זה היה שבוע עגום למדי עבור שוחרי קולנוע ירושלמים: בתחילת השבוע נודע כי הסניף הוותיק של "האוזן השלישית" עומד לסגור את שעריו ביוני, ובהמשך נודע כי אליסיה ווסטון התפטרה מניהול הסינמטק הירושלמי אחרי שנה בלבד בגלל הגרעון התקציבי המטריד (רגע לפני פסטיבל הקולנוע השנתי שיפתח ב-4 ביולי). אלו לא בשורות טובות עבור עיר שיש בה מעט מאוד אולמות קולנוע ראויים (וריטואלי חד-שנתי במסגרתו מאיימים לסגור את קולנוע "לב סמדר" במושבה). 

לאחר שבסופ"ש הקודם פורסם כאן ריאיון עם מנכ"ל "האוזן השלישית", מיקי דותן, שהסביר כי הסיבה לסגירה היא הפסדים בעקבות ירידה במספר המינויים ועלייה בהוצאות השוטפות, ולאחר שהספדים שונים כבר הספיקו להתפרסם ברחבי הרשת – בימים האחרונים תושבי העיר התארגנו בניסיון להציל את הספריה מסגירה. 

במכתב שנשלח למנויים הירושלמים מטעם האוזן ושלושה נציגים ירושלמים מוצע מודל כלכלי מבוסס מנויים חודשיים שיאפשר – אולי – להציל את ספריית ההשאלה אחרי 18 שנות פעילות. האם המודל הזה, המבקש ממנויים לשלם מאה שקלים בחודש, יצליח? ההיגיון מבוסס על כך שגם בעידן ההורדות הבלתי חוקיות לספריית "האוזן" יש לא מעט סרטים ישנים ונדירים שלא ניתן לאתר אותם ברשת, ובנוסף – לספרייה יש חשיבות תרבותית שראוי לשמר. למרבה הצער, אני בספק אם לאוזן הירושלמית יש מספיק אנשים שמאמינים בעקרונות הללו, ומוכנים להתחייב לתשלום חודשי עבורם. 

הנה הנוסח המלא של המכתב:

"שמחנו לשרת אותך בנאמנות ב-18 שנים האחרונות, להוות אלטרנטיבה קולנועית ומקום למפגש תרבותי-חברתי. למרבה הצער, ייתכן מאוד ונאלץ לסגור את הסניף שלנו בירושלים. עלויות התפעול הגבוהות אל מול שוק ההשכרות המדרדר, אילצו אותנו להכריע כך.  הספרייה תפעל עד ה-30/6/13 ולאחר מכן תיסגר.

אלא אם.. (מאז שידיעה זו יצאה לאוויר, דברים רבים קרו ותקוות קטנות עלו ובאו:)

התעורר הד ציבורי נרחב וגורמים שונים ביקשו להשהות את מכירת החיסול ולבחון כיצד ואם אכן יוכלו לסייע. בין היתר הוקם ועד מטעם תושבי השכונה שינסה למנוע את הסגירה הצפויה. לאור בקשתם עצרנו את מכירת הסרטים באופן זמני.  אנו מבקשים להציג (כלשונו) מכתב פניה אליכם, הקורא לפעולה, כפי שיזמו וניסחו פעילי השכונה יקיר לוין, עדו נחום וציפי שיץ ושאושר על ידינו. 

(רק עוד קודם, חשוב לנו להוסיף: אם המהלך יעלה יפה בטווחי התאריך המצוין במכתב, מה טוב, אך אם לא – נשלח מייל נוסף שיפרט על מועד חידוש מכירת הסרטים ועל אופציית מימוש יתרת הסרטים במנוי – עד הסגירה ב-30/6 – במסגרתו תדאג האוזן לחלופות הולמות, ולא תפגע במנויים שלה).

ועכשיו למכתב הפנייה מטעם נציגי התושבים:

איך נשמור על האוזן?

