ברק פניני, אתמול בכנסת. ברקע מצד ימין: התמונה של רבקה ויטנברג, עובדת ניקיון

זה ברק פניני, עובד סיעוד המועסק דרך חברת קבלן. הכנסת דחתה היום (רביעי) בצהריים הצעת חוק שנועדה לצמצם את ההעסקה הקבלנית בשירות הציבורי – במשרדי הממשלה, ברשויות המקומיות ובחברות ממשלתיות. בשם הממשלה, ענה סגן שר האוצר, מיקי לוי. זה היה מופע מביך של זחיחות דעת שלטונית: לוי דיבר על "מיקור חוץ", "יעילות כלכלית" והשוואות למדינות אחרות. בנימין נתניהו וגדעון סער צחקקו בהנאה. את ברק פניני הם לא ספרו.

פניני היה אתמול בכנס שנערך בכנסת לקראת ההצבעה על הצעת החוק, יחד עם עוד עובדי קבלן. הם סיפרו על עובדות סוציאליות שעובדות באותו המשרד אך בתנאים שונים, על כאלה שניסו להתאגד וספגו איומי פיטורים, על מעמדות שונים בחדר המורים: לכל המורים יש כוס עם השם שלהם, רק לא למורי הקבלן. את פניני, כמו גם תמונות אחרות של עובדי קבלן, צילם  דן חיימוביץ, במסגרת תערוכה של "הקואליציה להעסקה ישירה". לעובדים האלה יש פנים, יש שמות..

ביום ראשון החליטה ועדת השרים לענייני חקיקה להתנגד להצעת החוק של זהבה גלאון. ואלה שמות המתנגדים, לפי סיעות. הליכוד-ביתנו: יצחק אהרונוביץ', יולי אדלשטיין, שמעון אוחיון,רוברט אילטוב, אופיר אקוניס, גלעד ארדן, גילה גמליאל, דני דנון, צחי הנגבי, ציפי חוטובלי, ישראל כץ, לימור לבנת, סופה לנדבר, יריב לוין, בנימין נתניהו, גדעון סער, חמד עמאר, מירי רגב, דוד רותם; יש עתיד: יעל גרמן, רונן הופמן, בועז טופורובסקי, מאיר כהן, מיקי לוי, עליזה לביא, דב ליפמן, שמעון סולומון, רות קלדרון, עדי קול, יעקב פרי, יפעת קריב, יואל רזבוזוב, עופר שלח, פנינה תמנו-שטה; הבית היהודי: אורי אריאל, אלי בן-דהן, אברהם וורצמן, מרדכי יוגב, זבולון כלפה, שולי מועלם-רפאלי, יוני שטבון, אילת שקד;  התנועה עמרם מצנע, דוד צור, אלעזר שטרן. 

הערה קטנה: יריב לוין הצטרף להצעת החוק של גלאון. היום הוא הצביע נגדה, בגלל המשמעת הקואליציונית. אני מניח  שגם גייסות "יש עתיד" ימלמלו משהו על אותה משמעת, אבל שר החינוך, שי פירון, דווקא הצביע בעד הצעה לאסור העסקה קבלנית בשירות הציבורי. הפעילים בקואליציה להעסקה ישירה זוכרים את התחייבותו לסיים תוך שנתיים את תופעת מורי-הקבלן. השעון מתקתק

ואלה שמות התומכים, לפי סיעות. העבודה: מיכל בירן, חיליק בר, עמר בר-לב, אבישי ברוורמן, יצחק הרצוג, שלי יחימוביץ', איתן כבל, משה מזרחי, מרב מיכאלי, אראל מרגלית, מיקי רוזנטל, נחמן שי, איציק שמולי; ש"ס: דוד אזולאי, אריאל אטיאס, אריה דרעי, יצחק כהן, נסים זאב, אברהם מיכאלי, יעקב מרגי, משולם נהרי; מרצ: אילן גילאון, זהבה גלאון, ניצן הורוביץ, תמר זנדברג, עיסאווי פריג`, מיכל רוזין; יהדות התורה: יעקב אשר, משה גפני, יעקב ליצמן, אורי מקלב, מאיר פרוש, בל"ד: באסל גטאס; רע"מ-תע"ל: אחמד טיבי; חד"ש: דב חנין; יש עתיד: שי פירון  

וכאן אפשר לקרוא מאמר שלי בנושא, שפורסם היום ב"הארץ"