חוק שהעביר סגן השר לשירותי דת הרב אלי בן דהאן במחטף קובע שרב שיערוך חתונה פרטית לא רשומה צפוי לעד שנתיים מאסר. גם בני הזוג צפויים למאסר (אבל יכול להיות שבעניין הזה המשרד לא קבע חוק חדש אלא רק חידש חוק עותומני). ונשאלת השאלה: האם יתנו לכלה להחליף שמלה לפני שיקחו אותה לקלבוש

צילום אילוסטרציה: זוג בנמל תל אביב. צילום: תומר אפלבאום

ותחילה אתגר למשפטנים: מה אומרת התוספת לסעיף 99 לחוק הפלילי העותומני בפלסטינה. לא. סביר שלא תמצאו את התשובה בגוגל, כנראה בגלל שהחוק הפלילי העותומני בוטל ב-1936. אבל סעיף 99 נותר בפקודת הנישואין והגירושים עד לשבוע שעבר. שורת משפטנים שניסו לבדוק מה לעזאזל אומרת התוספת לסעיף הסודי חזרו בידים ריקות מהחוק הפלילי העותומני. יש מקום לסברה שהסולטן שכח להורות לסרוק את חוקי האימפריה לאינטרנט ולאפסן אותם בענן.

ועכשיו לחדשות שהן בעלות חשיבות רבה לציבור הדתי לאומי המתון. בני זוג ורבנים שיערכו טקס נישואים אורתודוכסי ולא ידווחו עליו למדינה צפויים לשנתיים מאסר. לא דו"ח, לא קנס, מאסר. יש לקוות שיתנו לכלה אפשרות להחליף שמלה לפני שיקחו אותה לקלבוש.

איך הדבר הזה קרה מבלי שרוב הציבור שמע עליו?  ביום שני שעבר עבר בכנסת חוק צהר שפתח את איזורי הרישום לנישואים ומאפשר לכל זוג להרשם בכל מקום בארץ בלי קשר למקום מגוריו. העברת החוק הוצגה כהישג גדול במאבק ברבנים חרדיים קנאיים שמקשים על רישום לנישואין של גרים ועולים. בפועל החוק יקל רק על חלק קטן מהעולים שאינם יכולים להתחתן בישראל.

חברי הכנסת של דגל התורה הגישו שורה של הסתייגויות להצעת החוק. הקואליציה הפילה את ההסתייגות העיקרית.  אבל סגן השר לשירותי דת הרב אלי בן דאהן מהבית היהודי הודיע על תמיכתו בשתי הסתייגויות, שלפחות אחת  מהן לא כל כך קשורה לחוק עצמו.

ההסתייגות התייחסה לסעיף 7 לפקודת הנישואין והגירושין שקבע עד  יום שני שעבר. "כל שאינו דואג לרישום הנישואין או הגירושין שלו, יאשם בעבירה ויהא צפוי לעונשין שנקבעו בתוספת לסעיף 99 של החוק הפלילי העותומני". כן, כן מתברר שלערוך נישואים אורתודוכסיים פרטיים, כמו שנוהגים לאחרונה לא מעט זוגות דתיים לאומיים מתונים, שסולדים מהרבנות, זו עבירה. מצד שני כלל לא ברור מה היה העונש עליה כי כאמור למרות פניה למשפטנים רבים לא הצלחנו למצוא איש שיודע מה אומרת התוספת לסעיף 99.

על פי ההסתייגות שונה נוסח החוק ועכשיו הוא קובע:  "כל שאינו דואג לרישום הנישואין או הגירושין שלו, או לרישום הנישואין או הגירושין שהוא סידר לאחר, דינו – מאסר שנתיים". או, עכשיו יש סדר. אדם לא צריך עוד לדאוג מה נאמר בחוק העותומני האם למשל הוא קובע עונש מלקות. אפשר להיות רגועים: שנתיים מאסר על זה שהתחתנם בלי הרבנות  ואפשר לסגור עניין. יבוא שוטר לחופה, ייקח אתכם לאבו כביר.

סגן השר בן דהאן אמר במליאת הכנסת: "זו הסתייגות נכונה, אני מקבל אותה. רב שיערוך חופה וקידושין ללא רישום מוקדם במערכת הרישום של הרבנות הראשית, באמת דינו יהיה מאסר שנתיים". בן דאהן אף התגאה שזו יוזמה שלו. למה אפשר להניח שהסעיף יחול רק על רבנים אורתודוכסיים ורק על חתונות שהם יערכו? כי לפחות בשלב זה נישואים רפורמיים וקונסרבטיביים אינם מוכרים על פי החוק הישראלי כנישואים. גם לא עורכי טקסים חילונים, ולכן התיקון לחוק פשוט לא חל עליהם.

בן דאהן הסביר בראיונות לתקשורת שהפללת הנישואים הפרטיים חיונית כדי למנוע ביגמיה ועגינות של הנשים. בפועל ניתן היה למצוא דרכים אחרות למלחמה בביגמיה. הדרך בה הוא בחר מאפשרת גם לחסל את טרנד החתונות הפרטיות בציבור הדתי לאומי ולשלוח את מי שיתעקש להתחתן בלי הרבנות הראשית לכלא. לא נותר אלא לחכות למקרה הראשון ולזוג או לרב שיהפכו לסמל. ספק אם יש משהו שיקרב יותר את קיצו של מונופול הרבנות הראשית על הנישואין.

***********************

עדכון: בטוקבק מספר 2 יש קישור לחוק הפלילי העותומני. משפטנים מוזמנים להסביר מה נאמר בתוספת לסעיף 99 שרלבנטי לענייננו.

***********************

העברתי אתמול את השאלות הבאות לסגן השר בן דאהן. עד העלאת הפוסט לא הגיעו תשובות. אם וכאשר יגיעו אעלה אותן.
עידית שלום,
אבקש את תגובתך לשאלות הבאות לפוסט שאני כותב לבלוג שלי "משגיח כשרות".

סעיף 7 לפקודת הנישואין והגירושין קבע עד להעברת התיקון לפקודת הנישואין והגירושין ("חוק צהר") בשבוע שעבר:
"כל שאינו דואג לרישום הנישואין או הגירושין שלו, יאשם בעבירה ויהא צפוי לעונשין שנקבעו בתוספת לסעיף 99 של החוק הפלילי העותומני".
לאחר שאושרה הסתייגות של חברי הכנסת של דגל התורה ל"חוק צהר" קובע הסעיף:
"כל שאינו דואג לרישום הנישואין או הגירושין שלו, או לרישום הנישואין או הגירושין שהוא סידר לאחר, דינו – מאסר שנתיים".

1.    האם יזם סגן השר הרב אלי בן דהאן את ההסתייגות?
2.    מדוע תמך הרב בן דהאן בהסתייגות?
3.    האם עונש של שנתיים מאסר לבני זוג ולרבנים שמבצעים טקס נישואין לא רישמי נראה לסגן השר מידתי?
4.    מה היה העונש על בני זוג  עד לתיקון החוק (לפי סעיף 99 לחוק הפלילי העותומני)? אודה על העברת הנוסח של סעיף זה.

אודה על תשובתך במהלך היום.: