בטור שלו היום מורן שריר מנסה לברר מהו לעזאזל "אוכל מנחם" שמדברים עליו בתכנית "מאסטר שף". את המילה "מנחם" שמיכל אנסקי מרבה להשתמש בה בקשר לאוכל קלטתי כבר מזמן וצירפתי אותה לרשימה השחורה הארוכה של הדברים המעצבנים שצריך לדבר עליהם.

"הקנלוני שלך רכים, מנחמים, מזמינים" (מיכל אנסקי, "מאסטר שף", קשת, אתר מאקו)

"אוכל מנחם" הוא פוזה שלא עומדת מאחוריה שום חשיבה. אוכל מנחם הוא מניפולציה. הדובר רוצה ליצור תדמית מסוימת על עצמו: רגיש, חכם, שולט בשפה, מודע לעצמו ולסביבתו. יש לו מאגר של מילים קבועות שהוא הבין עם הזמן שהן פועלות נהדר על השומע. הוא שולף אותן אוטומטית והן כבר עושות בשבילו את כל העבודה. כשאייל שני תובע את עלבונה של הבמיה ומתריס "מי אתה שתלך נגד במיה?", אפשר להאמין שהוא כועס באמת. כשהוא מפליא בדימויים על התחליב העדין שנוצר במגע של העגבנייה עם המים החמים, אני נשאבת עמוק לעולמה של העגבנייה ורוצה להמשיך ולגלות אותו. אפשר להגיד עליו שהוא יהיר ופלצפן ועף על עצמו – אבל הוא אמיתי. לעומתו, חיים וכהן ומיכל אנסקי – חינניים ומנחמים ככל שיהיו – לא מעוררים בי אמון. כשהם מדברים על אוכל מנחם או על ה"פרשנות" הטובה של המתמודדות לגבינות כנושא, אני נעה באי שקט בכיסא, אבל אין ברירה, צריך לחכות עד שיסיימו ללעוס את ה"ביס" וימשיכו הלאה.

אפשרות אחרת היא שיש כאן הטעיה לא הוגנת. אוכל מנחם הוא עניין אישי. עבור כל אחד מהמשתתפים אוכל מנחם התבטא אחרת. מצד אחד המנחים אומרים למשתתפים להכין את האוכל שהכי מנחם אותם, ומצד שני, כשאלינור אומרת שהיא מכינה אגרול של ירקות ואנטריקוט, יונתן רושפלד שואל אותה: "מה מנחם בזה?" וכשאיתי מגיש סלמון מבושל בחמאה ("תמיד זה יושב טוב בבטן… זה אוכל מנחם אולטימטיבי, בעיניי לפחות") בצד ריזוטו, רושפלד אומר לו: "המשימה היתה לייצר אוכל שנשענים עליו, לא ניחומים, זה לא ניחום אבלים. זה קצת נראה כמו ניחום אבלים, בסדר?"

דוגמה אחרת למניפולציה וגיבוב מילים סתמיות היא מתוך "דייט בחשכה" (רשת, פרק 6). קרן מציפה את נווה בכל המילים שהיא קלטה שמפעילות גברים. ואז היא רוכנת לעברו כדי להריח את הבושם שלו, ומפתיעה ב: "וואוו, מאיים". מאיפה היא הביאה את זה? וכמו שאומרים "מה קשור עכשיו מאיים"? "מאיים", כמו "מנחם", הן מילים שקשורות לעולם הפסיכולוגיה. אם אני מודעת לעצמי אני אבין שהלחץ, הכעס או התוקפנות שאני מביעה נובעים מתחושה של איום ממשהו ואנסה לברר לעצמי מאיזה מקום זה בא. אם אני מודעת לעצמי אני אבין שאני זקוקה לחוויה מתקנת של אהבה וקבלה ללא תנאי שתנחם ותפצה אותי על הרע שעברתי. קרן, כמו חיים כהן ומיכל אנסקי, יצרה קשר בין שני עולמות שלא קשורים זה לזה, והקשר המלאכותי הזה משרת אותה היטב. 

"וואוו, מאיים" (קרן לנווה, מתוך "דייט בחשכה", רשת)

וזה עבד. הבחור נשבה בקסמיה. 

"קרן יודעת לגעת בנקודות הנכונות ולקנות גבר, אין ספק" ("דייט בחשכה", רשת)

עכשיו היא תכין לו אוכל מנחם.

___________

לרשימת הפוסטים בבלוג