נותנים לכם קפה בחמישה שקלים ואתם מתלהבים, יש מכם שנוסעים לעשות טסט בירכא בין אבו-סנן לדיר אל-אסד כי שם יותר זול, ובעיני עצמכם אתם נאורים, אולי אפילו נסעתם לקניות בטירה. יתכן שאתם קונים משקפים מאתר סיני, מקלידים את המרשם שנתן האופטומטריסט וגוררים אל התמונה שלכם שהעלתם לאתר מסגרות מגניבות ומקבלים משקפיים  זולים בעשרות רבות של אחוזים מכל הרשתות.

זה בסדר, זה מרד ראוי במחירים מופקעים של הקניון הקרוב אליכם. אבל יש משהו שרובנו לא עושים כדי להוזיל עלויות: קניות בשכונות חרדיות. שם-  כך סיפר לי לאחרונה מכר ש"סניק – זו ליגה אחרת. במרכול בבית שמש זוג צנצנות קפה טייסטר'ס צ'ויס (Taster's choice ) נמכר  – לא תאמינו – ב18 שקלים. שתי צנצנות! וגם: בחור מבצלאל שגר בדירת סטודנטים בפאתי שכונה חרדית בירושלים סיפר שבסניף הסמוך של "שערי רווחה" הוא מצא גלידת בן & ג'ריס ב-12 ₪ לקופסא. כך או כך, זו חצי מהעלות ב'רמי לוי' שהצליח למתג את עצמו כזול ומתחשב.

אז למה, בעצם, אנחנו לא הולכים לקנות, שם או בסופר ששמו היומרני הוא 'אושר עד'?

כנראה כי השאלה המעניינת אותנו הם לא המחירים אלא הקונים, כלומר אנחנו. כי בסוף בסוף אנחנו צריכים לעמוד בקופה עם  אנשים "כמונו", ואנחנו מתעקשים להדיר את רגלינו ממקומות שהיו יכולים לתת מענה ראוי לתובענות החצופה של הרשתות המכוונות אל 'מעמד-בינים' ישראלי רק בגלל שהם לא "שלנו".

 וזה לא שאני לא מבינה את החששות הנקשרים לקניה במקומות ששמם ברכת רחל: המבט על לבושנו השונה, שאולי אינו בקוד המתאים, או לא צנוע דיו, תחושת הזרות הכללית, אנחנו רגילים ל'חוויית הקניה'  (צירוף נורא!)  אחרת.

ואני שואלת את עצמי עד כמה חוסר התחרות בישראל נסמך (גם) על הניכור והמרחק של הקהילות בישראל זו מזו? מה משמעות העובדה שרובנו אפילו לא מודעים לפערים האלה ואפשר כך להתל בנו? וכמה עצוב לחשוב כמה קרובים מרכזי הקניות האלה אלינו גיאוגרפית, וכמה בתודעה שלנו הם רחוקים. מה צריך לקרות כדי שנתגבר על כל אלה? זו שאלה חשובה גם מעבר להוזלת הסל.

כי נדמה לי ששם, בדיוק במקום הזה, ביכולת שלי להכנס למרכול של חרדים  נמצא אחד ממבחני הסולידריות המרכזיים שלנו כחברה.  כי כדי להאבק ברשתות הגדולות נצטרך להתאחד, לנוע פיזית ממש קהילה אל עבר חברתה. לא רק להקליד מס' כרטיס אשראי באתר סיני, ואפילו לא רק לנסוע לכפר ערבי אלא גם להגיע אל תוככי הקהילה החרדית. לחוסר הצלחה בכך יש מחיר כבד גם של הקהילה החרדית וגם של החברה הכללית: נשים חרדיות יקבלו שכר מפלה, ואנחנו נשלם כל כך הרבה על הכל. מקפה וחיתולים ועד אבקת כביסה וגלידה. ומבחינות אחרות זה יעלה לנו עוד הרבה יותר.