האם ראש הממשלה בנימין נתניהו בדרכו להפוך לטבעוני או האם לפחות נמצא אותו בהרצאה הבאה של גארי יורופסקי בישראל? זו השאלה שהתרוצצה בראשם של לא מעט מהשרים ששמעו היום בישיבת הממשלה את נתניהו נותן מונולוג ארוך על עמדותיו בנושא זכויות בעלי חיים. 

חלק מישיבת הממשלה הוקדש לסקירה של שר החקלאות יאיר שמיר על עבודת משרדו. במהלך הדיון ביקש השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ, את זכות הדיבור וביקש להעביר את סמכויות האכיפה על פי חוק צער בעל חיים ממשרד החקלאות למשרד להגנת הסביבה.

שני גורמים שהשתתפו בישיבת הממשלה סיפרו על הדיון המפתיע שהתפתח בשלב הזה והסתיים בכך שראש הממשלה בנימין נתניהו הורה למנכ"ל משרדו הראל לוקר ולמזכיר הממשלה אביחי מנדלבליט לבחון בחיוב את הצעתו של פרץ.

בנימין נתניהו. צילום: בלומברג

להלן הדיאלוג שהתנהל בישיבת הממשלה:

השר להגנת הסביבה עמיר פרץ: "במצב הקיים יש ניגוד אינטרסים. השארת הנושא בסמכות משרד החקלאות יוצרת ניגוד אינטרסים, כאשר הגוף שאחראי על המבנה הכלכלי של גידול בעל החיים יהיה אחראי גם על תנאי הצפיפות והטיפול בהם".

שרת המשפטים ציפי לבני: "זה רעיון מצוין".

שר החקלאות יאיר שמיר: "אין בזה שום הגיון".

שרת המשפטים ציפי לבני: "אתם מטפלים היום גם בבעלי חיים שאין להם שום קשר לחקלאות".

שר החקלאות יאיר שמיר: "יודעת מה? קחי את הכלבים והחתולים אם את רוצה".

ראש הממשלה בנימין נתניהו: "קראתי את הספר של יובל נוח הררי 'קיצור תולדות אנושות'. הבנתי מהספר שיש לבעלי חיים תודעה יותר ממה שחשבנו. זה מטריד וגורם לי למחשבה שניה".

שרת המשפטים ציפי לבני: "ראש הממשלה, לשמוע אותך אומר את זה זה כמו מיים חיים לצמא במדבר".

שר החקלאות יאיר שמיר: "זה ספר עם אג'נדה".

שרת המשפטים ציפי לבני: "זה לא ספר עם אג'נדה בנושא הזה".

שר החקלאות יאיר שמיר: "אני אתן לך ספר עם אג'נדה הפוכה".

שרת המשפטים ציפי לבני: "אני אעביר לך ספר של ג'ונתן ספרן-פוייר שמחזק את התובנה הזו".

ראש הממשלה בנימין נתניהו (פונה למזכיר הממשלה): "תבדוק אם יש צורך לשנות את ההסדר הקיים. אין כאן רק עניין ארגוני. זה יותר רחב". 

ציפי לבני. צילום: אוליבייה פיטוסי

העניין של עמיר פרץ וציפי לבני בנושא והעמדות שהציגו אינו מפתיע. לבני הינה צמחונית מטעמי מצפון מגיל 13. כשגורו הטבעונות, גארי יורופסקי, ביקר בישראל בספטמבר שנה שעברה לבני הגיעה להרצאה שלו (אתם יכולים לקרוא את הפוסט שהיא כתבה על ההרצאה כאן).

פרץ מצידו הצביע בעבר כמה פעמים בעד חוקים שנועדו לשמור על זכויות בעלי חיים כמו התיקון לחוק צער בעלי חיים שאסר על ייבוא מוצרי קוסמטיקה או ניקוי שנוסו על בעלי חיים. בספטמבר האחרון קרא פרץ להפסיק להשתמש בתרנגולות למנהג הכפרות ביום כיפור כדי למנוע התעללות בבעלי חיים.

בנוסף, במסגרת תפקידו השתתף פרץ לפני כמה חודשים במבצע לילי להחזרת צבים לים. מי שהצטרף אליו אז היה היועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין, שאחד מתחביביו הוא צבי ים.

עמיר פרץ. צילום: אורן נחשון

לגבי נתניהו, הרי שנושא זכויות בעלי חיים מעולם לא היה אחד הדגלים שהניף. למעשה, התקשיתי למצוא התבטאויות שלו מהעבר בנושא. עם זאת, הנושא שהעלה פרץ בדיון אינו חדש עבורו. ביוני שנה שעברה, קיבל נתניהו מכתב מנשיאת האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, הפרופסור רות ארנון.

המכתב, שנשלח אל נתניהו כיוון שאז הוא גם כיהן כשר הבריאות, עסק בנושא הפיקוח על בתי גידול של בעלי חיים שבהם מבוצעים ניסויים מדעיים. במכתב קראה הפרופסור ארנון לנתניהו לא להעביר את האחריות לנושא למשרד להגנת הסביבה, כיוון שהדבר יפגע בפיתוחה המדעי של מדינת ישראל.

לא ברור אם דבריו של ראש הממשלה יביאו לשינוי אמיתי במצב הקיים, אבל הדיאלוג בישיבת הממשלה היום חשף עוד פרט קטן שלא ידענו על בנימין נתניהו.