השר לשירותי דת נפתלי בנט הכריז שהקונסרבטיבים והרפורמים הם שותפים שווי חשיבות לזרם האורתודוכסי. הנה סוף סוף קצת פוליטיקה חדשה

השר בנט בכנס כנסת הרבנים הקונסרבטיביים בכנסת. צילום: התנועה המסורתית

 

אולי בגלל שהחרדים לא בקואליציה הסיפור הזה לא זכה לתשומת הלב הציבורית שלה הוא היה ראוי.  לפני שבועיים  גילה נפתלי בנט אחים חדשים. כן, אני יודע שמשחקי מילים עם האחים של בנט זה פאסה. אבל אלה ממש היו המילים שלו: "אני מתבונן בכם היום, ואני מרגיש שאני פוגש אחים ואחיות – משפחה. פשוט משפחה".

זהות האחים והאחיות האובדים שנמצאו היתה מפתיעה ולטובה. בנט השתתף בכנס של כנסת הרבנים הקונסרבטיבית שנערך בכנסת (תרגול בעיברית: לומר חמש פעמים רצוף – כנס של כנסת הרבנים בכנסת). כנסת הרבנים היא הגוף הדתי העליון של התנועה הקונסרבטיבית. "אני מוקיר מאוד ומעריך מאוד את התנועה שלכם", אמר להם בנט, משפט שמרוב קודמיו אי אפשר היה להוציא אפילו בעינויים.

כל פוליטיקאי דתי שיאמר דברים כאלה לרבני אחד הזרמים המתקדמים ראוי להערכה. אבל בנט הוא ילא פוליטיקאי מן המניין. הוא יו"ר הבית היהודי, כלומר מנהיג הציבור הציוני דתי. ומה שחשוב עוד יותר: הוא השר לשירותי דת (זה השם הרישמי של משרד הדתות החדש). סגן השר אלי בן דהאן אמנם מנהל את המשרד בפועל אבל השר הוא בנט. המצב שבו שר הדתות מעניק כזו הכרה לזרם הקונסרבטיבי יכול להחשב בהחלט לפוליטיקה חדשה.

ועוד איזו הכרה. "רבות ורבנים יקרים", אמר בנט, כשהוא מעניק הכרה ממלכתית דתית גם למוסד הרבנות הנשית. "אני שמח שהיה לי הכבוד לדבר איתכם". בנט חי חמש שנים בני יורק. יכול להיות שמגורים של כמה שנים באמריקה עוזרים להבין את החשיבות של הזרמים המתקדמים בעם היהודי. הוא קרא בנאום "לייצר דיאלוג לא מתוך תחושה שמישהו עליון למישהו, אף אחד לא יותר טוב מהשני, אלא מתוך שותפות. אני מתחייב לשולחן עגול שלצידו ישבו יהודים בני כל הזרמים – קונסרבטיבים, ורפורמים, ואורתודוכסים". הוא הבטיח ש"אני לא השר של המגזר. אני מתכוון לשרת את כל עם ישראל" והכריז ש"אנחנו נכנסים לעידן חדש".

נכון, הרבה הבטחות מעשיות לא היו בנאום הזה. בנט אישר שהוא תומך במתווה שרנסקי להקמת רחבת כותל שוויונית בקשת רובינסון. אבל הוא לא הבטיח שום דבר בנושא הנישואין האזרחיים. בעצם הוא כן הבטיח ללמוד את הנושא. אבל זה היה נאום שחשיבותו בצד הסימלי, לא המעשי.

הפתעה: הסערה הציבורית המקובלת במיקרים כאלה לא פרצה. אבל מעט התגובות שנרשמו היו כצפוי התקפות של חרדים ודתיים. רבה של רמת גן יעקב אריאל מבכירי הרבנים החרדיים לאומיים אומר למשל שהקונסרבטיבים הם "תנועה פסולה". לדבריו, "אי אפשר לקיים איתם דיאלוג ולא להתייחס אליהם כשווה בין שווים". חשוב לשים לב לכך שאריאל לא שולל רק הכרה בקונסרבטיבים אלא אפילו דיאלוג איתם. לזה קוראים חזית סרוב.

להתקפה חריפה זכה בנט גם מהסטיריקאי ידידיה מאיר ("אפעס") בטורו בעיתון שבע. "בנט שבדרך כלל ממש לא פראייר, החליט הפעם פשוט להתבטל לחלוטין". מאיר כך נראה שולל על הסף את האפשרות שבנט פשוט אמר את מה שהוא חושב ומרגיש. בנט, חשף עוד מאיר לקוראי העיתון החרד"לי ,"הכריז שמשהו חדש מתחיל: מהיום אין שום עליונות לאורתודוקסים על הקונסרבטיבים. רפורמי, קונסרבטיבי, אורתודוכסי; מה זה כבר משנה. כולם צודקים, כולם אחים. מההאזנה לנאום אפשר היה להתרשם שמדובר במחלוקת בין אוהדי עופרה חזה לאוהדי ירדנה ארזי".

"רבות ורבנים יקרים", הכריז בנט. צילום: התנועה המסורתית

מי שנחלץ להגנת בנט הוא הרב בני לאו, אחיינו של הרב הראשי לשעבר ישראל לאו ובן דודו של המועמד לרב הראשי הבא דוד לאו. בני לאו סבור שתפקידו של בנט כשר להסביר פנים לקונסרבטיבים כיווןו שהם שותפים למאמץ הלאומי הציוני – לא הדתי. "הם השותפים שלנו לחיזוקה וחיסונה של המדינה והם צריכים לחוש שמדינת ישראל, על כל מערכותיה מבקשת להיות הבית שלהם. בתור בני הבית הם צריכים להיות מקובלים כ"אחים ואחיות". לדברי לאו, "בנט אינו מסמיך רבנים ואינו מחלק תעודות הכשר. הוא הנציג של הממשלה לחבק בחום את המשלחת הזו ולומר להם בקול צלול "אחינו אתם."

אלא שלמיטב הבנתי דווקא מאיר שמייחס לנאום חשיבות יוצאת דופן של הכרה בקונסרבטיבים כזרם דתי שווה בחשיבתו צודק בהרבה מלאו. כי זה בדיוק מה שבנט אמר. הוא לא אמר שהוא מסכים עם הקונסרבטיבים. הוא הבהיר שלא יקבל את כל הדרישות שלהם. אבל הוא אמר להם שהם שותפים שוים בדיאלוג בין הזרמים הדתיים.

הקונסרבטיבים שמרנים בהרבה מהרפורמים. למען האמת ההבדלים בינם לבין דתיים אורתודוכסיים מתונים קטנים מאוד. הקונסרבטיבים למשל שומרים שבת ורואים בהלכה מקור סמכות. הרפורמים לעומת זאת רואים בהלכה לכל היותר מקור השראה. אבל בנט דיבר בנאום גם על הרפורמים כשותפים שווים לדיאלוג. נותר לחכות ולראות האם צפוי נאום דומה שלו גם בכנס רפורמי.