כנראה שמעתם לא מעט על האקרים לאחרונה. על פי תקשורת ההמונים, האקרים לקחו את הוליווד כבת ערובה, עובדים עבור ממשלת צפון קוריאה, והם בעצם שווי ערך למחבלים. חלק מהדברים האלו כבר שמענו בעבר, והשאר הוא פשוט שטויות. כחלק קטן מקהילת ההאקרים העצומה והמגוונת, אנו חשים חובה לא רק לומר משהו, אלא לעשות מעשה.

ראשית, יש להבהיר דבר אחד: נותרו אצלנו מעט רגשות טינה כלפי סוני על חלקה בתביעת שהגיש נגדנו ה-MPAA [איגוד הסרטים האמריקאי, המייצג את 6 האולפנים הגדולים בהוליווד] בשנת 2000, עת נגררנו לבית המשפט פדרלי בעוון פרסום תוכנת מחשב שמאפשרת למשתמשי לינוקס לצפות בתקליטורי DVD. למדנו לקח חשוב על אמריקה התאגידית, על הממשלה, ועל כוחו של Digital Millennium Copyright Act [חוק זכויות היוצרים האמריקאי]. ראינו איך התקשורת מושפעת כל כך בקלות על ידי כוחות גדולים ממנה. למרות שהפסדנו בתביעה, בפועל הפכנו לקורבנות הראשונים של ה-DMCA, וכך הייתה לנו הזכות להיות אלה שיזהירו את שאר האזרחים מפני הבאות. מאז, המאבק נמשך. סוני נתנה לנו מוטיבציה. על כך אנו מודים להם.

כהאקרים, יש לנו מחויבות חזקה לחופש ביטוי, שאותה אנו מבטאים באופן קבוע במגזין שלנו, בתוכניות הרדיו שלנו, בכנסים שלנו, ובכל מדיום אחר שאנחנו פועלים דרכו. רוב ההאקרים בעולם חולקים את אותם ערכים בסיסיים.

בעבר הבענו מחאה כנגד סרטים שלא היו הוגנים לקהילת ההאקרים. כאשר בעלי שררה מבינים שהם עוררו את זעמם של האקרים, הם נוטים להתחרפן. אבל רוב הפחדים האלה מבוססים על פרנויה ובורות באשר לטיבה האמיתי של קהילת ההאקרים. סתימת פיות, השתקת דעות לא פופולריות, והימנעות ממחלוקת אינם מענייננו.

כפי שבטח שמעתם, סוני החליטה לבטל את שחרורו לאקרנים של הסרט השנוי במחלוקת שלהם "ראיון סוף". הם עשו את זה בגלל איום יחיד, מעורפל, שכולנו ראינו בזמן זה או אחר בערוץ IRC כלשהו ולא הקדשנו לו מחשבה שנייה. עם זאת, על ידי התמקדות באיום זה, סוני מנסה לחלץ את עצמה מהשערוריה שהיא עומדת במרכזה, בעקבות הסרט הטיפשי מאוד שהיא הסכימה להפיק – ולהאשים האקרים בכל העניין, שלא לומר האקרים מצפון קוריאה. (היא גם מנסה לברוח מאחריות לאבטחת המידע הלקויה שלה בטענה שהפגיעה המסיבית במערכות שלהם הייתה שוות ערך לפעולת טרור. אבל זה כבר סיפור אחר, או אולי סרט חדש לגמרי). באמצעות הכללה גסה, ובעזרת תקשורת ההמונים, קהילת ההאקרים כולה נצבעת במברשת רחבה וכהה מאוד.

החלטנו לחשוף את הבלוף שלהם. על מנת להוכיח שלהאקרים שום עניין בדיכוי של ביטוי כלשהו, לבטל מחלוקת, או להירתע מאיומים מעורפלים, אנו מבקשים מסוני לאפשר לקהילת ההאקרים להפיץ "ראיון סוף" עבורם ב-25 בדצמבר. עכשיו, אנחנו מודעים לכך שסוני עשויה להתייחס לשיטת הפצה זו כ"פיראטיות", אבל במקרה הספציפי הזה, המעשה הזה יכול להיות הישועה של תעשיית הקולנוע עצמה. על ידי העמדת הסרט לצפיה חופשית באינטרנט, מיליוני אנשים יוכלו לצפות בו ולהחליט בעצמם אם יש בו איכות ששווה את הרעש – בניגוד למצב בו אף אחד לא יצפה בו והאולפנים יתייחסו אליו כאל טוטאל לוס. בתי הקולנוע לא יהיו בפאניקה, מאחר ויהיו אלו השרתים שלנו שיהפכו למטרה של כל אותם איומים מעורפלים עתידיים (ואנו מאמינים הוליווד תתרשם ביותר מהדרך שבה הפצת peer-to-peer גמישה יכולה להתמודד עם התקפות על שרתים). וחשוב מכל, אנו נצא חוצץ כנגד גילוי של בריונות, באופן שתעשיית הקולנוע לא השכילה להתמודד עימו, שזה מפתיע בהתחשב בכמה שהם הסתמכו על טקטיקה מעין זו בעבר.

אנחנו מאוד מקווים שסוני לא תסרב להצעה זו בגלל האירוניה הדקיקה שגלומה בכך שהאקרים מבקשים להראות להם כיצד לנהל את התעשייה. אולי אם סוני הייתה מבלה פחות זמן בבתי משפט, ויותר זמן בעמידה לצד ערכים שהיא לכאורה מחזיקה בהם (שלא לדבר על לאבטח את המערכות שלה ולדאוג לפרטיותם של העובדים והשותפים שלה), הדרמה הזו אולי מעולם לא הייתה מתרחשת. מצד שני, איפה הייתה הוליווד בלי דרמה?

יותר מהעמדת היצירה לרשות (ולשיפוט) הציבור, חיוני שהאקרים יחשפו את פרצופם האמיתי. האקרים אינם מחבלים, בריונים או סוכני ממשלה, אלא אנשים יצירתיים שיכולים לבצע כל מיני תעלולים, ותוך כדי כך, למצוא פתרונות ייחודיים ודרכים מתוחכמות לשמירה על החופש. אנו מאמינים שזו ההגדרה שבאמת מפחידה את בעלי השררה וסביר להניח שזה מה שעומד מאחורי מסע ההפחדות שאנו חווים בימים אלו. אם לא נצליח לתקן תפיסות מוטעות אלו עכשיו, יכול להיות שבעתיד ינקטו אמצעים שישפיעו על כל אחד מאיתנו.

אנו נבנה עמוד מיוחד באתר האינטרנט שלנו בכוונה להקרין בו את "ראיון סוף" ב-25 בדצמבר. אם סוני תסכים, נקרע את התחת שלנו כדי שזה יקרה. אם היא לא תיתן לנו רשות, ניתן הפניות לאתרים שהצליחו להשיג ידם על עותק מהסרט. הכתובת לפניות מאנשי סוני, מפקידי ממשל צפון קוריאנים, מהאקרים מסביב לעולם או מהציבור הכללי היא interview@2600.com.

בצנזורה ובפחד יש להילחם בכל הזדמנות. הבהרנו את הנקודה הזו כשהתמודדנו מול סוני בעבר. עכשיו אנחנו חייבים להבהיר את הנקודה הזו שוב, הפעם לטובתה.

פורסם במקור באנגלית במגזין ההאקרים 2600.