הייז ואלי היא השכונה הכי מגניבה בסן פרנסיסקו, או לפחות השכונה שהכי קל להתאהב בה. זו לא אהבה כדאית במיוחד, משום שהסיכוי למצוא שם דירה הוא קלוש. גם בגלל המחיר, אבל בעיקר מפני שהיצע הדירות בשכונה הזעירה הזאת קטן במיוחד ונדמה שכל מי שאוחז באחת לא ישחרר אותה לעולם. זה אומר שאפילו אם אתם אוחזים בתקציב בלתי מוגבל שיכול להתחרות עם המיליונרים החדשים של טוויטר שמשרדיהם נמצאים ממש מעבר לפינה, הסיכוי שלכם לא גבוה במיוחד.

מה שהפך את הייז ואלי לשכונה כל כך אטרקטיבית הוא חוק שכונתי שאוסר על רשתות גדולות מכל סוג (עם יותר מתשעה סניפים) לפתוח סניף נוסף בשכונה. החוק הפשוט הזה הפך אזור הנחשל שפעם עבר בו הכביש המהיר לשכונת בוטיק עם מסעדות ייחודיות וחנויות ייחודיות עוד יותר. כל שיטוט מקרי בהייז ואלי, למרות גודלה המוגבל, לעולם יוביל אתכם לעוד חנות יוצאת דופן שלא הבחנתם בה קודם או לעוד מסעדה מפתה. לרשתות קשה להישאר מחוץ למשחק ולהישאר מחוץ לאזור האטרקטיבי. באחרונה יש מי שמנסה להתחכם ולפתוח כאן ״חנויות בת״ של רשתות גדולות תחת שמות מותג אחרים, אבל בינתיים התמהיל הייחודי לא נפגע.    

למעשה, נדמה שהחוק הזה יצר כאן תחרויות סמויה (או בעצם די גלויה) בין בתי העסק, שעושים הכל כדי שהמקום שלהם יהיה הכי מעוצב, הכי יצירתי, הכי מיוחד ועם הסחורה הכי שווה כמובן. לרוב מדובר בחנויות די יקרות, אבל יש גם לא מעט מציאות. 

התחרות הזאת לא פסחה על המסעדות והמעדניות, ובהייז ואלי התפתחה בשנים האחרונות סצנה קולינרית ייחודית (ונטולת רשתות כמובן).  בשכונה הזעירה מרוכזים היום, במרחק של כמה מטרים זה מזה, לא מעט תחנות חובה לפודיז.

בגלל שתמיד אני מרגיש שאני מפספס משהו בהייז ואלי, הצטרפתי בשבוע שעבר לסיור הפודיז של Gourmet Walks. הסיור הוא בעצם ארוחת טעימות אחת גדולה שנמשכת שלוש שעות, כוללת שמונה (!) מנות שונות ומתרחשת במוסדות הקולינריים המרכזיים של השכונה. אם אתם מצליחים לתפוס סיור כזה, תחסכו לכם לעצמכם הרבה לבטים קשים. אם לא, הנה כמה טעימות:

1.Smitten Ice Cream היא תחנת חובה שלא תצליחו לפספס, בעיקר בשל התור התמידי שמשתרך מהדוכן שבמרכז השכונה. לטענת רבים, מדובר בגלידה הטובה בעיר (אני עדיין מתלבט). את הגלידה הזאת מייצרים מול עיני הלקוחות, באמצעות מכונות ייחודיות שעושות שימוש בחנקן נוזלי ומפיקות מנות גלידה טריות בתוך דקה. 

2. Hayes Kebab היא מסעדה מזרח-תיכונית מפתיעה שהצליחה להשתלב בשכונה השיקית גם בזכות לא מעט אופציות צמחוניות בתפריט. החומוס והפלאפל מפתיעים, אבל אל תעזבו את המקום בלי לנסות את עלי הגפן.  

3.Fatted Calf הוא שרקטורי מהחלומות. כאן מאמינים שאפשר (וצריך) לאכול את כל חלקי הבשר. אם אין לכם בעיה עם בשר חזיר, בכל רביעי בערב מתקיימת כאן Happy Hour שמחה במיוחד בה נשחט  חזיר שלם וטעימות ממנו מחולקות חינם. בכל מקרה, אל תוותרו על הביף ג׳רקי. 

4.Chantal Guillon. אני לא מת על מקרונים, אבל כל מי שטעם טען שהן אלוהיות. 

5.Miette. עדיין בגזרת המתוקים. המקום הזה הוא קנדילנד מרהיב ואיכותי שאסור להחמיץ. לצד העיצוב הייחודי ושלל הממתקים, מציעים כאן לא מעט מאפים מענגים. לכו על הקאפקייקס.

 

6.Noir. הייז ואלי לא משופעת בברים, אבל הבר הזה כנראה מפצה על העניין. עם עיצוב יוצא דופן, סרטי נואר ברקע ומבחר מעניין של בירות ממבשלות מקומיות זה ללא ספק המקום לסגור בו את הלילה בשכונה. אומרים שגם התפריט מעניין, אבל אני הגעתי על בטן יותר ממלאה.