בשיחה סביב השולחן בארוחה, האוכל הוא נושא מתבקש, אבל במקרה שלי- הדיון עוסק בעיקר במה אני לא אוכל.  אני צמחוני מגיל 13, והעניין מעלה לעיתים קרובות שאלות ותהיות. אף פעם לא ניסיתי להפוך למסיונר, ולשכנע אחרים להפוך לצמחונים,  אבל בתוך הדיון שהתפתח בשבוע האחרון, אולי גם אני אוכל לתרום מעט למחשבה על הרגלי אכילת הבשר שלנו.  צמחונות וטבעונות הפכו בשנים האחרונות ל"טרנד", מילה שאיני אוהב כי היא מרמזת שמדובר באופנה נבובה, ולא בערכים שאנשים בוחרים לאמץ.

הדיון החל בעקבות תחקיר מצולם של כלבוטק, שחשף התעללות מחרידה בעגלים במשחטה השייכת ל"אדום אדום" של תנובה.  כרגיל בכלבוטק, עוד מאז ימי הקוליפורמים בחומוס, החשיפה היא של מקרים בודדים, ולא ניסיון לנתח תופעה. לכן, יש מי שקרא להחרים את אדום אדום,  מבלי להבין שכל תעשיית המזון מן החי גורמת לסבל אדיר לבעלי החיים, שהופכים לחומרי גלם בלבד.  הדרך להמעיט את הסבל לבעלי חיים היא להפחית בצריכת מזון מן החי, ככל האפשר. כדי להסביר מעט יותר, הנה דוגמא לאחת מאותן שיחות סביב שולחן האוכל.  

בגיל 13 כבר היתה לך אידיאולוגיה נגד אכילת בעלי חיים?

הפעם האחרונה בה אכלתי בשר היתה בר המצווה שלי. אני לא בטוח שהיתה לי אז משנה סדורה, פשוט הרגשתי סתירה מוזרה בין האהבה שלי לבעלי חיים והעובדה שאני אוכל אותם. לכן הפסקתי.

טוב, זה יותר קל בגיל הזה, כי בטח לא אהבת בשר

דווקא אהבתי בשר, אולי לא מעדנים יקרים, אבל המבורגרים ובייחוד נקניקיות היו חביבים עליי במיוחד. גם היום, תחליפי בשר בטעם, או לפחות בצורה של המבורגרים ונקניקיות הם מאכלים שאני אוהב.

אבל מה זה בכלל משנה אם תפסיק לאכול בשר, החיות במילא ימותו?

ת: כמובן שההשפעה שלי כאדם יחיד היא קטנה, אני פשוט מממש את הערכים שלי. אבל, בואו נחשוב שנייה במספרים גדולים. אם כל הצמחונים בעולם ,שמונים לפחות כמה עשרות, אם לא מאות, מיליונים (בהודו לבדה חלקים גדולים מהאוכלוסיה הם צמחוניים) יתחילו לאכול בשר, צריכת הבשר בעולם תגדל. אפשר גם לחשב כמה בשר אדם אוכל במהלך חייו, זה מסתכם בהרבה מאוד חיות.

רגע, אבל גם אתה שותה חלב, האם זה לא מביא לסבל של הפרות?

ת: נכון, אינני טבעוני עדיין, אלא רק צמחוני. כלומר, אני משתמש בכל זאת במוצרים מן החי כמו ביצים וחלב. ההפקה שלהם גורמת לסבל ואף למוות של בעלי חיים, ולכן אני מנסה להפחית בצריכתם ומנסה להפוך לטבעוני. הפעם השינוי הוא מדורג יותר, והמעטת האכילה אינה חדה וחלקה.

אבל גם בטבע בני אדם אכלו בשר.

ת: האדם הוא אוכל כל, בימי קדם הוא אכל גם בשר, והיה בעצמו מאכל לחיות טורפות. אבל, בטבע, אכילת בשר מיועדת להישרדות, להמשך הקיום. הטורפים הם בעלי החיים שאוכלים לעיתים הרחוקות ביותר, ובכל ציד הבשר משמש אותם למשך כמה ימים.  אנחנו כבר מזמן לא בטבע, ואנחנו אוכלים בשר לשם הנאה ותענוג, ולא רק כדי להמשיך לחיות.  בטבע גם אין אף חיה שמגדלת חיות אחרות, בכמויות מסחריות. אם יש לנו תחליפי בשר טובים, ואם אנחנו יכולים להימנע מהריגת בעלי חיים,  עלינו לעשות זאת.

אז מה אתה בעצם אומר, שכולנו צריכים להיות צמחונים ומייד?

אכילת בעלי חיים טבועה עמוק בתרבות שלנו, וביחסים החברתיים, ולכן קשה לי להאמין שנראה אימוץ נרחב  של צמחונות בזמן הקרוב. אבל, אפשר גם להמעיט את הסבל הנגרם לחיות בדרכים  גורפות פחות. לשם התחלה, אדם המחשיב עצמו מוסרי צריך להימנע מאכילת כבד אווז ועגל חלב, דרך הגידול של אווזים ועגלים שנועדה לייצר את המעדנים הללו היא התעללות של ממש, הכוללת פיטום בכוח והיעדר אפשרות לתנועה, ואפשר לוותר עליהם בלי להרגיש שהקרבתם קורבן גדול. בהמשך, אפשר גם להיות מודע לכלל צריכת הבשר, ולהפחית אותה. למשל- להחליט לא לאכול בשר בימים מסוימים בשבוע.   בהדרגה, יהיה קל יותר לוותר על אכילת בעלי חיים, ולהפחית את הסבל שאתם גורמים להם.