו לסכל את ההפגנה, אבל בסוף זו שביתה חוקית ומדינה דמוקרטית".

עובדי משרד החוץ לא התווכחו יותר מדי עם המשטרה והזיזו את ההפגנה שלהם כ-250 מטרים מהשער. למרות שההפגנה התרחקה, יש להניח שלא מעט מיושבי המשרדים שמעו היטב את צעקותיהם של הדיפלומטים במגאפונים מהגבעה הסמוכה. "השב"כ שובר שביתה", קראו הדיפלומטים בהפגנה. "ביבי תתעורר, משרד החוץ במשבר".

במקביל להפגנה מול מטה השב"כ בתל-אביב התקיימה ישיבת מו"מ בירושלים בין נציגי משרד האוצר לבין נציגי ועד העובדים וההסתדרות בנסיון לגבש פתרון למשבר. הצדדים מתכוונים לקיים בימים הקרובים ישיבות מרתוניות אולם בשלב זה פתרון אינו נראה באופק.

"אנחנו לא רוצים שהשביתה שלנו תגרום נזק אבל גם רוצים שמשרד החוץ ימשיך להתקיים", אמר פרומר. "בלי שירות חוץ מקצועי, ישראל לא תוכל להתמודד כראוי עם האתגרים שלה בזירה הבינלאומית. אנחנו הצגנו את דרישותינו למשרד האוצר ועכשיו אנחנו מחכים לשמוע פתרונות.