אחת מגולות הכותרת של "הבליץ התקשורתי" שאותו קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו היה ראיון לרשת BBC בשפה הפרסית. כדי לנסות ולשוות לראיון אופי היסטורי טענה לשכת ראש הממשלה כי מדובר בפעם הראשונה שבה נתניהו מתראיין לכלי תקשורת בשפה הפרסית כדי לפנות ישירות לעם האיראני.

לשכת ראש הממשלה שיווקה את הראיון באגרסיביות רבה. מלבד הודעות סמס שנשלחו לכתבים עם ציטוטים מהראיון או הודעה לעיתונות עם פירוט רב יותר, הפיצו דובריו של נתניהו סרטוני וידאו מהראיון לערוצי הטלוויזיה בישראל, העלו קטעים ממנו ליו-טיוב, צייצו בטוויטר ושיתפו בפייסבוק.

למען האמת הופתעתי. 18 שנים מבלה נתניהו בנאומים חוצבי להבות על האיום הגרעיני האיראני ורק עכשיו מצא לנכון לדבר לציבור האיראני או לנסות ולהעביר מסרים לאיראן מעל ראשי האייתולות. אבל מוטב מאוחר מלעולם לא.

הראיון של נתניהו לא באמת היה בשפה הפרסית. רובו תורגם סימולטנית ובעזרת כתוביות. למעשה נתניהו אמר בערך שתי מילים בשפתו של העם האיראני. שתי המילים הללו היו HARF-E POOTCH או בעברית "דברי הבל" ו-SADEH-LOWH או בעברית "פראייר".

לפי אחת ההודעות של לשכת ראש הממשלה, כ-12 מיליון איראנים צופים ברשת BBC בפרסית מדי שבוע. דבריו של נתניהו נקלטו היטב בצד השני, אולם במקום לעורר תגובות חיוביות עוררו אנטגוניזם וכעס, בעיקר בקרב הצעירים הליברלים במדינה שהצביעו בהמוניהם בבחירות האחרונות עבור חסן רוחאני.

הכעס של הצעירים באיראן לא נבע מהבחירה המוזרה של נתניהו בביטויים בשפה הפרסית, אלא דווקא ממשפט שאמר באנגלית. "אם האיראנים יהיו חופשיים הם יוכלו ללבוש ג'ינס כחולים ולהאזין למוסיקה מערבית", אמר נתניהו.

ביממה האחרונה יצאו עשרות צעירים איראנים ב"מחאת ג'ינס" נגד נתניהו והחלו לצייץ ברשת הטוויטר תמונות שלהם לבושים במכנסי ג'ינס ברחבי איראן. חלק מהצעירים האיראנים אף לגלגו על המודיעין הישראלי שעסוק במעקב אחרי הגרעין האיראני, אך אינו מעדכן את נתניהו על הרגלי האופנה בטהראן.

"היום אני לובש ג'ינס", צייץ בטוויטר סאדג גורבאני, עיתונאי צעיר מטהראן. "אני יכול לשלוח תמונה שלי לנתניהו אם המרגלים שלו באיראן לא ראו אנשים לובשים ג'ינס ומאזינים לשירים מערביים במכשירי האיי-פון שלהם".

מוחמד נזאם-אבאדי, סטודנט מאוניברסיטת טהראן היה ציני עוד יותר. "לא רק שאנחנו לובשים ג'ינס, אנחנו אפילו מאזינים למוסיקה בשפות זרות", צייץ. "אני מוכן להתערב שהוא חושב שאנחנו רוכבים על סוסים במקום לנסוע במכוניות".

לא ברור מי מייעץ לנתניהו בנושאי הפוליטיקה הפנימית באיראן, הלכי הרוח בקרב הצעירים או בכלל חיי היום-יום בטהראן או באיספהאן. להגנתו יש לומר שבשנים האחרונות היו דיווחים על קוד לבוש שמוכתב ע"י השלטונות ואוסר לבישת מכנסי ג'ינס צמודים.

כך למשל, בינואר 2011 ציטטה סוכנות הידיעות רויטרס פרסום בסוכנות הידיעות האיראנית "פארס" שמקורבת למשמרות המהפכה ולפיו האוניברסיטאות הונחו שלא לאפשר לסטודנטיות להגיע ללימודים עם ציפורניים ארוכות, קעקועים או מכנסי ג'ינס צמודים.לפי התמונות שהעלו הצעירים והצעירות מאיראן לא ברור עד כמה ההנחיות האלה, אם אכן קיימות, בכלל נאכפות.

הנה עוד לקט של כמה ציוצי ג'ינס נבחרים מרחבי איראן:

 

ולסיום, אם הקורא בנימין נתניהו מתעניין באופנה העדכנית בטהראן הוא מוזמן להיכנס לאלבום Tehran Street Style באתר שיתוף התמונות Imgur. חוץ מכיסויי הראש, כל אחד מהצעירים שם היה משתלב לא רע גם בתל-אביב.