אי אפשר למצוא דירה בסן פרנסיסקו. כלומר אפשר, אבל תחת שני תנאים: אם אתה עשיר או אם אתה מוכן להתכלב. ולהתכלב במונחים של סן פרנסיסקו זה לא אומר שפשוט תגור בדירה קטנה וישנה ללא מעלית וחניה, אלא שאתה עלול למצוא את עצמך בלי מטבח. או לפחות בלי מטבח שאפשר באמת לבשל בו. ועדיין, כולם רוצים לגור בסן פרנסיסקו. למרות מזג האוויר הבלתי נסבל (אלא אם אתם בקטע של ערפל וכפור), למרות הכמות הבלתי נתפסת של ההומלסים ברחובות, למרות מערכת התחבורה הציבורית הנוראית ולמרות העליות והשיפועים שהופכים את התנועה בה (ברגל או במכונית) לעניין די סבוך. 

האמת, אפשר להבין אותם. מדובר ללא ספק באחת הערים המופלאות בעולם, אם לא המופלאה שבהן (ותסלח לי תל אביב). יש בה משהו שקשה להסביר, משהו שלא ניתן לגלות בביקור אחד או שניים או אפילו שלושה (גם אני לא התלהבתי במבט ראשון). אומרים שזה השילוב הייחודי בין תרבות והיי-טק, מציינים את המפרץ המרהיב והרחובות הצבעוניים, מזכירים את ההיסטוריה והשינויים החברתיים שהמקום הזה חולל. אבל כל אלה משמשים רק בסיס למשהו מופלא וחשוב בהרבה: תחושת החופש, השחרור והפתיחות שהעיר הזאת מרעיפה עליך. זה בא לידי ביטוי בלא מעט אנשים ערומים ברחובות (ולא רק במצעד הגאווה או באירועים של קהילת הסאדו), אבל בעיקר בכך שנוצרה בה סביבה שמאפשרת לך להיות מי שאתה באמת. וזה לגמרי לא מובן מאליו.גם בניו יורק, המתחרה הנצחית על תואר העיר המופלאה בתבל, כבר מבינים שהשמש כנראה זורחת עכשיו במקום אחר. כתבה יוצאת דופן שפרסם באחרונה ה"ניו-יורקר" על נפלאות סן פרנסיסקו הפכה כנראה את העניין לרשמי, לאחר שקבעה שמדובר במקום שמשנה את ארצות הברית שאליו צריך להגיע אם רוצים להבין את התרבות האמריקאית העכשווית. הכתבה נהפכה כמובן לשיחת היום בסן פרנסיסקו, אבל לצד הגאווה זכתה גם לא בלא מעט בוז בטענה שהיא בעצם לא חידשה דבר. בטח לא למקומיים.

כל אלה מביאים את מחירי הנדל"ן, שהיו גבוהים מאז ומתמיד, לשיא חדש.  דו"ח חדש של מפקד האוכלוסין קובע לראשונה כי שכר הדירה בסן פרנסיסקו הוא הגבוה בין הערים הגדולות בארצות הברית. שכר הדירה החציוני בעיר (בשקלול של כל סוגי היחידות) עומד על 1,463 דולר. גם המקום השני בדירוג שייך לנציגה ממפרץ סן פרנסיסקו וקוטפת אותן סן חוזה שבעמק הסיליקון עם שכר דירה חציוני של (1,441 דולר). בניו יורק, לשם השוואה, עומד שכר הדירה החציוני על 1,187$. זה כמובן לא אומר שתוכלו לשכור אפילו קופסת נעליים במנהטן בסכום הזה, אבל זה מעיד על כך שיש בה עדיין יותר אפשרויות.

האם סן פרנסיסקו היא "טיפשות יקרה" כפי שטוענים כאן רבים? אולי. אני עדיין רוצה להתגורר בה. כבר קניתי מעיל.