בפוסט הקודם, שבו כתבתי על "מעשייה אורבנית" (הסרט החדש של אליאב לילטי שמוצג בימים אלו בסינמטקים) ציינתי שמשהו טוב קורה לקולנוע הישראלי: אחרי שנים שבהן המסלול היחיד – והמפרך עד מאוד – שכל יוצר נדרש לעבור בדרך לעשיית סרט כלל הגשת בקשות לקרנות, מענקים וקרובי משפחה עשירים (אם יש כאלו), המפה מתחילה סוף סוף להשתנות. כחלק ממגמה רחבה וגלובלית, גם יוצרים ישראליים מגלים בשנים האחרונות שהציוד המקצועי הולך ונעשה נגיש וזול יותר. במקביל, קמפיינים לגיוס כספים, הבנויים על מיקרו-תשלומים של מאות או אלפי בני אדם, מאפשרים להם להשתחרר מחיבוק הדוב של הקרנות (שלרוב מחפשות עשייה קולנועית מאוד מסוימת) והתוצאה היא גל חדש של קולנוע ישראלי עצמאי שכולל סרטים כמו "כלבת", "חתולים על סירת פדלים", "ג'ו +בל", "לא בתל אביב" , "שתיים בלילה" ועוד ועוד. בדיוק היום נודע ש"מי מפחד מהזאב הרע", הסרט החדש של יוצרי "כלבת", אהרון קשלס ונבות פפושדו, יוקרן בבכורה עולמית בפסטיבל טרייבקה בניו יורק.

הסרטים האלו אינם אחידים ברמתם, אבל כולם מעידים על ניסיון מבורך להפסיק לחזר במשך שנים אחרי קרנות ופשוט לקום ולעשות סרט. וגם אם זה לא קרה עד עכשיו, אני מאמינה שככל שיותר יוצרים – ובהם צעירים ויוצרים חסרי ניסיון – יקחו מצלמה ליד ויתחילו לעשת סרטים בלי שהם חייבים משהו למישהו (כולל לימור לבנת), הסיכוי שהקולנוע הישראלי העצמאי יפיק יצירות מופת שוברות מוסכמות הולך וגדל.

אחת מהיוצרות הבולטות בגל החדש הזה היא רוני קידר, שסרט הביכורים שלה "ג'ו + בל" נעשה באופן עצמאי לחלוטין ללא קרנות והיה מועמד לסרט הטוב בפרסי האקדמיה הישראלית 2012. קידר, שעובדת כרגע על שני פרויקטים חדשים, השיקה השבוע קמפיין אינטרנטי שמטרתו לגייס כסף לצורך הפקת טריילר לסרט הבא שלה.

 

ביקשתי מקידר לכתוב קצת על הפרויקט עבור קוראי הבלוג, והנה ההסבר שלה:

"אני עובדת כעת על הפיצ'ר הבא שלי, אותו אני משכתבת במסגרת חממת הקולנוע הבינלאומית בירושלים. הסרט מופק על ידי מוש דנון (שהפיק את עג'מי, אשר היה מועמד לפרס הסרט הזר באוסקר האמריקאי) ובמרכזו סיפורה של בחורה בת 24 בשם לילי, אשר מגיעה לפסיכולוגית שלה באמצע הלילה ומתוודה בפניה שהרגע רצחה את משפחתה. הסיפור מתפתח לאט לאט ונחשפים סיפורי ילדות אשר הובילו לרציחות ושיחזור יומו האחרון של כל אחד מבני משפחה.

אני מנסה לגייס כסף כדי לצלם טריילר, כדי להשיג מימון לסרט המלא. עשיית טריילר מבטאת את הטון של הסרט, את הלוק שלו ואת האווירה הכללית. ברגע שמציגים את הסרטון שמתמצת את הסרט בדקה וחצי – הרבה יותר קל לאנשים להבין במה מדובר ולהשיג מימון.

עברו שנתיים מאז ההקרנות של 'ג'ו + בל' ועדיין אנשים לוקחים אותו באוזן השלישית, מזמינים אותו באתר ופונים אלי לומר כמה נהנו. מכיוון שרוב השנה אני עוסקת בלעבוד על הסרטים ללא מימון קרנות, אני פונה עכשיו לאותם אנשים שנהנים מהעשייה שלי ומאמינים בפרויקטים שלי – כדי שאוכל לממן סרט נוסף.

מי שרוצה לתרום אפילו עשרה שקלים מוזמן, הסכום אינו מוגדר – באמת שכל אחד יכול לשים כמה שהוא מסוגל. אני יודעת שיש אתרים באינטרנט לגיוס כספים אשר נותנים כסף רק כאשר מגייסים את הסכום המלא והרבה פעמים בגלל זה – אנשים תורמים וזה לא מספיק ויוצאים בלי כלום. לכן עכשיו פשוט פתחתי דף לתרום כמה שרוצים כי כל סכום יעזור.

התמורה היא מאד פשוטה כאן, אני לא קונה בכסף ממתקים או סיגריות – יש חשבון מיוחד לטריילר ומי שרוצה שהטריילר ייעשה, יכול לתרום ולעזור. קשה בארץ לעשות קולנוע והקרן משקיעה במעט מאד סרטים, הקצב בו פרויקטים זזים בארץ מאד איטי, ואני מנסה בפול אנרגיה לקדם דברים יותר מהר ובדרך עצמאית – וזו אחת הדרכים.

יש לי אתר ובו סרטים קצרים שלי לצפייה ופירוט על העבודות שלי ושם גם ניתן לתרום לפרויקט".

תרמתם? שילמתם? פנקו את עצמכם בקטע מתוך "ג'ו+בל":