לקראת יום כיפור אספנו רשימת המלצות לא ממצה על סרטים שעוסקים בפוליטיקה של שיתוף מידע. מי שהשתכנע ממסע התעמולה של תאגידי התוכן המולטי-מליונרים, ומתייסר מן המחשבה שצפייה בסרטים באמצעות הרשת אינה מוסרית, ישאר עם מצפון נקי גם לאחר הצפייה – ראשית, כי אלו סרטים שמופצים לצפייה חופשית ע"י יוצריהם; ושנית, חלק מן הסרטים עוסקים בנושא זה ממש: פיראטיות של תכנים היא מוסרית!

The Internet's Own Boy: The Story of Aaron Swartz

לפני כשנה וחצי התאבד אהרון שוורץ, ממייסדי Reddit, לאחר שעמד להיות מורשע ולרצות גזר דין ארוך בכלא. המעשה שבגינו עמד שוורץ מול כתב אישום פדרלי היה חדירה לבסיס הנתונים של JSTOR, מאגר המאמרים האקדמי, והורדת מלאי המאמרים שלהם במטרה לשחרר את סך כל הידע האקדמי לשימוש חופשי של הציבור.

בכך הצטרף שוורץ, פוליטיקאי צעיר, רגיש ונבון שבכמה פרוייקטים טכנו-פוליטיים חלוציים הצליח לאתגר את התפיסות הממסדיות בנוגע לשיתוף מידע, לשורה של לוחמי חופש מידע, כדוגמת ג'וליאן אסאנג', צ'לסי מאנינג או אדוארד סנודן, ששילמו מחיר כבד על המאבק לחברה פתוחה, חופשית ושוויונית יותר. שוורץ היה מעורב בין היתר בפיתוח טכנולוגיית ה-RSS, בפרוייקט קריאייטיב קומונס, במאבק לשחרור מאגרים משפטיים לעיון חופשי של הציבור ובמאבק המוצלח נגד SOPA – הצעת חוק אמריקאית שנועדה להילחם בהפרת זכויות יוצרים, אך זכתה לקיתונות של ביקורת על כך שהייתה מקנה כוח רב מדי לתאגידי תוכן לסגור אתרים שלמים ללא הליך משפטי ראוי.

ההספד הדוקומנטרי מ-2014 מגולל את סיפורו ההרואי והטרגי של גיבור האינטרנט, תוך שהוא מתעכב בתחנות חייו האישיות והפוליטיות, מילדות ועד בגרות. הצפייה בסרט מרגשת ומחנכת.

 

 

Mediastan

סרט תיעודי מ-2013 שג'וליאן אסאנג' עזר בהפקתו ושיצא לאקרנים בסמוך וכמענה ליציאת הסרט The Fifth Estate, סרט המתח ההוליוודי אודות ויקיליקס. מדיהסטן מתעד מסע של משלחת עיתונאים למדינות ה'סטן' במרכז אסיה, שם העיתונאים נפגשים עם עיתונאים עצמאיים ועורכי עיתונים, על מנת להציע להם נגישות למסמכים דיפלומטיים שהודלפו לויקיליקס ע"י צ'לסי מאנינג בתמורה להנגשת מידע מתוך המסמכים שרלוונטי לציבור הקוראים המקומי. מלבד הנוף עוצר הנשימה, מרתק לראות את הדילמות בנוגע לביטחונם האישי העיתונאים והדילמות הכלכליות שהעיתונות המקומית מתחבטת בהן. מומלץ מאוד!

 

Mediastan, WikiLeaks Film (Part 1 of 3) from ACIO on Vimeo.

 

We Are Legion – The Story of Hacktivists

מהו בעצם "ארגון" אנונימוס? כיצד הוא הפך מפורום אינטרנטי לארגון בעל ממשות? מה האתיקה של אנונימוס? כיצד הארגון קשור למחאות ברחבי העולם בכלל ולאביב הערבי בפרט? כל זאת ועוד בסרט הדוקומנטרי-מניפסטי אודות הקולקטיב ההאקטיביסטי (הלחם של האקינג ואקטיביזם) הבינלאומי.

הסרט מ-2012, מאת הבמאי של הדוקומנטרי על אהרון שוורץ, מתאר את התפתחותו של קולקטיב ההאקרים, שצמח ממעשי השובבות בפורומים האנונימיים של 4chan והתבגר לתוך מאבקים פוליטיים רחבי היקף, כנגד הכנסייה הסיינטולוגית, כנגד חברות הסליקה שחסמו העברות כספים לויקיליקס ועוד, בעודו מאמץ את המסכה של Guy Fawkes כסימן ההיכר שלו.

הצפייה בסרט קלילה ומהנה ברוח ה-Lulz, אך גם חושפת את תפיסת העולם הכנה והלא מתפשרת של "תת המודע של האינטרנט". הראיונות עם חברי הקולקטיב (שחלקם השתחררו מהכלא לפני הצילומים ואחרים מרצים עונשי מאסר בימים אלו), כותבים ואקדמים ושחוקרים אותם, חושפים אותנו לתת-תרבות נחבאת, אך חשובה ומשמעותית בעולמנו, שהתקשורת והפוליטיקה הממסדית נוהגות לצייר כאיום על החברה.

 

 

Steal This Film I + II

סדרת סרטים תיעודיים קצרים (2006, 2007) על טכנולוגיית ותרבות שיתוף הקבצים BitTorrent ואתר PirateBay. החלק הראשון צולם בשוודיה ומתאר את התרבות הפיראטית שבה (צבעוני, מגרה ומצחיק!). החלק השני עוסק בזכויות יוצרים ובהפרתן. נעשית בו סקירה היסטורית ופילוסופית מרתקת, בה מתגלית המציאות הבעייתית של ימינו לנוכח מהפכת המידע שמתנגשת במודלים כלכליים וחוקיים מיושנים ולא מוסריים. שווה ביותר. למי שרוצה ללמוד עוד אודות חופש הביטוי וזכויות יוצרים בעידן המידע, הפעם בהקשר של תעשיית המוסיקה, מומלץ לראות גם את Rip: A Remix Manifesto – עם פסקול מזהב ואנרגיות סוחפות.

 

 

בברכת sharing is caring וגמר חתימה טובה.