לאחרונה נחשפתי לסרטונים ביו טיוב של קבוצה שנקראת "הכל בסדר" (Everything is OK), ששניים מחבריה נוהגים לצאת לרחובות לונדון עם מגפון ולהשמיע את דעותיהם ומשנתם תוך שהם מצלמים את עצמם ואת תגובות האנשים ברחוב. הם בדרך כלל מדברים בגנות הקפיטליזם החזירי, הקשר בין הון לשלטון ונושאים רבים נוספים, והכל באופן סרקסטי ומשעשע. בין היתר בודקים חברי הקבוצה עד כמה שוטרים ואנשי אבטחה פרטיים מנצלים את מרותם ופועלים באופן לא חוקי כלפי אזרחים. אחד מחברי הקבוצה הוא דני שיין, שהשבוע הועמד למשפט באשמת התנהגות "מעצבנת" (Annoying) בשטחה של המועצה המקומית ווסטמיניסטר במרכז לונדון. לפי חוק עזר של המועצה, ניתן לקנוס אדם בסכום של עד 500 פאונד אם התנהגותו "מעצבנת". 

"לפני כמה חודשים עמדתי ברחוב אוקספורד עם מגפון והבעתי את דעתי לגבי תרבות הצריכה והרשתות הגדולות", סיפר לי שיין, "הגיע אלי בחור שהציג את עצמו כחבר המועצה המקומית ווסטמיניסטר וביקש ממני להפסיק לדבר עם המגפון. שאלתי אותו מה הסיבה, והוא אמר שזה מעצבן אותו. לא הסכמתי להפסיק והבחור התקשר למשטרה. כשהשוטרים הגיעו הם ביקשו את פרטיי האישיים, אך סירבתי לתת להם, כי למיטב הבנתי לא הייתי חשוד בדבר. כשהם איימו עלי שהם יעצרו אותי אם לא אתן להם, נתתי להם את פרטיי וקיבלתי מכתב הפניה לבית משפט באשמת התנהגות 'מעצבנת'". זו הפעם הראשונה בה שיין שמע על חוק העזר הזה. 

בבית המשפט עלה לדוכן העדים איש המועצה המקומית, אך כשנשאל מדוע התנהגותו של שיין היתה מעצבנת, הוא לא הצליח למצוא תשובה ברורה. "הוא לא יכל היה להגיד שדבריי עצבנו אותו, כי זו פגיעה בחופש הביטוי", אמר שיין, "הוא גם לא יכל היה להגיד שהדיבור במגפון עצבן אותו, כי זה חוקי לגמרי". השופט לא התרשם מהעד והחליט שהוא לא אמין ולא נמצאו עדים נוספים לאירוע, ולכן החליט לסגור את התיק. השופט גם הוסיף שהחוק בעייתי כי ההגדרה של דבר כמעצבן היא לא ברורה. שיין יצא בזול אבל הוא מאמין שזה גם היה עניין של מזל שהעד לא בא מוכן, והמועצה המקומית לא דאגה להשיג עדים.

בסרטון הזה שואל שיין אנשים ברחוב אוקספורד אם הוא מעצבן אותם

 אבל נראה שהמצב הולך להיות חמור בהרבה -  בית הנבחרים הבריטי עומד להעביר חוק חדש שיאפשר לתת צווי מניעה נגד כל אדם מגיל 10, שהתנהגותו תיתפס כ"מטרידה" או "מעצבנת"  בידי אדם אחר. התנהגות כזאת תיחשב עבירה פלילית. במסגרת החוק, המשטרה, הרשויות המקומיות ואפילו חברות אבטחה פרטיות יוכלו להפעיל את כוחן נגד אנשים שהתנהגותם מעצבנת או מטרידה. אלו שייפרו את צווי המניעה עלולים להיקנס בסכום של עד 5,000 פאונד, להיעצר ואף לשבת בכלא. הצווים האלה אף ייאפשרו למועצות מקומיות לגרש תושבים משטחן. אם יוכלו להכיח כי התושבים מעצבנים. החוק עבר כבר את שלב הוועדות, ורוב הסיכויים שיאושר בקרוב.

החוק החדש אמור להחליף סדרה של חוקים מ-1988 בנושא התנהגות אנטי-חברתית. לפי החוק הישן, צעדים חמורים כאלה יכולים להינקט רק נגד אנשים שהתנהגותם יוצרת בפועל "מטרד, חרדה או מצוקה". החוק החדש הוא מרוכך ושרירותי הרבה יותר. אחת הבעיות העיקריות שלו היא ההגדרה של התנהגות "מעצבנת", ומי קובע מהי. הרי כל דבר כמעט יכול להיחשב להתנהגות כזאת: לאכול עם פה פתוח, לדבר בטלפון בקול רם במקומות ציבוריים, ללכת לאט מדי ברחוב ומה לא.

בעיה נוספת היא שהחוק החדש עלול להפוך ילדים רבים בקלות לעבריינים, רק כי התנהגו באופן מעצבן. כבר מגיל 10 הם עלולים להיקנס על התנהגות מעצבנת, ומגיל 14 אף לשבת בכלא ולשאת כל חייהם עבר פלילי. גם במשטרה הביעו חשש שהחוק הזה ייצור בעיה. כמה שוטרים בכירים פנו לחברי הפרלמנט בדרישה לשקול מחדש את אישור החוק, מחשש ליצירת עבריינות מופרזת אצל ילדים. תנועות לזכויות האזרח בבריטניה טוענות כי החוק החדש עלול לפגוע בחירויות אדם בסיסיות, כמו הזכות להתקהל ולהפגין, ומתריעות מפני הפיכת בריטניה למדינת משטרה. 

לדברי שיין, הצעת החוק היא נוראית ומראה על התמכרות לכוח ושליטה של השלטונות. "אני כבר רגיל להיעצר", מספר שיין, "נעצרתי חמש פעמים עד כה אז אני לא מתרגש מזה, אבל בהחלט למדתי הרבה על החוק ועל המשטרה. רוב השוטרים לא מספיק מכירים את החוק. הם כל כך רגילים לתת הוראות, שכשהם נשאלים שאלות על החוק, הם מאבדים את העשתונות וזה מסוכן".