יש אנשים הדוגלים בעקרונות ברזל. בעיקרון הם בדיוק בדרך הביתה, בעיקרון הם הולכים לסופר, בעיקרון זה נראה להם נקי, בעיקרון הם בודקים אם דבר מה אפשרי, בעיקרון זה דג או קינוח.

גם למדינת ישראל יש עקרונות בסיסיים שעליהם היא נשענת, כראוי למדינת רווחה דמוקרטית שהדאגה לאזרחיה היא בראש מעייניה. ברמת העיקרון אלה הם העקרונות:

שקיפות

 • אף אחד לא יספר לכם מה עומד מאחורי החוק החדש של הביטוח הלאומי המכונה "חוק לרון", שנועד להחליף את חוק הביטוח הלאומי הישן ולשפר אותו לאחר שהנכים שבתו ב-2002 יותר מחודשיים בחורף הקר של ירושלים. אף אחד לא יספר לאזרחים על האותיות הקטנות, על ההשלכות שמאחורי הסעיפים הפתלתלים, המעורפלים, וכל שתשמעו הן אותן מנטרות שהביטוח הלאומי מטפטף לציבור: "החוק המשופר למקבלי קצבת נכות היוצאים לעבוד", "רשת ביטחון", "קצבת עידוד" ועוד .
 • "במקביל לחוקים הרשמיים, לביטוח לאומי יש תדריך, חוברת פנימית חשאית עם כללים משלו, שמצמצמים מאוד חלק מהזכויות של הפונים לוועדות הרפואיות" (אמנון פורטוגלי, ynet). "ההנחיות הן פנימיות ואינן מובאות לידיעת הציבור, הן מנוגדות בחלקן לחוק, ולא ניתן להעביר עליהן ביקורת שיפוטית כזאת או אחרת – כל עוד הן אינן מתגלות" (שוש מולא, 7 ימים, "ידיעות אחרונות", 5.10.12).
 • לא ידוע דבר על הקריטריונים שמשרד השיכון קבע לקבלת זכאות לדיור ציבורי למעוטי יכולת ולנכים, ועל התנאים לשלילת הזכאות. אם תחרוג מהקריטריונים שלא ידעת עליהם כלל – תיענש קשות, שכן אי ידיעה לא פוטרת מעונש. לא ידוע כיצד פועלות הוועדות במשרד השיכון הקובעות זכאות או שוללות אותה, מיהם חברי הוועדות, מה תפקידם, מהו מקום מושבן של הוועדות, מהם המסמכים העומדים לפניהן בבואן לחרוץ גורלות, על בסיס מה נקבעות ההחלטות, מה עומד מאחורי המונחים העמומים המופיעים בהודעות הלקוניות, מה נכתב בפרוטוקול. כלום. האזרח מקבל הודעה על ההחלטה ונזרק לעזאזל. במקרים חריגים תינתן לו זכות לערער, אבל רק כדי שוועדת הערעור תאמץ את אותו נוסח לקוני שקבעה הוועדה שמתחתיה. 
 
הגינות
 • הביטוח הלאומי ומשרדי הממשלה המעניקים זכאויות שונות עובדים על פי שיטת מצליח. תחילה הם שוללים. בחלק קטן מהמקרים שבהם האזרח נחוש לא לוותר – זה לא יצליח. ברוב המקרים זה יצליח.
 • כדי להוכיח זכאות לקצבת נכות כדאי שהנכות שלך תהיה בולטת, כזו שרואים אותה. אם את מגיעה לוועדה הרפואית מומלץ שלא תתאפרי ולא תתלבשי יפה. ככל שתיראו מוזנחים ומסכנים יותר – כך תגדילו את הסיכוי שלכם שהביטוח הלאומי יכיר בנכותכם.
 • אם אתה נכה ברגליך ונזקק לרכב, הביטוח הלאומי ייתן לך פטור מהמיסים של הרכב. את כל השאר עליך לגייס בעצמך. אם אין לך כסף – זאת הבעיה שלך.
 • כנכה, רק אם הוכחת רמה גבוהה של מסכנות ועוני – משרד השיכון יעניק לך זכאות לדיור ציבורי, אבל כדי לממש את הזכאות עליך להיות בעל אמצעים. אם משרד השיכון יחשוד שאתה בעל אמצעים הזכאות תילקח ממך או שהיא לא תינתן לך מלכתחילה.

