גרגורי ברלינרבלאו

בשבוע שעבר חזרתי מברלין. ביקור ראשון בעיר עם מערכת תחבורה ציבורית מהמתקדמות והיעילות בעולם, שירות אדיב בכל פינה, מחירים זולים בסופרמרקט, ועוד שלל סיבות נוספות לישראלי הממוצע להמשיך להתלונן גם בחו"ל. חוץ מה"פינוקים" השגרתיים האלו ואתרי התיירות, הבחנתי, במרחק הליכה מהרייכסטאג בבניין שדמה מעט למכונת כביסה. אותו הבניין התברר לי מאוחר יותר כמשכן הקנצלר.

הרעיון המרכזי שקסם לי בבניין היה עיצובו שמסמל את שקיפות השלטון הגרמני. ואכן, כל המשרדים בבניין קנצלרית גרמניה היו שקופים ופתוחים לעיני כל עובר ושב בכל רגע ורגע, ללא וילונות מוגפים וללא כל הפרעה. גרמניה יכולה לגרום לנו לקנא בהרבה מאוד דברים, והשקיפות, אחת מערכי הבסיס הפיראטיים, רק מתווספים לרשימה.

 אבל עד כמה שהדבר יישמע מגוחך, דווקא במדינה כזו, תמצאו שמגוון עצום של סרטוני יוטיוב חסומים למשתמש הגרמני ורשת WiFi (להלן וויפי) גוססת. כישראלי שמתגורר במרכז הארץ והתרגל ללכת ברחובות ראשיים בלי לפחד שיתקע בסמטה חשוכה בלי וויפי (עיריית תל אביב עצמה מספקת רשת פתוחה ברחבי העיר), היה לי ממש קשה להפנים שכשאדם יושב בבית קפה מרכזי כסטארבאקס, הוא מחזיק את האצבעות מול המחשב הנייד כאילו מדובר בגמר המונדיאל, מתוך תקווה שלפחות המדרגה התחתונה בגרם המדרגות בצד ימין בתחתית המסך תיצבע בלבן סוף סוף. המצב היה דומה ברחבי ברלין כולה, כך שאם הייתי שומע ציוץ לקיומו של וויפי בנקודה שבה הרגע עברתי, הייתי חוזר צעד מלא תקווה אחורה, ונעמד, אפילו באמצע הכביש, ומתפלל שהציוץ הזה לא היה פרי הדמיון. ליליד הדיגיטלי קשה לשרוד בלי סים קארד בברלין.

מצב ה"אינטרנט הפתוח לכל" בברלין אומנם זהה פחות או יותר למצב באירופה כולה אך גרמניה יוצאת דופן בתחום הזה. הסיבה העיקרית לכך שאצל בעלי מסעדות ואפילו ברייכסטאג אין לפעמים וויפי, היא שבגרמניה קיים חוק שמטיל על אדם שמספק אינטרנט בחינם את האחריות המלאה על כל מה שהמשתמש עושה באינטרנט באותה העת. מפלגות שונות כמו מפלגה הדמוקרטית, המפלגה הירוקה או המפלגה הפיראטית מנסות להפעיל לחצים על הפרלמנט לשנות את המצב, בינתיים ללא הצלחה ממשית.

כשכבר מצאתי חיבור לרשת, התברר לי כי מצבו של חופש המידע בגרמניה – במובן הרחב של החופש להפיץ ולצרוך מידע, לא במובנו הנוסף, האפשרות לקבל מידע בחופשיות מהרשויות – גרוע אף יותר מכך. בערוצי היוטיוב שולטת מעצמת זכויות יוצרים שמגבילה את הגרמנים הרבה יותר מאשר את עמיתיהם בארצות הסמוכות. מחלוקת מתמשכת בין פלטפורמת שיתוף הוידאו יוטיוב ו-GEMA – סוכנות זכויות יוצרים וביצועים שממוקמת בברלין ומינכן (המקבילה הגרמנית לאקו"ם), מביאה לכך כי סרטוני וידאו רבים אינם זמינים לצפיה עבור הגרמנים.

כתוצאה מפסיקת בית משפט בהמבורג, לפיה יוטיוב פוגעת בזכויות יוצרים כאשר נותנת במה לפירסום סרטונים ומוסיקה של יוצרים ללא הסכמתם, סרטוני מוסיקה של יוצרים החתומים בלייבלים גדולים, חסומים לצפיה בגרמניה מאז מרץ 2009. משא ומתן בין GEMA ויוטיוב לא צלח, והרי התוצאה העגומה לפניכם: מתוך 1000 הסרטונים הפופולריים ביותר ביוטיוב, 61.5% מהם חסומים בפני הגולש הגרמני, לעומת אפגניסטן בה חסומים 4% מהסרטונים, שוויץ בה רק אחוז אחד חסום, או ארה"ב שבה פחות מאחוז מהסרטונים חסום (0.9 אחוזים).

כתוצאה מהחסימה, גרמנים רבים למדו להשתמש בתוספים מיוחדים שמזייפים עבורם בפשטות כתובות IP שגויות, רק בשביל שיוכלו לשבור את החומה שהציבה בפניהם GEMA, ולצאת מהאינטרנט "הגרמני" אל האינטרנט הפתוח. הארגון מקבל ביקורות קשות לא רק מהגולשים, אלא גם מגוגל, ומבעלי הזכויות עצמן – מנכ"לי חברות סוני ויוניברסל בגרמניה, על כך שגרמניה היא מדינה מתקדמת במיוחד בשוק המוסיקה הדיגיטלית, ונראה כי GEMA "עדיין לא הבינה את זה".

במקביל למתרחש בגרמניה, המצב הפיראטי ברוסיה שונה במעט. אתרי הורדות רוסיים נמצאים בראש הרשימה של מקורות ההורדה הגדולים ביותר ברשת. אלא שגם ברוסיה יש איום על הוויפי. בזמן האחרון נחקק ברוסיה חוק חדש הדורש מאזרחים המבקשים לקבל גישה חופשית ל-WIFI להזדהות, על מנת שתתאפשר "הגנה מפני התקפות סייבר באתרים הרוסים"  (כך על פי דובר הקרמלין). החוק המדובר גורר ביקורות חמורות מצד ספקיות רשת, בלוגרים רוסיים ובעלי עסקי פרטיים הטוענים כי התהליך יהפוך להיות כאב ראש רציני עבור העובדים והלקוחות כאחד.

למרות החום, פקקי התנועה, ושלל הקיטורים הקלישאתיים, פרצה מתוכי איזו אנחת רווחה למראה ההודעה שיש אינטרנט חופשי בנמל התעופה בן גוריון. מאוד מוזר היה לגלות כיצד גרמניה השקופה, שבה המפלגה הפיראטית מחזיקה בארבעים וחמישה נציגים במצטבר בכל הפרלמנטים של מדינות גרמניה השונות (מתוכם חמישה עשר נציגים בברלין), לא הצליחה עדיין לשחרר את תעשיית המוסיקה הדיגיטלית מחומת זכויות היוצרים או לרשת את המדינה באינטרנט חופשי, תחום שבו מדינת ישראל נמצאת כבר כמה צעדים קדימה, עם ה-WIFI המתקדם ביותר בעולם