מנהיגים רבים ברחבי העולם מפרסמים מדי שנה ברכה לעם היהודי לרגל חגי תשרי. הנשיא אובמה אף מקפיד להקליט כל שנה סרטון וידאו קצר עם ברכות לראש השנה. אלא שאתמול שוגרה ליהודים ברחבי העולם ברכה חריגה ויוצאת דופן מפיו של לא אחר מאשר נשיא איראן החדש, חסן רוחאני.

שלא כמו קודמו מחמוד אחמדינג'אד שעיקר התבטאויותיו בנוגע ליהודים עסקו בהכחשת השואה ובשלל אמירות אנטישמיות, רוחאני השתמש בחשבון הטוויטר שלו כדי לצייץ ברכה באנגלית ליהודי איראן בפרט וליהודים בכל העולם בכלל.

"בשעה שהשמש שוקעת כאן בטהראן, אני רוצה לאחל לכל היהודים, במיוחד אלה באיראן, ראש השנה מבורך", כתב רוחאני והוסיף תמונה של יהודי איראני מתפלל בבית כנסת בטהראן.

כמה שעות לאחר מכן הצטרף שר החוץ האיראני החדש, ג'וואד זריף, לברכות. זריף שפתח בימים האחרונים חשבון טוויטר ניצל את הציוץ השני שלו בסך הכל כדי לשגר ברכות ליהודים. "ראש השנה שמח", כתב.

בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס בשלב זה לברכות ראש השנה של הבכירים האיראנים.

ד"ר רז צימט ממרכז אליאנס ללימודים איראנים באוניברסיטת תל-אביב אמר ל"הארץ" כי הברכות של רוחאני וזריף יוצאות דופן מכמה סיבות. "איראן אומנם הדגישה בעבר שהיא מבחינה לכאורה בין הציונות לבין היהדות ושמדיניותה אינה אנטישמית אלא אנטי-ציונית", אמר צימט. "עם זאת, יש כאן ביטוי מובהק לשינוי באווירה ובטרמינולוגיה של עידן רוחאני אחרי שנים של שיח בהובלת אחמדינז'אד שהתמקד בהכחשת השואה". 

ד"ר צימט ציין עוד כי העובדה שהברכה נשלחה ליהודים בכל העולם ולא רק באיראן היא עוד ביטוי לניסיון של רוחאני לקרוץ למערב בשם המתינות שעליה הוא מבסס את מדיניותו. "אין צורך לצפות ממנו לנקוט גישה שונה כלפי ישראל מהגישה הרשמית של הרפובליקה האסלאמית, אבל בהחלט יש כאן גישה שונה מזו שהורגלנו לשמוע בשנים האחרונות", אמר. "בשורה התחתונה – זה לא מעיד על שינוי המדיניות הרשמית כלפי ישראל והציונות, אבל בפירוש עוד ביטוי לרטוריקה שונה ולאווירה שונה שהממשל החדש מייצר גם כלפי חוץ".

חשבון הטוויטר של רוחאני שבו פורסמה הברכה הינו רשמי למחצה. הוא הוקם במהלך מערכת הבחירות והופעל ע"י צוות הקמפיין שלו שהורכב בחלקו הגדול מצעירים. מאז כניסתו של רוחאני ללשכת הנשיא ממשיך החשבון לפעול, אולם לא ברור מי אחראי עליו.

מקס פישר מהוושינגטון פוסט העריך כי רוחאני ממשיך לעשות שימוש בחשבון באופן לא רשמי כדי להעביר מסרים שאינם עולים בקנה אחד עם עמדות המחנה השמרני באיראן, אך בצורה שתאפשר לו לומר כי לא מדובר במסרים רשמיים של לשכת הנשיא. ואכן, דוברו של רוחאני אמר אתמול לסוכנות הידיעות "פארס" בעקבות הציוץ, כי לנשיא האיראני אין חשבון טוויטר. מנגד, הוא לא הכחיש את תוכנו של הציוץ.

הברכות לראש השנה שצייצו הבכירים האיראנים עברו כאש בשדה קוצים ברשתות החברתיות והניבו לא מעט תגובות. כך למשל, הסנאטור האמריקאי מהמפלגה הרפובליקנית מארק קירק השיב לרוחאני בטוויטר: "זו יכולה להיות שנה טובה אם תפסיקו את העשרת האורניום ותתחילו למלא אחר החלטות מועצת הביטחון של האו"ם".

העיתונאי היהודי-אמריקאי ג'פרי גולדברג הוסיף ציוץ ציני משלו: "שנה טובה גם לך. האם תוכל לבקש מהמנהיג העליון שלך להפסיק לקרוא לחיסולה של המדינה היהודית?".