האוזן השלישית פועלת מזה כ-18 שנה ברח' עמק רפאים בירושלים והיא כוללת אוסף מובחר ועשיר מאד של סרטים ממיטב הרפרטואר העולמי, הארצי, קלאסי כאוונגרדי, המתעדכן ומתחדש באופן קבוע. במהלך שנות קיומה, ובשל איכות האוסף בו היא מחזיקה, הפכה האוזן למוסד תרבותי רב חשיבות בירושלים, ולאבן שואבת לאוהבי הקולנוע החיים בעיר.
למרות השינויים הטכנולוגיים שעוברים על המדיה האלקטרונית, חשיבות האוסף של האוזן לא פחתה, שכן חלק נכבד מהסרטים שבאוסף לא ניתנים להורדה באינטרנט. על אף זאת, השינויים הטכנולוגיים הללו גרמו בשנתיים האחרונות לירידה במספר המנויים, והאוזן השלישית לא נושאת עצמה יותר מבחינה כלכלית. אי לכך, האוזן נמצאת בסכנה מיידית של סגירה, שתהיה כרוכה באבדן האוסף שהיא כוללת. 

ניסיונות שונים שנעשו בחודשים האחרונים לבטל את רוע הגזירה – למשל, שיתוף פעולה עם הסינמטק והשתלבות במרכז התרבות החדש שאמור לקום במתחם ביה"ח הנסון – לא צלחו מסיבות שונות. כמו כן, לא נראה שניתן להשיג תמיכה של גורמים ציבוריים אחרים כמו העירייה על מנת לאפשר את המשך פעילות האוזן.

לאור זאת, נראה שהדרך היחידה שנותרה להצלת האוזן היא שינוי המודל הכלכלי שלפיו היא עובדת. עפ"י המודל הנוכחי המנויים קונים מראש חבילת סרטים ומחדשים את התשלום רק כשהם מיצו את החבילה. הבעיה במודל זה, שמנויים יכולים להישאר "רדומים" – כלומר, לא לנצל את חבילת הסרטים שעומדת לרשותם – למשך תקופה לא-מוגבלת, או לנצל את החבילה בקצב איטי. כתוצאה מכך תזרים ההכנסות של האוזן נפגע. 

על פי המודל הכלכלי המוצע נעבוד עם האוזן על בסיס שדרוג של מנוי חופשי-חודשי:

כל מנוי ישלם דמי מנוי קבועים כל חודש, בלא תלות בקצב שאילת הסרטים שלו, או בכך שהוא שואל בכלל סרטים. בתמורה, המנוי יוכל לשאול סרטים בלא הגבלה כמעט (שואלים עד חמישה סרטים בכל פעם, ללא הגבלת זמן, ללא קנסות על איחורים, למשך חודש). 

אם יצטרפו להסדר המוצע כשליש ממנויי האוזן כיום, גובה דמי המנוי החודשיים יעמוד על מאה שקלים לחודש. כלומר, "מנוי חופשי" בעלות שנתית (1,200 ש"ח) פחותה מהעלות של חבילה בת 110 סרטים בעלות היום של כ- 1,700 ש"ח, עלות אטרקטיבית ומשתלמת מאד כלכלית!

אם ההסדר המוצע נראה לכם, שעיקרו כאמור, התחייבות של מספר מינימום של תושבים המתחייבים לשלם דמי מנוי חודשיים במשך שנתיים, נשמח אם תעבירו אלינו את פרטיכם (שם, מספר טלפון וכתובת אימייל) עד יום ג' ה-7 במאי לאימייל הבא: save.ozen@gmail.com

במידה ויהיה מספר מספיק של אנשים המעוניינים בהסדר המוצע נפעל ליישומו. במקרה זה ההחלטה על גובה דמי המנוי החודשיים תתקבל תוך שבוע (כלומר, עד ה-12 במאי). 

בברכה,
יקיר לוין, עדו נחום, ציפי שיץ 
בשם תושבי השכונה"