אם מישהו עדיין תוהה על השינוי במעמדו של הר הבית בקרב הציבור הדתי-לאומי הוא צריך לסור לאתר החדש והמשוכלל, הר הקודש שמו. את האתר השיק  שר השיכון אורי אריאל, והוא הוקם בשיתוף עמותת "לב האומה". האתר מאפשר סיור ווירטואלי בשבע נקודות על הר הבית , כשבכל נקודה ניתן לערוך סיבוב של 360 מעלות ולקרוא הסברים על האתרים בהקשרם היהודי. על-גבי מפת האתר מסומן שרטוט של בית המקדש, כך שהמבקר בו יכול למקם את עצמו ביחס לבית המקדש.  יש לציין, שבכל הצילומים לא נראים בני אדם על ההר. הסיור מונחה על-ידי מדריכים אנושיים, שצולמו באולפן על הר הבית כשהם מסבירים על המסורת היהודית של ההר. בין ה"מדריכים" נמצאים אריאל בעצמו, איש המחתרת היהודית יהודה עציון, הבלשן אבשלום קור ואחרים. "הר הקודש הוא נקודת מפגש קוסמית שיוצרת חיבורים של מעגלי-אחדות הולכים ומתרחבים – החל מחיבור בין-אישי של זוג ומשפחה, דרך חיבור לאומי 'יחד שבטי ישראל', ועד לחיבור רוחני של כלל האנושות והבריאה.", נכתב באתר.

כלומר,  שימו לב: שר השיכון בכבודו ובעצמו עומד מאחורי אתר שבו מסופר על תכנית להקמת בית מקדש חדש  ולהרחבת שטחו של הר הבית (על חשבון מה? על חשבון מי?). 

"כאן אורי יהודה הכהן אריאל, אבות אבותי הכהנים היו נאספים פה", אומר אריאל באתר כשהוא מניף את ידיו, ע"פ מנהג הכהנים, "אני מאחל לעצמי ולכל אחי הכהנים שנזכה לברך את ברכת הכהנים בבית המקדש". 

כאמור, בין המדריכים נמצא גם יהודה עציון שמסביר לגולשים: "זה כמה שנים שפועל צוות תכנון ירושלים הבנויה, שמכין תכנית אב איך תיראה ירושלים כאשר נזכה ונבנה את הבית השלישי. על פי התכנית הנרקמת יוכפל שטחו של הר הבית, הוא יורחב צפונה עד מוזיאון רוקפלר והמקדש יתנשא לגובה של 80 מטרים".

מדריך אחר, הרב יוסף אלבוים, מזכיר התנועה לכינון המקדש, מסביר: "שלמה המלך התפלל, כל מחלה כל תחינה, הוא בא אל הבית הזה והתפלל ואני שואל אתכם– אל הבית הזה??", אומר אלבוים ומצביע על מבנה כיפת הסלע.

 

עדכונים מן ההרים

  1. מעניין לעניין: כמו בט' באב אשתקד, גם השנה לא אפשרה משטרת ירושלים ליהודים ותיירים לעלות להר הבית, לקול מחאות פעילי ההר והמקדש.
  2. מחר תפתח זו השנה השנייה בסטת האבטיחים החברתית-אמנותית "בין ירוק לאדום" בשכונת מוסררה. הבסטה הלבבית ממוקמת במגרש הפתוח מתחת לנוטרדם.
  3. מתפללי בית הכנסת "משכן מלאכה" זכו בטורניר הכדורסל של קהילות בתי הכנסת בעיר. הפרס – סיר קוגל.
  4. הוועדה המקומית לתכנון ובניה בעירייה אישרה בשבוע שעבר תוכנית להפעלה של כדור פורח שיאפשר תצפית על העיר מגובה 150 מ'. הכדור ימריא מאזור תחנת הרכבת.
  5. בחמישי. מכביה. פקקים. 

 מן הארכיון

ארכיון טרי – כתבה מאתמול על מתחמי הטבע העירוניים בירושלים.