פתחו יומנים, חגיגות מיליון התושבים בירושלים עומדות להיפתח בקרוב, או שלא. תלוי את מי אתם שואלים.

אז כמה אנשים חיים בירושלים? "הרבה", זו תהיה התשובה המדויקת ביותר. אם בכל זאת אנחנו רוצים מספר מדויק נקבל לפחות שניים – אחד של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והשנייה של משרד הפנים.

באחרונה הנפיק משרד הפנים את השנתון שלו וממנו עולה כי מספר התושבים שהיו רשומים בירושלים ב-2012 הוא 952,330. זה נתון דרמטי, שכן אם  נוסיף לו את מספר התושבים שאינם רשומים, בעיקר במזרח העיר – אפשר להניח שירושלים כבר חצתה את קו מיליון האנשים שחיים בה. אבל בלמ"ס מציגים נתון אחר –  על פי הלשכה, מספר התושבים בסוף 2011 עומד על  801 אלף תושבים. אם כך לאן נעלמו 151 אלף תושבים בין משרד הפנים ללמ"ס?

ד"ר מאיה חושן, אשת המספרים של מכון ירושלים לחקר ישראל, מסבירה שהנתון של משרד הפנים נשען על רישום האוכלוסין, כלומר כל מי שכתובתו במשרד הפנים בירושלים נכלל בנתון של משרד הפנים. אולם, כפי  שאנחנו יודעים לא כל מי שעוזב את העיר טורח לשנות את הכתובת במשרד הפנים. לכן הלמ"ס משתמש בנתוני המפקד של שנת 2008 אז נסקרו 20 אחוז מהאוכלוסייה. על סמך התשובות שנתנו אנשים במפקד, הורכבה נוסחה שמפחיתה את מספר תושבי ירושלים. כך שעל פי הלמ"ס אנחנו רחוקים עוד 200 אלף אישו ושנים רבות מהמיליון.

חבר מועצת העיר, מאיר מרגלית, שהעביר לי את הנתונים של משרד הפנים, חושב אחרת, "כמו שיש ירושלמים שעזבו לתל אביב ולא שינו את הכתובת כך גם יש תל אביבים שעברו לירושלים ולא שינו את הכתובות", הוא אומר. "אבל גם אם נניח שזה נכון, אז זה נכון למערב ירושלים. במזרח ירושלים אנחנו יודעים בוודאות שאנשים לא עוזבים את העיר מחשש שיאבדו את הזכויות שלהם. לכן אם אני צריך לבחור למי להאמין אני מאמין למשרד הפנים". לדברי מרגלית, נתוני הלמ"ס המתונים נוחים יותר לממשלה, גם מפני שהתקצוב לירושלים  נגזר ממספר התושבים וגם מפני ששיעור הפלסטינים בירושלים נמוך יותר בלמ"ס מאשר בנתוני משרד הפנים.

גם בשאלת מספר הפלסטינים חלוקים ביניהם שני הגופים הממשלתיים, על פי הלמ"ס, מתוך 801 אלף התושבים בעיר, 281 הם מוסלמים, כלומר 35 אחוזים, להם ניתן להוסיף עוד 2 אחוז נוצרים (ניתן להניח שפחות מ-1 אחוז מהם הם נוצרים ערבים). על פי משרד הפנים, מבין 952 אלף התושבים 371 הם לא יהודים, כלומר 39 אחוזים. שימו לב להבדל בהגדרות: בעוד שהלמ"ס מחלק על פי הדת, משרד הפנים מחלק רק בין יהודים ללא יהודים. כך למשל, בנתון הנוצרי של הלמ"ס אפשר גם לכלול דוברי רוסית מחבר העמים, במשרד הפנים אותם דוברי רוסית נבלעים בתוך 39 האחוזים הלא יהודים.

אבל הנתונים המעניינים באמת מסתתרים בחלוקה לפי שנתונים. בשנתון של גיל 20 עולה מספר הלא יהודים (על פי מ.הפנים) ל- 49 אחוזים. אולם אם יורדים לגיל 15, יורד שיעור הלא יהודים בעיר ל-45 אחוזים. בשנה שעברה נולדו בעיר 23,392 תינוקות, 8020 מהם היו לא יהודים, כלומר רק 34 אחוזים מהם לא יהודים. הנתונים משקפים תופעה נמשכת של ירידה בפריון בקרב הנשים הפלסטיניות בירושלים. כיום הפריון של אישה יהודית בעיר גבוה מזה של הפלסטינית.  לדעתי ולדעת אחרים, הדבר קשור, לשורה ארוכה של תהליכים שעוברים על תושבי מזרח ירושלים. כאן תוכלו לקרא על זה בהרחבה.

אז כמו שכתבתי בפתיחה,  התשובה האמיתית לשאלה כמה אנשים מתגוררים בירושלים היא הרבה. מיליון, אולי קצת פחות. זה מעורר מחשבות לאן ירושלים צריכה ללכת מכאן? הצמיחה המהירה של ירושלים, שהכול מסכימים היום שהייתה מהירה מידי מאז 1967, פגעה קשות בירושלים. המוטיבציה העיקרית הייתה "לחזק", "לבצר" ו"לשמור" על ירושליםהמאוחדתבירתהנצחשלהעםהיהודי יותר מאשר לשפר את חיי תושביה.  ועכשיו? האם העיר צריכה להמשיך ולגדול, להמשיך ולהתרחב לכל כיוון ולהפוך סופית למה שמירון בנבנשיתי כינה "ירמודין" -  מטרופולין עצום ללא אופי שמשתרע מיריחו ועד מודיעין? – או שהיא צריכה למצוא את הדרך לעצור, להתייצב סביב המיליון ולמצוא לעצמה מטרה אחרת בחיים?

עדכונים מן ההרים

  1. מחר (חמישי) תתקיים הפגנה של הורים נגד הפגיעה בתנאי העסקה של הגננות והסייעות בצהרונים
  2. פטריארך ארמני חדש בירושלים – נורהאן מנוגיאן, בן 65, נבחר לעמוד בראש הכנסייה האורתודוקסית – אמרנית של ירושלים. לפטריארך הארמני יש חזקה גם בכנסיית הקבר. מנוגיאן מחליף בתפקיד הרם את הפטריארך הקודם, טורקום מנוגיאן, שמת לפני שלושה חודשים.
  3. העירייה אישרה את הקמתו של המכון הגיאולוגי החדש בגבעת רם בירושלים. המכון הישן ששוכן בחצר שהזמן קפא בה בשנות ה-50, מאחורי מתחם שנלר, ייסגר. יהיה זה ככל הנראה המוסד החילוני האחרון שעוזב את האזור.
  4. אתם לא קוראים על זה בעיתונים, אבל אתמול התחדשה האלימות בסילוואן כאשר פקחים של רשות הטבע והגנים הגיעו להרוס שני מבנים. מספר תושבים נעצרו. העימותים שנמשכו מספר שבועות בעיסוויה דעכו בימים האחרונים. המשטרה הפסיקה עם מבצע האכיפה-ענישה שלה בכפר.
  5. במוזיאון ישראל הולכות ונשלמות ההכנות לתערוכה המונונמטלית על הורדוס. היום  (רביעי) נפתחים ארגזים שהגיעו ממוזיאון המטרופולין ומחר יגיע פסל ענק של אוגוסטוס.

 

מן הארכיון

 האיש שאהב לקרוע ספרים: