1.

אתמול (שישי) היה היום האלים ביותר שהיה במזרח ירושלים מאז שאני זוכר. למרות זאת יש כמה סימנים שמעידים על כך שאולי יש רגיעה באופק.ראשית, המהומות לא התפשטו לערי הגדה. שנית, לא היו הרוגים ולא פצועים באורח קשה במהלך האירועים אתמול. שלישית, מאז הבוקר שקט. עם זאת, אפשר להניח כמעט בוודאות שהמהומות יתחדשו הערב לאחר התפילות (בסביבות 9 וחצי) והן ימשכו גם בערבים הבאים. אבל כל עוד הן תהינה מוגבלות לירושלים יש לשער שבסוף ידעכו. מנגד, מה שמזין את הלהבות אלו השמועות בנוגע לחקירת הרצח ולסיבה שבגללה המשטרה נמנעת מלספק מידע על החקירה. אני מאמין קטן בקונספירציות ולא חושב שהמשטרה מסתירה משהו, אבל חשוב לדעת, שככל שהאיפול יתמשך יתקשה השטח להירגע. 

2.

חזרתי מביקור בשועפט ובבית המשפחה ובקברו של אבו חדיר. ככל שראיתי, ובהתאם להודעת המשטרה, אף עמוד חשמל של הרכבת לא הופל.

קברו של מוחמד אבו חדיר

3.

היומיים האחרונים חשפו את חולשת תנועות ההתנחלות במזרח ירושלים. התקשורת נוטה להכתיר את ארגוני המתנחלים בכתרים של עוצמה ובמידה רבה של צדק. הם נחשבים לארגונים החזקים, והמקושרים ביותר במדינה. כאשר עמותת אלע"ד חשה לפני כשנתיים שהיא בסכנה, בשל עתירה לבג"צ נגד ניהול הגן הלאומי עיר דוד בידי עמותה פרטית, היא הצליחה לגייס שורה של חברי כנסת שהגישו מטעמה הצעת חוק שערורייתית עוקפת בג"צ אני מתקשה לחשוב על עוד עמותה שמסוגלת לעשות את זה. אלע"ד במו ידיה שינתה את המצב הגיאופוליטי בסילוואן, והפכה אותו מכפר פלסטיני לאתר עתיקות ישראלי שבו חיות שתי האוכלוסיות. יש לעמותות הללו גם יכולות כלכליות לא מבוטלות, קשרים נהדרים במשטרה ובמשרדי הממשלה וחיילים נאמנים. אבל אחרי עשרות שנות התנחלות בלב השכונות הפלסטיניות במזרח העיר, תקציבי עתק ותמיכה ממסדית נלהבת – כאשר המשטרה פרסה אתמול את המחסומים בין מזרח למערב, הם נותרו מעבר למחסום. ההתנחלויות הצטמצמו לאיים מבודדים ומפוחדים תחת מתקפה פראית של אבנים ובקבוקי תבערה. יהודים הפסיקו להסתובב ברגל בסילוואן, ברובע המוסלמי ובראס אל עמוד. ליום אחד לפחות חזרו ההתנחלויות למימדיהן האמתיים.

 

 4. 

בהמשך לפוסט הקודם, היו שקבלו שלא התייחסתי לשאלת הילד (7) מוסא ז'לום, שלדברי  משפחתו ניסו יהודים לחטוף אותו יומיים לפני חטיפתו ורציחתו של מוחמד אבו חדיר. אז, הפרטים הידועים הם, שהוא הלך עם אמו ברחוב כאשר רכב נעצר לידם ולדברי האם ניסו יושביו  למשוך לתוכו את הילד. השניים נאבקו וקראו לעזרה, סבו של הילד ועוברי אורח נוספים התערבו והתוקפים נהדפו. המשפחה הזעיקה את המשטרה וניידת הגיעה למקום. כאן מתפצלות הגרסאות. לטענת השוטר, אב המשפחה אמר לו שמדובר בערבים. לטענת המשפחה, הם אמרו שמדובר ביהודים ואף שמעו אותם מדברים עברית. המשפחה ציפתה שתפתח חקירה, אך במשטרה ציפו  שהם יגיעו לתחנה להגיש תלונה מסודרת והעניין נגנז. לאחר הרצח זומנו משפחת ז'אלום לחקירה. למען הסר ספק –  אין קשר משפחתי בין מוסא ז'אלום לבין מוחמד אבו חדיר.

 והערה לסיום, אל תאמינו להודעות ווטסאפ ופייסבוק שנוגעות לעילת הרצח. כמות הזיופים, השקרים והשטויות שאני ראיתי ושמעתי ביומיים האחרונים היא מדהימה. על כל אדם שמבטיח לכם שאבו חדיר נרצח על ידי פלסטינים אני יכול למצוא שניים שישבעו שגילעד שאער, נפתלי פרנקל ואייל יפרח נהרגו בתאונת דרכים והשב"כ ביים את החטיפה בשביל שיוכל להיכנס בחמאס.