בפוסט "למה גברים מפחדים מנשים שמנות" כתבתי על היחס המשפיל לנשים שלא עונות על הציפייה של גברים מהן להיות רזות ויפות. גברים קבעו שנשים צריכות להיות רזות, יפות, צעירות ולא נכות, ואם הן אינן כאלה, הן הופכות למושא ללעג, לבוז ולצחוק על ידי גברים, בגיבוי ובתמיכה של הסביבה שלהם, כולל נשים (בתנאי שהן עברו את הסלקציה).

במקרים מסוימים יש הקלות. אם את נכה אבל רזה ויפה, ייתכן שיסלחו לך על כך ואולי אף תזכי להערכה: "אמנם היא נכה, אבל תראו איזה נכה כוסית". אם את רזה ולא יפה – לא נורא, זה עובר. "הגוף פצצה – הפנים אחרי הפצצה", אבל גברים מוכנים לספוג זאת ומעדיפים נשים לא יפות ורזות מנשים שמנות ויפות. אם את מבוגרת אבל יפה ורזה יגידו עלייך שאת "שמורה טוב".

גלישה באתר הארץ הובילה אותי היום לאתר "וואלה" ומשם התגלגלתי מידיעה לידיעה. קראתי על הגירושים של דן שילון ומירי שילון, על התגובה של רוסלנה על הפרידה מאייל גולן ("מי שהפסיד הפסיד"), על בר רפאלי שבודקת את דירת הפאר החדשה שלה, על גאולה אבן ושר החינוך גדעון סער, ומשם עברתי לידיעה המרעישה על דמי מור ה"מציגה צלוליטיס כבד בירכיים".  וכך נכתב עליה על ידי "שירות וואלה! סלבס, מערכת וואלה!":  "כן, זה היה רק עניין של זמן עד אשר יגיע גם סט תמונות עסיסי, בו שיגעונה של מור יתועד על ידי צלמים שונים. ככל הנראה, השחקנית שכחה שאיננה עוד בעשר השלישי לחייה, ואת מצלמות הסמאטרפון קל מאד לשלוף. אז למרות שנראתה עליזה מתמיד אתמול (ד')…, מדובר בתאונה קשה. המחזה אמנם היה נעים לצפייה… עד אשר החליטה מור לחשוף את עורה המסתתר תחת שמלת מיני אפורה. כן, הגיל עושה את שלו, וזה ודאי לא עוזר כששפיותך מוטלת בספק".

תמונתה של דמי מור בידיעה מיום 6.12.12 באתר וואלה (ספק: אימג’בנק, Gettyimages)

תמונתה של דמי מור בידיעה מיום 6.12.12 באתר וואלה (ספק: אימג’בנק, Gettyimages)

 

בתגובות לפוסט שכתבתי על נשים שמנות אנשים זלזלו בדוגמאות שהבאתי מתכנית הריאליטי "דייט בחשכה" ומקטעי סטנדאפ על השיח המבזה של גברים על גופן של נשים, שהפך ללגיטימי ומקובל. חלק מהגברים המגיבים טענו שהדוגמאות לא מייצגות את כלל הגברים, אחרים טענו שגם נשים דוחות גברים על בסיס מראה חיצוני, אחרים הציגו הסברים להעדפה של גברים בנשים רזות, בעוד שבפוסט לא קבלתי כלל על העדפותיהם של גברים אלא על כך שגופן של נשים הפך להיות מוקד לבוז וללעג אם הוא לא מותאם למיתוס היופי. הדוגמאות שהבאתי מייצגות בהחלט את החברה שלנו, ויותר מכך – הן מעידות על שיתוף פעולה מלא מהסביבה של גברים המדברים כך על נשים, מנשים ומהקהל שבא לצפות בהופעות סטנדאפ. השילוב המוצלח בין שמנה למכוערת, די בו כדי להטריף את הקהל. כנסו למשל לסרטון הבא: "אני מת להיכנס לזוגיות. לא מזמן נכנסתי לאתר היכרויות. הכרתי בחורה בשם כינרת. קצת שמנה. קצת… פעם ראשונה שראיתי את הכינרת מלאה. משהו מזעזע לגמרי. שמנה, מכוערת, אין…" (דקה 5:43), שימו לב לתגובות של הקהל ותגידו לי אם התופעה הזו ייחודית רק לגברים סטדנאפיסטים. (הסטנדאפיסט בסרטון אחראי על כמה ציטוטים שהצגתי בפוסט על נשים שמנות, אך הורדתי את שמות הסטנדאפיסטים שכן המטרה היא לא להתנגח בהם אלא בתופעה שהם מייצגים.)

 

"אל תסתכל לשם, אל תסתכל לשם, אל תסתכל לשם", מתרגמים בוואלה סלבס את הניסיון של מור להסתתר מהמצלמה. שנינות לתפארת, הומור משובח. אפשר להיקרע מצחוק על הדחקות. 

תמונתה של דמי מור בידיעה מיום 6.12.12 באתר וואלה

תמונתה של דמי מור בידיעה מיום 6.12.12 באתר וואלה

הכללים ברורים מאוד ואל לנשים לסטות מהם. אם אישה שמנה מעזה לרקוד ב"רוקדים עם כוכבים", אם אישה שמנה מציעה את עצמה כבת זוג לגבר, אם אישה מבוגרת לא מקפידה להסתיר ירכיים עם צלוליטיס - היא נידונה להדרה חברתית. החברה החילונית לא פחות פרימיטיבית מהחברה הדתית שבה גברים שולחים את הנשים לחלק האחורי באוטובוס. לפני 17 שנים דמי מור, ילידת 1962, כיכבה ב"אות קלון". היא היתה אז בת 33. היום היא בת 50, וכמו נשים רבות שלא סולחים להן על כך שהן לא נראות על פי הנורמות החברתיות המקובלות, היא עדיין נושאת עמה את אות הקלון, הפעם זהו אות קלון הצלוליטיס.

דמי מור בסרט "אות קלון" (מאתר יוטיוב, הועלה ע"י SJohnson2012)

דמי מור בסרט "אות קלון" (מאתר יוטיוב, הועלה ע"י SJohnson2012)

 ____________

לרשימת הפוסטים בבלוג