הדדיות

 • בקשות שאתה מגיש יכולות להיתקע במשרדי הממשלה חודשים, אבל אם יידרשו להם מסמכים להמשך הטיפול בעניין ולא תספק אותם תוך 21 יום – הטיפול ייפסק.
 • אם המוסד לביטוח הלאומי יקבע שאתה זכאי לקבלת כספים או קצבה – לא תקבל אותם מעבר לשנה רטרואקטיבית. אם לא ידעת על הזכויות שלך – אבוד לך, זאת הבעיה שלך. לעומת זאת, אם הביטוח הלאומי יגלה לאחר שלוש שנים שהוא נתן לך קצבה בטעות, הוא יכנה אותך "חייב" בעל חוב שקיבל קצבה "שלא כדין" וידרוש את החוב עם הפרשי הצמדה.
שוויון בחינוך
 • "הכל יודעים שבתי ספר נבדלים זה מזה, בין השאר, בגודל התקציבים העומדים לרשותם. מה גודל הפערים? איש אינו יודע, מן הסיבה הפשוטה שבישראל אין מתפרסמים נתונים תקציביים מלאים עבור כל בית ספר. חברי/ות הכנסת, בבואם להצביע על תקציב המדינה, אינם יודעים זאת. הם גם אינם מסוגלים לדעת, משום שהמידע המוגש להם על ידי משרד החינוך אינו שקוף ואינו מלא: אפילו משרד האוצר קובל על כך שהוא מתקשה להבין ממשרד החינוך כמה כל בית ספר מקבל בכל שנה. התוצאה: הפערים העצומים בין בתי הספר מתקיימים ובוודאי אף מתרחבים מבלי שיתקיים על כך דיון ציבורי" (מרכז אדוה, 13.08.12).
 •  "'ייחודיות' של בית הספר היא שם קוד סודי להיתר לגבות שכר לימוד ולקיים מבחני כניסה, הכל כמובן בשם הכישרון, התחרות החופשית ושגשוג המערכת… כיום פועלים בארץ מאות בתי ספר ייחודיים מן היסודי ועד התיכון, כיתות ייחודיות בבתי ספר יסודיים וחטיבות ביניים וכן מגמות ייחודיות פועלות במרבית התיכונים. מרחב הבחירה שיצרה שיטת שושני מוגבל לתלמידים מצטיינים, מרביתם מבתים מבוססים. מבחני המיון אינם בודקים בהכרח כשרון… הם בעיקר בודקים פוטנציאל הצלחה בלימודים והון תרבותי. גם בבתי ספר ומגמות לאמנות לא מספיק כשרון. צריך גם תעודה טובה. משכך, הם מהווים מסננת יעילה מאד לקבלת תלמידים טובים שקל להצליח איתם, להציג שיעורים גבוהים של זכאות לבגרות ולייחס אותם לאיכותו של בית הספר. את מנגנון הסלקציה האקדמית משלים מנגנון הסלקציה הכלכלית, המתבטא בתשלומי הורים שמבטיחים שרק תלמידים מבתים מבוססים יתקבלו, כשלעתים קיים מס שפתיים בדמות מספר מצומצם של מלגות ל'עניים הכשרוניים'… משרד החינוך אינו מניד עפעף אל מול תעשיית המיונים המוגברת ויש הטוענים שהוא אף מעודד זאת" (נוגה דגן-בוזגלו, 27.06.12).

 

אמון באזרח
אגף החקירות של המוסד כולל למעלה ממאה חוקרים שתפקידם ללכוד זייפנים, רמאים ואחרים שמנסים לקבל כספי ציבור שלא מגיעים להם. "לעתים פועלים החוקרים עצמם בשיטות לא חוקיות ורומסים זכויות וחוקים של מדינת ישראל. לעתים, תרגילי החקירות נמצאים באזורים האפורים של החוק, ולפעמים גם מציגים נזקקים אמיתיים כרמאים תאבי בצע. ביותר מדי מקרים התברר שיש חוקרים המבצעים פעולות חקירה שהוגדרו לא-חוקיות, שחודרים תחת סיפורי כיסוי כוזבים לבתים פרטיים ומצלמים בסתר ובניגוד לחוק, מרגלים לאורך שנים אחרי אימהות חד-הוריות המבקשות מזונות וכו'. פעולות כאלו מתאפשרות רק בגיבוי ובעצימת עין של הממונים, והיד המכוונת מתגלה במבנה השכר של חוקרי הביטוח הלאומי שחלקו מוגדר 'שכר עידוד'. כלומר יותר תיקים ופעולות חקירה, יביאו לשכר גבוה יותר" (אמנון פורטוגלי, ynet).
 
אובייקטיביות
את תפקידי מזכירי הוועדות הרפואיות, שאמורות להיות בלתי תלויות, ממלאים עובדי המוסד לביטוח לאומי. את שכרם הגבוה של הרופאים היושבים בוועדות הרפואיות משלם הביטוח הלאומי.
 

