ובהמשך ל"נראָה לך?-נראָה לי", תופעה שנראֶה לי שהיא יותר הצהרה מאשר סתם הגייה שגויה, אני רוצה לספר לכם מה קרה לי כשהייתי באוטו ותקפה אותי הגייה שגויה אחרת שלא יכולתי להיחלץ ממנה.

אני אוהבת לשמוע את המוסיקה שלי בנהיגה. כך אני בשליטה. אין פרסומות, אין קדימונים לתכניות רדיו, אין שירים מעצבנים, אין תזמונים, אין חדשות, אין מבזקים, אין עדכונים, אין קולות של חדר מיטות.

זה היה לפני חודש, נתקעתי ברכב בלי דיסק והחלטתי לשים את נפשי בכפי ולהאזין למוסיקה ברדיו. בתחנה שהאזנתי לה השמיעו שני שירים נסבלים, ואז זה קרה. מישהו בתחנה החליט לשים את השיר "סוף העולם" – הקלטה מהופעה חיה של אביב גפן ואביתר בנאי.

"סוף העולם, סוף העולם", מקונן גפן עם בנאי, "זה התחיל כשהֶפסקנו לחלום" – ואת האות ה' ב"הֶפסקנו" הם הגו בסגול, וכך שוב ושוב הם לא הִפסיקו לחזור על ה"הֶפסקנו" הזה, ואני מתחרפנת. "כשהֶפסקנו", "כשהֶפסקנו", הם קודחים לי במוח. שיפסיקו!

אתם בוודאי תוהים למה לא העברתי לתחנה אחרת או למה לא סגרתי את המוסיקה.

ובכן, אני נוהגת ברכב נכה, "מפלצת" אני מכנה אותו, עם הגה וגז-ברקס חשמליים. בזמן הנהיגה שתי הידיים שלי תפוסות – יד ימין אוחזת בהגה קטן בצד ימין, ויד שמאל אוחזת בגז-ברקס בצד שמאל. אי אפשר לעשות כלום. לא לגרד באף, לא להסיט את השיער מהעיניים (אני מעיפה אותו בתנועת נשיפה), לא לעשות מחווה של תנועת יד למי שנותן לי זכות קדימה, לא לעשות תנועה מגונה לכל אלה שמקללים אותי על הנסיעה האטית שלי עם המפלצת, וגם לא להשתיק את הרדיו עם השלט. כדי לעשות את כל הפעולות האלה אני צריכה להיות במצב של עצירה ולעבור לפרקינג.

לרוע מזלי ובהתאם לחוק מרפי, לא היה רמזור אדום בדרך ולא יכולתי לעצור בצד. התנועה זרמה בקלילות, העולם התנהל לו בנחת בעוד שאצלי ברכב – סוף העולם. אבל גפן בשלו, מקונן: "זה התחיל כשהֶפסקנו לחלום, כשהֶפסקנו כבר לקוות".

הִפסקתי לקוות.

לבסוף הגעתי לרמזור אדום ועצרתי. ואז השיר נגמר.

______________________________

  • דוגמאות לפעלים בבניין הפעיל בזמן עבר שבהם יש להגות את ה' הפועל בחיריק (בכל ההטיות): הִפסיק, הִספיק, הִכיר, הִגיע, הִלביש, הִמשיך, הִפציר, הִבהיר, הִגביר, הִסתיר, הִתחיל.
  • דוגמאות לפעלים בבניין הִפעיל בזמן עבר שבהם יש להגות את ה' הפועל בסגול (בכל ההטיות, לפני א', ח', ע'): הֶחליט, הֶעביר, הֶחמיר, הֶחטיא, הֶאמיר.
  • דוגמאות לפעלים בבניין הִפעיל בזמן עבר שבהם יש להגות את ה' הפועל בצירה (בכל ההטיות): הֵביא, הֵסיט, הֵמיר, הֵעיר, הֵעֵז (ולא העיז), הֵאֵט (ולא האיט).

______________

לרשימת הפוסטים בבלוג