משולש הרחובות בתחילתו של רחוב עמק רפאים במושבה הגרמנית בירושלים הוא הלב הפועם של רוב מוסדות התרבות בירושלים: במרחק הליכה של פחות מעשר דקות ניתן למצוא כאן את סינמטק ירושלים, תיאטרון החאן, מועדון "המעבדה", קולנוע "לב סמדר", מתחם הרכבת החדש וגם תיאטרון ירושלים. באותו אזור ממוקם גם הסניף הירושלמי הקטן והעמוס של ספריית הוידיאו "האוזן השלישית", שייסגר עוד חודשיים.

מי שהגיע בימים האחרונים לספרייה גילה שלטים המודעים על הסגירה המתוכננת: "לקוחות יקרים – צר לנו לבשר כי בתום 18 שנות פעילות פוריות ומשותפות ספריית האוזן השלישית בירושלים תסגר ב-30.6.2013. תודה על כל השנים".

"האוזן השלישית" בירושלים, אתמול (צילום: נטע אלכסנדר)

בריאיון ל"תפוח המכני" מנכ"ל "האוזן השלישית", מיקי דותן, הסביר כי הסגירה נובעת משיקולים כלכליים: "כולם מורידים היום סרטים מהאינטרנט. בגלל השינויים הטכנולוגיים הקהל שלנו הצטמצם ובשנים האחרונות הסניף הירושלמי עבר מרווחים להפסדים, ובמקביל מחירי השכירות רק עולים כל הזמן. השנה האחרונה היתה קשה במיוחד, ולכן לא היתה לנו ברירה אלא לסגור".

האם ניסיתם לחפש מקום חלופי בירושלים?

"לא, כי אנחנו רואים שאין הצדקה להחזיק ספריית וידיאו בשוק הנוכחי. אי אפשר להילחם בקידמה – זה כמו להמשיך למכור עגלות סוסים כשיש מכוניות. הסניף בתל אביב מחזיק את עצמו מכיוון שמדובר בקומפלקס שלם שכולל גם מועדון הופעות בשם 'אוזן בר', אולמות הקרנה, חנות דיסקים ובית קפה. הסניף בחיפה מוכר סרטים, תקליטים ודיסקים לאספנים. בכל הסניפים שלנו ברחבי הארץ ספריות ההשאלה לבדן לא מצדיקות את קיומן מבחינה כלכלית".

ובכל זאת, הסגירה של הסניף הירושלמי מגיעה בתקופה של שינויים דמוגרפיים בעיר וסגירה של מקומות בילוי חילוניים כמו "הרסטרו-בר". אין קשר בין השינויים הללו לבין הסגירה של הסניף?

"לא. אני חושב שזו טעות למקם את הסגירה של האוזן בקונטקסט הזה או כחלק מההספדים לירושלים כמוקד תרבותי. הירידה בהשאלות ומינויים בירושלים דומה מבחינה סטטיסטית לירידה בהשאלות בתל אביב. זו חלק ממגמה עולמית במסגרתה כולם מורידים סרטים מהאינטרנט במקום ללכת לספריות וידיאו".

בזמנו, כשקולנוע "לב סמדר" (הממוקם בסמוך לאוזן) עמד להיסגר, הבעלים והתושבים פנו לעירייה ונמצא פתרון. חשבתם לנסות לפנות לעירייה ולבקש תמיכה או סבסוד חלקי של השכירות?

"לא. הסיפור של 'לב סמדר' היה שונה לגמרי, והיה קשור לסכסוך על זכויות נדל"ן והנכס שבו הקולנוע ממוקם. אנחנו עסק פרטי, לא מוסד תרבותי כמו הסינמטק למשל, שמסובסד מכספי ציבור. אם עסק לא מצדיק את עצמו – צריך לסגור אותו".

מה יקרה למי שטרם ניצל את המנוי שלו בספרייה?

"ניתן שירות מלא ופיצוי מלא לכולם. ניתן להעביר את המנוי לסניף בתל אביב ולקבל בונוסים, או להשתמש במנוי כזיכוי לרכישת סרטים בספרייה. אנחנו נעשה הכל כדי לצמצם את הפגיעה בלקוחות ולדאוג שאף אחד לא יפסיד כסף כתוצאה מהסגירה. בנוסף, יש עוד חודשיים בהם הספרייה פועלת כרגיל וניתן לממש את המנוי".

הסגירה מעציבה אותך?

"בוודאי. אנחנו שמחים על שנות הפעילות ועצובים על הסגירה. אבל זו דרכו של עולם".