צדק

 • הקריטריונים החדשים של "חוק לרון" בוחנים את הנכה לא לפי הליקוי ומידת יכולתו לתפקד בעבודה או למצוא עבודה בנסיבות הנוכחיות, אלא לפי כושרו הפוטנציאלי להשתכר. חוסר היכולת של הנכה לממש את כושר העבודה הפוטנציאלי אינו רלוונטי. אם הוא הוכיח בזמן כלשהו כושר עבודה – זה ייחקק על מצחו כאות קין: "פקיד התביעות לא יביא בחשבון אם (לא – ע.ק.) הוצעה לתובע עבודה או אם לא השתלב בעבודה כאמור" (סעיף 209ב' לחוק הביטוח הלאומי פרק ט').
 • התקנות החדשות שייכנסו לספר הליקויים המעודכן ושעל פיהן נקבעים אחוזי נכות ובהמשך גם הקצבאות, בוחנות את מצבו של החולה על פי התוצאות במצב של טיפול אופטימלי: "חשוב להדגיש שהנכות לא נקבעת לפי אבחנה אלא לפי הליקוי התפקודי. במקרים שהוועדה סבורה שהטיפול אינו אופטימאלי מומלץ לקבוע נכות זמנית. אם בתום הזמניות הוועדה עדיין חושבת שהמצב לא אופטימאלי היא יכולה לתת אחוזי נכות ע"פ התוצאה התיאורטית (אם המבוטח היה מקבל טיפול אופטימאלי)" . לדוגמה: איהאב רביע סובל מכאבי גב קשים בעקבות תאונת עבודה. בהזמנה לוועדה הרפואית של הביטוח הלאומי לקביעת אחוזי הנכות שלו נכתב: "נא לקחת משככי כאבים לפני הוועדה". רביע פעל על פי ההוראות, ורופאי הוועדה קבעו שאין החמרה במצבו וסירבו להגדיל את אחוזי הנכות שלו (כרמית ראובן, ynet).

 

מוסר

בשם המוסר והחוק "זכויות לאנשים עם מוגבלות המועסקים כמשתקמים" יש לנו מפעלים מוגנים שבמסגרתם מנוצלים בעלי לקות קוגניטיבית, נפשית ופיזית חמורה. 4.18 ש"ח לשעת עבודה – זה המקסימום שיקבלו. זה יכול להגיע גם ל-80 אגורות לשעה. המפעלים המוגנים לא מגנים עליהם – הם מקפחים אותם, פוגעים בהם, מנצלים אותם, מתייחסים אליהם כעבדים. לנכים אלה, העובדים שעות רבות וארוכות, אין יחסי עובד-מעביד מול מעסיקיהם, אין להם זכויות בסיסיות. המעסיקים והמדינה יוצאים נשכרים. המעסיקים מקבלים עבודה תמורת גרושים, והמדינה יכולה להתגאות בכך שהיא הצליחה למצוא תעסוקה לנכים במצב חמור.

 

אנושיות

בזמן שמשרד הרווחה אישר למרכזי היום לקשישים לגבות יותר כסף עבור השירות שהם נותנים (470 ש"ח לעומת 255 ש"ח) – המוסד לביטוח לאומי מסרב להגדיל בהתאם את קצבת הזקנה לקשישים, העומדת על 2,700 ש"ח בלבד. התוצאה – הקשישים ייאלצו לשלם מכיסם את הפעילות הזאת, ואם אין להם – הם צריכים לוותר על יום בשבוע במרכז, או להוריד שעות של טיפול בית עם המטפלת שלהם.
דב גילהר: מרים, יום בבית, בשבילך, מה זה אומר?
מרים: משעמם. בבית מה עושים? יושבים ומסתכלים.
גילהר: מסתכלים על מה?
מרים: על הקירות. (נענע 10)

מסתכלים על מה? - על הקירות (מרים, המגזין, 22.9.12, נענע 10)

מסתכלים על מה? – על הקירות (מרים, המגזין, 22.9.12, נענע 10)

 

התייעלות

 • בשם ההתייעלות הביטוח הלאומי העביר את המוקד הטלפוני לידי חברה פרטית. הטלפנים מתומרצים לסיים את השיחה כמה שיותר מהר, ולא בהכרח לפרט בפניך את כל זכאויותיך. אם שלחת פקס' תקבל תשובה תוך 3 ימים. אם שאלת שאלה שאין למוקדנים תשובה עליה – תקבל תשובה תוך 3 ימים. אם אתה גוסס – תקבל תשובה תוך 3 ימים.
 • בשם ההתייעלות משרד התחבורה מקדם רפורמה ברכבת ישראל, שהמשמעות שלה היא בין היתר  תוספות שכר ומענקים של עשרות אלפי שקלים ל-2,000 עובדים, מימון קייטנות ומעונות ונסיעות בחינם לילדי העובדים עד גיל 26  -  אבל אין כסף לשלם לאחיות.
 • בשם ההתייעלות משרד התחבורה הקים פרויקטים כגון הרכבת הקלה בירושלים ונתיב האגרה בכביש מספר 1. עקב תכנון לקוי או אי-ראיית הנולד חמישה מיליארד שקלים נזרקו לפח – אבל אין כסף לבניית דירות לדיור ציבורי.
 • בשם ההתייעלות משרד התחבורה כונן רפורמה שנועדה לשפר את אמצעי התחבורה עבור ציבור המשתמשים. בפועל, מאז הרפורמה אימא שלי, אישה מבוגרת שמתקשה ללכת, נאלצת ללכת מרחקים ארוכים, כי התחנות שהיו באזור מגוריה כבר אינן שם, ולקראת השעה 22:00 עליה להתכונן לחזור הביתה, כי משרד התחבורה קבע שעת עוצר שבה קווי האוטובוס מפסיקים לפעול.

________________

לרשימת הפוסטים בבלוג