הבוקר, בדרך לעוד כנס היי-טקיסטי בסן פרנסיסקו, נתקלתי בראשוני המפגינים. זה היה באוויר, עכשיו זה על הקרקע: המחאה החברתית בסן פרנסיסקו יצאה לדרך. 

את הזעם הראשוני בחרו להפנות לעבר האוטובוס המפנק של גוגל, שמסיע את עובדי החברה למשרדים המפנקים במאונטיין וויו שבעמק הסיליקון. המפגינים חסמו את האוטובוס, התעמתו עם השוטרים והתחילו לשחרר מעט מהזעם שנאגר כאן בחודשים האחרונים. עבור המוחים, גוגל ושאר ענקיות הטכנולוגיה שהם ועובדיהם כבשו את העיר, מהווים את הסיבה לעלייה התלולה במחירי הנדל״ן ול״פינוי״ של תושבים ותיקים רבים שנאלצים לעזוב את העיר.

העלייה התלולה והמתמדת במחירי הנדל״ן בעיר היא לא עניין חדש, אלא שכעת הגיעו העניינים לנקודת רתיחה, לאחר שהחודש נהפכה סן פרנסיסקו באופן רשמי לעיר היקרה בארצות הברית. ואם היה חסר עוד ניצוץ קטן כדי להדליק את האש, הוא הגיע בדמות טור דעה שפורסם בניו יורק טיימס על מערכת התחבורה הציבורית הגרועה של סן פרנסיסקו (למה להשקיע במשהו שמיועד למעמד הבינוני-נמוך?). 

                                                     מנוע בחיפוש. האוטובוס של גוגל נחסם

המוחים כבר סימנו את האשם העיקרי במצב: ראש העיר, אד לי, שקידם בשנים האחרונות תוכניות שמטרתן למשוך חברות היי-טק לעיר וסיפק להן תמריצים רבים. לטענתם, המדיניות של לי הופכת את את סן פרנסיסקו לעיר להייטקיסטים ועשירים בלבד ומחסלת את אחד ממאפייניה הבולטים: גיוון האוכלוסייה. 

את עיקר הכותרות הבוקר עשה ״עובד גוגל״ שהתעמת עם המפגינים (״אם אין לך מספיק כסף לגור בעיר הזאת, אתה לא צריך לגור פה״). אלא שמהר מאוד התברר שמדובר בשחקן, ש״הושתל״ על ידי המפגינים, מה שכמובן רק ייצר עוד יותר כותרות סביב העניין.

אבל זו רק ההתחלה. המשך יבוא גם יבוא.

צפו בעובד ה״שתול״ של גוגל בפעולה: