מי, איך ומדוע משתמשים במלים שמנסות לגעת. פינה חדשה של ניתוח סקרים, כדי שלא יעבדו עליכם.

מה המשותף לכל המלים; פאשיסט, אנרכיסט, אנטישמי, ימני, שמאלני, טרנספר, עקירה, גירוש, ועוד? אכן אילו מלים שכיחות בשיח הציבורי התנהל בחברה הישראלית. אך יש עוד משהו משותף.

אלו מלים שמנסות לגעת. כל מלה נגזרת מהקשרים היסטוריים ושליליים, ובדרך כלל של הפזורה האשכנזית. השם נשאר כשם שהיה אך הפירוש מחודש ומותאם לפי צרכי המתדיינים. נדמה שכאשר אזלו כל הנימוקים שולפים מלה שמנסה לגעת, לגעת ביצרים ולהוריד את הדיון מפסים רציונאליים ולהעלות את חום הויכוח.

השבוע נערך כנס ראש הממשלה לשפה העברית. מדוע כנס לשפה עברית בחסות ראש הממשלה? אולי כדי להבליט את הקשר בין שפה לבין פוליטיקה. כל שלטון מטביע חותמו על השיח הציבורי באמצעות שפה. לכל שלטון שפה וביטויים משלו. תם שלטון של שבת אחים גם יחד. במקומו בא שלטון של אחים וכל אחד לחוד. לו הוקדש בכנס מושב לשפה ופוליטיקה ודאי היה עוסק מן הסתם במלים שמנסות לגעת, לעורר, לרגש, לתייג ולפשט את המציאות. כל מלה כזו הינה רב תכליתית ותלוי בצורכי המשתמש ובנסיבות.

משטרה שמתקשה להתמודד עם מפגינים או שמעוניינת, מטעמים שלה או של אחרים, לדכא ניצנים של מחאה חברתית, יכולה למצוא תועלת רבה בתיוג המפגינים כאנרכיסטים. כי נגד אנרכיסטים, אויבי הסדר החברתי, מותר מה שאסור נגד מפגינים נורמטיביים. כך הפכו דפני ליף ועמיתיה כאנרכיסטים מסוכנים לסדר הציבורי. לעזאזל העובדות, העיקר שמחאת 2012 דוכאה באיבה. גם המפגינים נגד גדר ההפרדה מוצגים כבר כאנרכיסטים בינלאומיים שבאו לשבש את שלוות הכיבוש ועל כן ראויים הם למנות גז גדושות ואפילו לניסוי בסוגים של כדורי גומי.

נפוץ יותר וכנראה גם יעיל מאד, הוא השימוש באנטישמי. גם הפעם מרעננים את המשמעות המקורית. לא מי ששונא אזרחים שמים, אלא מי שחולק על מדיניות ממשלת ישראל ומעז לבקר אותה. מבחינה זאת, אנטישמי יכול להיות כל אחד ללא הבדל דת. קרי הוא אנטישמי אך גם אבו מאזן השמי הוכרז בשבוע האחרון כאנטישמי הגדול מכולם. גם יהודים זוכים לתואר מפוקפק זה, לעיתים ולמען הדיוק עם תוספת – שנאה עצמית. המטיח את הכינוי נוטל על עצמו ייצוג כלל העם השמי, הלא הוא ישראל, וכל מי שמתנגד לדעותי/מדיניותי חוטא באנטישמיות.

המונח טרנספר שמור לאירועים דרמטיים. מתלווים אליו גירוש, עקירה, שלושתם עם אסוציאציה טעונה מן העבר. אלא שגם הפעם מרועננים המונחים לפי צרכי המתדיינים. לכאורה, טרנספר ייחודי רק להחזרת היהודים לתוך הקו הירוק. גם מדיניות מתמשכת לאורך שנים של ניוד יהודים מעבר לקו הירוק היא טרנספר. ישראל לא המציאה טרנספר של אזרחים לשטחים כבושים ומתן תמריצים נדיבים למתיישבים בהם. אך היו אלה זמנים אחרים – של ימי הזהר בקולוניאליזם. אז מדוע רק טרנספר המוני של אזרחים מעבר לקו הירוק לגיטימי ובכיוון השני לתוך הקו הירוק הוא פסול. הרי במשך שנים, ממשלות ישראל ביצע טרנספר ציני של עשרות אלפי יהודים על משפחותיהם וילדיהם אשר תומרצו כדי להתיישב בשטחים הכבושים.

אלא שהשימוש האינפלציוני במילים שמנסות לגעת מרוקנות אותן מן המשמעות המקורית. אם כל מי שמבקר את מדיניות הממשלה הוא אנטישמי, אולי זעקות השבר על עליית האנטישמיות בעולם מוגזמות? ואם קהלים כה רבים הם אנרכיסטים – מפגינים נגד יוקר מחייה, בדואים בנגב, מפגינים נגד הגדר, אולי האנרכיה שולטת במדינה, שעה שצמרת המשטרה שואבת רוחניות בחצרות רבנים.

פינת הס(ש)קר

ככל שמתקרב רגע האמת בתהליך המדיני, מוצפים אמצעי התקשורת בסקרים. זוהי שעתם הטובה של מכוני הסקרים. כשירות לקוראים אני חונך פינה לקריאה ביקורתית של סקרים. אשמח לקבל דוגמאות והצעות.

ביום ששי, 7/2/2014, התפרסם בישראל היום שאלה מתוך סקר שערך "הגל  החדש".

האם לדעתך התבטאויותיו האחרונות של מזכיר המדינה ג'ון קרי נובעות מתוך:

61.0% כוונה לאיים על ישראל

20.9% דאגה לישראל

18.1% לא יודעים

מה ביקשו להסיק מתוצאת? כמובן, הציבור מתייצב מאחורי הממשלה במסע נגד שר החוץ האמריקני. ואולי מדויק יותר, דוברי הממשלה הצליחו להנחיל דעותיהם הביקורתיות על קרי בקרב הציבור?

בטוחני שלולא הצורך לספק את משאלות הלב של מזמיני הסקר, עורכי הסקרים היו מפצלים את השאלה לשתים עם טווח תשובות לכל אחת מהן, למשל;

האם לדעתך –

1. התבטאויותיו האחרונות של מזכיר המדינה ג'ון קרי נועדו לאיים על ישראל?        

לא מסכים 1     2     3     4    5   6   7    8   9   10 מסכים

2. התבטאויותיו האחרונות של מזכיר המדינה ג'ון קרי נבעו מתוך דאגה לישראל?      

לא מסכים 1     2     3     4    5 6   7    8   9   10מסכים

והעיקר, יש משמעות וחייבים לדווח כמה סירבו להשיב לכל שאלה.

למי שמעוניין בשאלה מוטה טובה יותר עם תוצאות צפויות מראש, אפשר גם לשאול:

עד כמה אתה חושב שג'ון קרי האנטישמי והאובססיבי מועיל לישראל?

עמיתי הסוקרים, אנא גלו מעט יותר מחויבות לאתיקה, במיוחד בימים רגישים שכאלה. 

פסוקו של פוסט

כעת כשיש הסכמה רחבה שיש להפריד בין דעות היוצר לבין יצירתו, ניתן לתזמורת הפילהרמונית של ברלין עם דניאל ברנבוים להשמיע מספר צלילים מוכרים.