כשתקפו חיילים חרדים שתקנו. עכשיו הקנאים החרדים של העיר ההזויה ביותר בישראל תוקפים גם חיילים דתיים לאומיים. התגובה הגאה של צה"ל: לחלק אישורים להליכה בלי מדים. האם גם הפעם נשתוק?

בסיקריקלנד בבית שמש הוא בסכנה. חייל דתי (לא קשור לכתבה). צילום: דובר צה"ל

ביוני שעבר דיווחו כלי התקשורת החרדיים כי חייל חרדי לבוש מדים שנכנס לבית הכנסת  בבית שמש גורש בבושת פנים. כמה מתפללים צעקו לעברו: "תוריד את המדים חרד"ק". שבועיים חלפו וחייל חרדי אחר הותקף כשניסה להוציא כסף מכספומט בעיר. מעבר לקללות ולעלבונות גם חטף לו אחד הבריונים את הכיפה. החייל נמלט מהמקום בסיוע נהג אוטובוס. עסקן חרדי אלמוני סיכם אז בסיפוק בשיחה עם האתר החרדי "כיכר השבת", שקמפיין החרד"קים נגד החיילים החרדים עובד והם מתחילים לפחד ללכת במדים.

אבל הסיפור הבא מלמד ששני החיילים הקודמים יצאו בזול. בקיץ שעבר הגיע חייל חרדי מיחידת מגלו, דווקא בלי מדים, לביקור בבית שמש. הוא סיפר לאתר mako: "הלכתי ברחוב כשכמה מהם הגיעו, ובהתחלה רק קיללו אותי וירקו עלי. לאט לאט הם התקרבו ואז קבלתי מכה פה ועוד אחת שם, עד שמישהו זרק עלי אבן ואז נפלתי. הם גררו אותי לרחוב צדדי, קשרו אותי לעמוד והרביצו לי. הם שפכו עלי אקונומיקה ואמרו לי שזה כדי 'לחטא' אותי. ואז הלכו והשאירו אותי קשור. נשארתי שם כמה שעות".

במרץ האחרון דיווח צה"ל לכנסת שבשנה האחרונה התלוננו 136 חיילים חרדים כי הותקפו. ההערכה היא שהיו עוד תקיפות רבות שלא דווחו. זה מלבד 45 מיקרים של הפליית בני המשפחה של החיילים לרעה בקבלה למוסדות חינוך חרדיים או איומים בהפליה כזו. הפתרון של צה"ל היה להתחיל בחלוקה סיטונאית של היתרים לחיילים חרדים ללכת מחוץ לבסיס ללא מדים.

חייבים להודות, כולנו אשמים. אשמים ששתקנו ולא הגבנו מספיק כשבריונים קנאים הסיתו נגד חיילים חרדים ותקפו אותם. גם המערכת המשפטית כשלה. שני חרדים שהורשעו בתקיפת חייל במאה שערים נשלחו לעבודות לתועלת הציבור. אכן מרתיע. והם לפחות הועמדו לדין.

השבוע גילה יאיר אלטמן מ-walla שבבית שמש התחילו לתקוף גם חיילים דתיים לאומיים. צה"ל התחיל לאשר גם להם, כמו לחיילים חרדים, לחזור הביתה על אזרחי. א', חייל דתי-לאומי המתגורר בבית שמש, סיפר: "קורה שהם דוחפים אותך פתאום או יכולים למנוע ממך להיכנס לאוטובוס בטענה שהם לא מוכנים לשבת ליד חרד"קים, כפי שקרה לחבר שלי". לא, אין הבדל בין חייל לחייל, אבל יש הבדל בעזות המצח והחוצפה.

מ"פ ביחידה קרבית מבית שמש שחוזר הביתה על אזרחי סיפר שפניות לרבני הקיצונים לא הועילו. מה הפלא: האתר החרדי קוקר דיווח שכששאלו את אחד מרבני הקיצונים אם מותר לבזות חייל ולסלקו מבית כנסת הוא ענה "כשכואב אז צועקים".

מביך במיוחד הפתרון הפחדני שבחר הצבא החזק ביותר במזרח התיכון של הענקת פטור ממדים למי שחיים באיזור ספר עם הקנאים. כן, נכון, זה לא תפקידם של חיילים ללכת מכות עם בריונים שמציקים להם. אבל גם ספק אם זה תפקידו של הצבא הכי חזק במזרח התיכון (מתנצל אבל בעולם אנחנו מדורגים רק במקום ה-13) לשלוח את החיילים שלו הביתה תחת הסוואה.ימים קשים הגיעו אם מפקד פלוגה קרבית מקבל אישור ללכת על אזרחי וצה"ל חושב שזה מצב תקין.

בבית שמש מתארגן מעין מצעד גאווה במדים. מארגן המצעד חבר מועצת העירייה משה שטרית מהליכוד אמר ש"אנחנו גרים בעיר ציונית, שגידלה דורות של חיילים וקצינים ושכלה מספר לא קטן של בנים ובנות. לא יכול להיות שתושבים בעיר שלנו יירדפו בגלל לבישת מדי צה"ל. מדי צה"ל הם מקור לגאווה ולתפארת. כקצין במילואים אני מזועזע מאופן טיפול הצבא בנושא. איפה רשויות החוק, איפה ההיגיון? זה הפתרון? שהחיילים יסירו את המדים? אנחנו לא יכולים לקבל מציאות כזו", אמר שטרית. בינתים, לעומת זאת, לא נרשמה אפילו תגובה אחת של פוליטיקאי מהדרג הלאומי. סמנכ"ל חדו"ש הגיב אבל הוא לא פוליטיקאי ובבלוג הזה הוא מביע את דעתו מספיק גם בלי שיצטטו אותו.

השאלה היא אם הפעם נדע להבהיר לכנופיות לובשות השחורים או הפסים, שהחוק הישראלי חל גם על הקסבה של רמת בית שמש. דרושה סערה ציבורית מהסוג שהיתה אחרי שקנאים מאותם חוגים ירקו לעבר ילדות דתיות, ואחד מהם הסביר שזה נכון כי הוא "אדם בריא". המערכת הפוליטית צריכה להתאחד בגינוי ושאט נפש כדי שהציבור החרדי יבין שיש מחיר לכך שאינו מרסן את הקיצונים. וכשהוא רוצה לרסן אותם, הוא יודע.

ואם אין דרך אחרת, צריך להציב בסימטאות סיקריקלנד נוכחות קבועה של משמר הגבול. וצריך לשלוח את תוקפי החרדים לשיפוט מהיר ולתת להם עונשים קצת יותר מרשימים מעבודות לתועלת הציבור.