כאילו לא חסרות לנו צרות.

פסטיבל האור שנפתח בשבוע שעבר מהווה, כמו כל דבר אחר בעיר הזו, עילה למחלוקות וצלוחית פטרי לתיאוריות קונספירציה. הפעם נשמעת ברשתות חברתיות פלסטיניות הטענה שהתמונה המוקרנת על שער שכם אינה תמימה אלא היא דימוי של בית המקדש. 

צילום מסך מתוך קבוצת הפייסבוק "Jerusalem City مدينة القدس"

כדי לבחון את הטענה שלחתי את התמונה למספר מומחים. כולם דחו את האפשרות הזו. 

ד"ר אמנון רמון – חוקר ירושלים: "לא נראה לי שזו הייתה הכוונה. מתחת לשער שכם נמצא כידוע השער הרומי של אליה קפיטולינה, אולי משם באה ההשראה – אם כי שם היה מדובר על שער ניצחון."

ד"ר אורית פלג-ברקת  - ארכאולוגית המתמחה בהר הבית בתקופת בית שני: "נראה לי שזה חלק מהפרנויה (המובנת מאד על רקע התנהלות המוסדות הישראלים) הפלסטינית. במקרה הזה נראה לי שלא הייתה שום כוונה ליצור אלוזיה למקדש אלא דווקא לאיזה מבנה מוסלמי בסגנון אלף לילה ולילה. אני לא באמת רואה דמיון לדימויים של ביהמ"ק"

יהודה גליק – דובר תנועות המקדש  ומהפעילים הבולטים לשינוי הסטטוס קוו בהר הבית – "אני ממש לא מזהה כל דימיון. אני רק יכול להגיד לך שאנשי פסטיבל האור רחוקים מעולם פעילי הר הבית והמקדש כרחוק מזרח ממערב". 

בעירייה גיחכו ושלחו לי שתי תמונות – בשתיהן מוצגת דווקא כיפת הסלע – אחת על שער שכם (התצוגה מסתבר מתחלפת) והשנייה ברובע היהודי. ראו למטה. בקיצור, אין סיפור. צריך למצוא דברים אחרים להתכסח עליהם.  

צילום: עיריית ירושלים