על הכביש היו עדיין שלוליות מגשם זועף של בוקר. הקרירות החורפית שהופיעה פתאום בסתיו כבר התפוגגה. למרות זאת המעיל שימש כמחסה מפני מזגנים של אוטובוסים ואולמות.

זה היה ביום רביעי השבוע, במופע השני של יהודית רביץ באותו הערב שבו פתחה את פסטיבל הפסנתר במוזיאון תל אביב. הקהל, כך נדמה, בא מוכן – בלי שירונים מהבית, עם מלים שהכיר בעל פה. הוא שר אתה, מהרגע שבו עלתה לבמה ועד לרגע שבו ירדה ממנה, בקושי, אחרי הדרן ועוד הדרן, לצלילי מחיאות כפיים בוערות.

את המופע, "ריח דבק ואורן", שכלל רק שירים מאלבומיה הראשונים, הפיק אסף אמדורסקי במיוחד לפסטיבל. הוא גם שר לצדה, בשיר "בבוקר" שהלחינה לגידי גוב, למלים של יהודה עמיחי. הנגנים על הבמה היו מעולים גם הם: שמוליק בודגוב (גיטרה חשמלית), מיקי שביב (גיטרה בס), אלון הלל (כלי הקשה ותופים), ז'אן פול זימבריס (תופים וכלי הקשה), אבנר קנר (קלידים). שם טוב לוי הופיע אף הוא. בשירה, ובנגינה על חליל צד.

זה היה לילה יפה כל כך, שנע בין צלילי פולק לבוסה נובה, מג'ז ועד רוק, משום שרביץ באה אליו באהבה. היא ביצעה שירים שבדרך כלל אין להם כניסה להופעותיה, אולי משום שהיא מעדיפה להשאיר אותם במקום שבו יצאו ולהמשיך הלאה. לכן, אף על פי שאף לא אחד מהם היה אוצר שהתגלה פתאום, שנים אחרי שנשכח, על כל אחד ואחד מהם היתה מעטפת של צלילות ורכות, ששמרה עליהם והגנה עליה, שהותירה אותם, אותה ואת הקהל במקום בטוח ומוכר, לה ולו.

קשה לבחור את הביצוע המוצלח ביותר משום שהיו רבים כאלה. החלטתי לכתוב כאן על שיר אחד מאלה שביצעה משום שהיה בו משהו שהדהד חזק באולם, מתחת ליצירות האמנות, וגם יצא אחר כך אל הרחוב שכבר היה בו יותר שקט מרעש אבל נותר סואן כרגיל ברוחו ובאופיו.

את "כמו אל מים" כתב יענקל'ה רוטבליט ללחן של רביץ. הוא נכלל באלבומה השני, "גלוי ונעלם", שיצא בשנת 1980. טומי פרידמן, שהיה המפיק והמעבד המוזיקלי של האלבום, עיבד את השיר לצד רביץ, אילן מוכיח ודוד קריבושי.

זהו שיר שמתפתח לאט, בקצב שלו, והדרמה המתעצמת בו אינה מערערת עליו. אפשר לפרש אותו כשיר אל אהוב הססן בה בעת שאפשר לראות בו שיר העוקב אחר ילדיו הלומד לצעוד, באופן שאינו רק מטאפורי. כך או כך השיר שט כסירת נייר שקטה שתגיע בסופו של דבר אל יעדה, שלא תטבע. בוא, היא מבקשת בו, אבל לא מתחננת. בוא כמנגינה שלא נשכחת, פשוט כמי נחל, כמו אל מים.

צף על קרן סהר 
בוא אלי יפה עיניים 
בנשימת תינוק רכה 
קרן יער רחוקה שרה 
קח אותי 

אור כוכב פורח 
כתם שמש מתלקח 
בצלילי המצולה 
כשומע מקהלה שרה 
בוא יפה עיניים 
בספינות חלל 
ובריח גוף 
כעין חשמל ונוגה 

בואה, בוא כמנגינה שלא נשכחת 
בוא אלי פשוט כמי הנחל 
כמו אל מים. 

צף על קרן סהר 
בוא אלי יפה עיניים 
בנשימת תינוק רכה 
קרן יער רחוקה שרה 
בוא יפה עיניים 
בספינות חלל 
ובריח גוף 
כעין חשמל ונוגה