לא הייתי טורחת לכתוב על יאיר לפיד אם הוא לא היה מגיח לי בכל פעם בסרטון התעמולה שלו ומפריע לי בניסיונות שלי לתפוס על חם אנשים בשימושים מעצבנים בשפה העברית.

אחרי תנועת "שינוי" של אביו טומי לפיד וסיסמת הבחירות של אובמה Yes, we can change, לפיד מכריז בסרטון התעמולה שלו: "באנו לשנות". את מה הוא בא לשנות? הוא לא רוצה יותר שהילדים שלנו יישאו לבד את האלונקה. 

חיילים נושאים אלונקה בסרטון של לפיד כפי שנמצא בעמוד התכניות של הוט באתר ynet

"הילד שלך יסחב אלונקה לבד. למה?" (מתוך סרטון של לפיד כפי שנמצא בעמוד התכניות של הוט באתר ynet)

חיפשתי ביוטיוב את סרטון התעמולה הזה, שאורכו כמה שניות והוא צץ רק בתחילת סרטונים אחרים, והגעתי לסרטון אחר של יאיר לפיד, העוסק בנושא שמעסיק אותי מאוד כחסרת דיור קבוע ונגיש לי כנכה – נושא הדיור. הסרטון מיוני 2012 ובו יאיר לפיד נושא הרצאה שכותרתה "מהפכת הדיור של יש עתיד בראשות יאיר לפיד".  התחלתי להריץ.

בתחילת הנאום לפיד מפתה אותנו בבנייה של 150,000 יחידות דיור בשכירות בטווח הארוך, שימוקמו בשורה של מרכזים עירוניים במדינה, בסטנדרטים הגבוהים ביותר, במחירי שכירות שיעמדו על 65 אחוז ממחירי השוק היום, והן גם ידחפו באופן מבוקר את מחירי הדירות לקנייה כלפי מטה לרמה של 2007 (כלומר לפני המשבר העולמי). הדירות ייבנו על אדמת מינהל מכספי המוסדיים שמחפשים השקעות ארוכות טווח, ולא יעלו למדינה אגורה שחורה.

אבל לפני שלפיד ממשיך הוא רוצה להגדיר מה הבעיה. הבעיה היא, על פי לפיד, שכרגע, אם אתה אדם צעיר ששירת בצבא ולמד באוניברסיטה, ויש לך בן או בת זוג שגם הם שירתו וגם הם למדו, אז יש לו בשורה רעה בשבילך: אם אין לך דוד עשיר שיוריש לך המון כסף – לא תהיה לך דירה. מי שהיה אמור לטפל בזה נטש אותך.

לפני שאני אמשיך, אני רוצה להגדיר מה הבעיה: הבעיה היא שלפיד מתייחס רק לצעירים ששירתו בצבא ולמדו באוניברסיטה. יאיר מעיף החוצה את הדתיים וביחד איתם הוא מעיף קבוצות גדולות באוכלוסייה: מבוגרים ללא דירה, אנשים שמסיבות שונות לא שירתו בצבא ואנשים שלא למדו באוניברסיטה כיוון שלא יכלו להרשות זאת לעצמם, בניגוד ללפיד עצמו ולתומכים בו. לפיד מתרכז במעמד הביניים ופונה אליו. איזה אדם צעיר יכול לעצור את חייו במשך 12 שנים (138 משכורות – עלות דירה לקנייה), קובל לפיד, לא לצאת בערב, לא לקחת בייביסיטר, לא לקנות אוטו. ולא רק זה, אלא שהם מגלים שיש אנשים צעירים אחרים שלהם יש דירה, הם לא שירתו בצבא, לא למדו והם לא עובדים.

בשלב זה לפיד התחיל לשעמם אותי. למזלי לא ישבתי בהרצאה שלו ויכולתי להעביר בקלות את הסרטון קדימה. הייתי סקרנית לשמוע על מהפכת הדיור שלו: מי שינהל את השוכרים היא חברת ניהול. הכל מאוד פשוט. אי אפשר להוציא את השוכר. הוא יכול לחתום על חוזה של 5 שנים ולהישאר באותו שכר דירה, שכן המטרה העיקרית של חברת הניהול היא שנכסים שלה יהיו מאוכלסים לטווח הארוך. אם ייוולד לשוכר תינוק – מה הבעיה, הוא ייגש לחברת הניהול ויעבור לדירה גדולה יותר וחברת הניהול אפילו תעזור לו להעביר את הדברים. 

הרצתי את הסרטון קדימה כדי לשמוע איך הוא מתכוון לממש את התכנית שלו: א. הקרקע תהיה של מינהל מקרקעי ישראל, שיישאר הבעלים של הקרקע, כי זה אינטרס לאומי וצריך להתחשב בכך שזה אינטרס לאומי וזה גם לא יעלה למדינה כלום;  ב.  מימון: ה"מוסדיים" ובעיקר קרנות הפנסיה מחפשים אפיקי השקעה ארוכי טווח. הבעיה היא, לדברי לפיד, שאין אפיקים כאלה, אז אם המדינה תגיד להם שיש לה פרויקט בנייה עם ביטחונות, הם יקפצו על זה, כי זה בדיוק מה שהם מחפשים.

מה זה "מוסדיים"? אין לי מושג. אני יודעת רק על אנשים שנמצאים במוסד. חיפשתי בגוגל: "משקיע מוסדי הוא ארגון או מוסד שיש להם מקורות כספיים גדולים של עצמם או של לקוחותיהם, שקונים ומוכרים בלוקים גדולים של ניירות ערך. על אלה נמנים בנקים וחברות ביטוח, קרנות פנסיה, קרנות נאמנות, מוסדות חינוך וכו'. אלה מהווים בדרך כלל את המשקיעים המחזיקים ברוב ניירות הערך הנסחרים בבורסה…" - גם את זה לא הבנתי והמשכתי הלאה, חותרת לסיום. אחרי הכל אני לא צופה במערכון מ"ארץ נהדרת", גם לא ב"אולפן שישי" מול מנחה שמתעקש לדחוף את האמירות המיותרות שלו בין כתבה לכתבה – אני צופה במי שרוצה להיות בממשלה, ולזה באמת אין לי סבלנות.

בסוף הנאום לפיד מסכם ואומר שאף אחד לא טרח לנסות לתת פתרון אמיתי ומקורי לדור שלם שאין לו דירה. אבל הוא עצמו לא טורח לתת פתרון אמיתי לקבוצות גדולות באוכלוסייה שזרוקות ללא דירה, ללא עבודה, ללא משכורת ראויה לקיים בה את המשפחה, ללא כסף לתרופות, ללא כסף למעון יום, ללא כסף לחשמל ולמצרכים בסיסיים. הן לא חולמות לקנות אוטו –  הן רוצות בסך הכל לחיות. לפיד מתעלם מהן. לפיד מדבר על כך שהילדים שלנו לא צריכים לשאת את האלונקה לבד אבל לא רואה שקבוצות גדולות באוכלוסייה נאלצות לשאת את עצמן לבד באלונקה מבלי שאף אחד ידאג להן. קולן לא נשמע ואף אחד לא משמיע אותו. לדתיים יש את ש"ס, למעמד הביניים יש את לפיד, ולעניים, למובטלים, לעובדי הקבלן, למשתכרי שכר המינימום, לאלה שאנחנו רואים בתחקירים שגורמים לנו לבכות בכאב מול המסך, לאנשים מבוגרים, קשישים, נכים, חולים, ילדים, הורים, גברים, נשים שסוחבים בקושי – להם אין מי שיישא עבורם את האלונקה. הם לבד.

"באנו לשנות" (מתוך סרטון של לפיד כפי שנמצא בעמוד התכניות של הוט באתר ynet)

לפיד לא בא לשנות. הוא בא לנגן על סיסמאות מוכרות שייפלו על אוזניהם של אזרחים ממעמד הביניים. הוא מזכיר לי את סדרות הטלוויזיה האמריקאיות שיש להן חוקים קבועים: דמות אחת במבטא בריטי, דיבורים בלחישות של חדרי מיטות, ושיר נוגה, בדרך כלל גרסת כיסוי, שמתנגן בסוף הפרק ובו אנחנו רואים את הדמויות החבוטות – כולן בנות מעמד הביניים – משלימות עם הצרות-של-עשירים שלהן וממשיכות הלאה לפרק הבא. הכל צפוי וידוע מראש כמו בסרט תורכי שמתיימר להיות מתוחכם יותר.

סוף הסרטון של לפיד. הדבר הטוב היחיד שאפשר להגיד עליו הוא שלפיד מחקה נהדר את מריאנו מ"ארץ נהדרת".

_______________

לרשימת הפוסטים בבלוג